BIST 1.517
DOLAR 7,52
EURO 9,08
ALTIN 444,88
HABER /  MEDYA

Türkiye'yi yasa boğan Emine Bulut cinayeti RTÜK'ten eleştirilere cevap!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Kırıkkale'de kızının önünde kocası Fedai Varan tarafından barbarca katledilen Emine Bulut cinayetinin ardından vatandaşların şiddet içerikli dizi filmlere atıflarda bulunarak şikayet ve eleştirilerinin artması nedeniyle bir açıklama yayımladı.

Abone ol

Kurul, bazı çevreler tarafından haksız yere eleştirildiğine dikkat çekerek, "RTÜK olarak son bir yılda, kadınlara yönelik baskıları teşvik eden, kadınları istismar eden ve şiddet içerikli yayınlar nedeniyle 5 defa program durdurma müeyyidesi uygulanmış, 1 milyon 795 bin 796 TL idari para cezası verilmiştir" dedi.

Türkiye’yi yasa boğan Emine Bulut cinayetinin sonrasında, vatandaşların şiddet içerikli dizi ve filmlere ilişkin şikayeteleri ve Üst Kuruldan beklentilerini sosyal medya aracılığıyla ifade etmesine yönelik şu açıklamayı yaptı;

'Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, çocuklar ve kadın özelinde aileyi korumayı kendisine düstur edinmiştir. Bu durum, hem yasaların RTÜK’e verdiği görev hem de Üst Kurul yönetiminin özel hassasiyetidir.

'Topyekün bir mücadele şarttır'

“Kadına şiddet insanlığa ihanettir” kabul edilmesi mümkün değildir. RTÜK’ün kadına karşı şiddeti özendiren yayınlara kayıtsız kalması düşünülemez. Kadınlarımıza yönelik şiddet, kadın cinayetleri vahşettir, lanetliyoruz. Şiddetin her türlüsüne son vermek için topyekün bir mücadele şarttır. Ortaya çıkan tabloyu sadece dizi filmlerdeki şiddet sahneleriyle açıklamak yeterli değildir.

'Gereken tedbirleri almayı sürdürüyoruz'

Dizilerin toplum davranışları üzerindeki etkisi tartışılmaz ama dizilere müdahale tek başıma şiddetin önüne geçmek için çözüm değildir. Eğitim sistemimizden başlayan tedbirlerin alınması zorunludur. RTÜK’ün görev alanına giren televizyon yayıncılığına ilişkin olarak ortaya çıkan şiddet içerikli yayınlara karşı tedbir alınması beklentisi makuldür ve RTÜK’ün en hassas olduğu konuların başında gelmektedir. Şiddeti meşru gösteren, normalleştiren ve özendiren yayın içeriklerine karşı görev sorumluluğumuzun bilincinde olarak dizi filmlerde bahse konu sahnelerin temizlenmesi için gereken tedbirleri almayı sürdürüyoruz. Kadına şiddete ve kadın cinayetlerine duyarsız, sessiz ve tepkisiz kalmayacağız.

'Beklenti ve önerileri değerlendirilerek gerekli müdahaleler yapılmaktadır'

Üst Kurul’a ALO 178 RTÜK İletişim Hattı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi, internet ve sosyal medya üzerinden yapılan başvurular ve şikayetler titizlikle ele alınmakta, vatandaşlarımızın beklenti ve önerileri değerlendirilerek gerekli müdahaleler yapılmaktadır.

Dizi filmlerin geleceği, dizilerde şiddetin azaltılması, dizi karakterlerinin toplum üzerindeki etkileri gibi konularda İletişim Başkanlığı ile koordineli olarak çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

'Tespit ettiğimiz aksaklıkları, yanlışları yüz yüze istişare edeceğiz'

RTÜK, ilgili taraflarla sürekli iletişim halinde bulunarak gereken uyarıları aksatmadan yapmaktadır. Buna ilişkin olarak yapmayı çok önceden planladığımız son çalışmayı Eylül ayının ilk haftasında icra edeceğiz. Kültür ve Turizm Bakanımızın başkanlığında dizi ve film yapımcılarıyla bir araya gelerek şiddet ve istismar konuları başta olmak üzere tespit ettiğimiz aksaklıkları, yanlışları yüz yüze istişare edeceğiz. Gündem olan son elim kadın cinayeti bu toplantıları organize etmekle ne kadar doğru bir çalışma yaptığımızın göstergesidir. Bu toplantılarla amacımız, çok izlenen dizilerin yapımcılarının dikkatini çekerek, filmlerinde milli ve manevi hassasiyetleri göz ardı etmemelerini ve rating alarak ekranlarda kalma uğruna toplum sağlığını olumsuz etkilemelerini önlemektir.

Hiç kimsenin kişisel maddi menfaatler için toplumun genel beklentilerini görmezden gelmeye hakkı yoktur.

Haberlerde geçen siyasi otoriteye yakın kanallara ceza verilmemesinin istendiğini dile getirmek de en hafif tabirle haksızlıktır. Kaldı ki, mevcut siyasi otoritenin kadına karşı şiddet ve dezavantajlı gruplar konusundaki tavrı oldukça net ve keskindir.

Siyasi irade, bu açık ve net tavrıyla birçok Avrupa ülkesinin bile cesaret edemediği düzenlemeleri hayata geçirmiştir.

'İthamlarda bulunmak da vicdanları yaralamaktadır'

Ayrıca, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve kıymetli eşi Hanımefendinin kadına karşı şiddetin önlenmesi için hazırlanan kamu spotlarında bizzat rol almalarını ve kadına şiddeti insanlığa ihanet olarak ilan etmelerini görmezlikten gelerek ithamlarda bulunmak da vicdanları yaralamaktadır.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu yayıncılık alanında düzenleyici ve denetleyici bir otoritedir. Görevimizi yerine getirirken düzenlemeyi her zaman önceliğe alıyoruz. Denetleme faaliyetlerinde müeyyide uygulamak en önemli yaptırım gücümüzdür ancak sadece ceza ile sorunların çözülemeyeceğini çok iyi biliyoruz. Ve ne tezattır ki, bazı kesimler tarafından eleştirilirken kantarın topuzu kaçırılarak RTÜK sansürcü ilan ediliyor diğer taraftansa ceza vermemekle suçlanıyor.

Üst Kurul, düzenleme faaliyetlerinde ikili ilişkileri önemseyerek güçlü bir iletişim ve olumlu yönlendirmelerle şiddeti öven dizilerin fragmanlarını daha önce yayından kaldırtılmış, bazen de ilgili televizyonun ya da yapımcının özür dilenmesi sağlanmıştır. Cezalandırmak en son düşünülecek yöntem olarak görülmelidir.

Uygulanan para cezaları

RTÜK olarak son bir yılda, kadınlara yönelik baskıları teşvik eden, kadınları istismar eden ve şiddet içerikli yayınlar nedeniyle 5 defa da program durdurma müeyyidesi uygulanmış, 1 milyon 795 bin 796 TL idari para cezası verilmiştir.

İlhan Taşçı'ya eleştiri

Üst Kurul Üyemiz Sayın İlhan Taşçı’nın açıklamalarını baz alarak yapılan bazı haberlerde şahsımın hedef gösterilerek eleştirilmesi haksızlıktır. Daha önce Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarlığı görevinde bulunduğumu hatırlatarak, kadına karşı şiddet, çocuk istismarı, dezavantajlı grupların korunması ile hayvanlara eziyet konularında hayata geçirdiğimiz önemli çalışmalar herkesçe bilinmektedir. Dolayısıyla anılan çalışmalarımız ortadayken kadına şiddet konusunda duyarlılığım tartışılamaz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.'

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Emine Bulut cinayetinin ardından Aşk Ağlatır dizisine tepki yağdı! Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Ersoy: İyileştirme yapacağız
Danilo Zanna eşi Tuğçe Demirbilek Zanna kimdir ne iş yapıyor?
Fenerbahçeli Alper Potuk izinli gününde de çalışmayı sürdürdü
Erdoğan Trabzon'dan seslendi! Şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak
Okullar ne zaman açılıyor 2019 MEB güncel iş takvimi
Uğur Işılak’ın cennete gireceğim dediği video Twitter'ı salladı
G-7 görüşmelerinden Macron'a 'İran' görevi çıktı
KPSS sonuçları 2019 ne zaman açıklanır ÖSYM yeni sonuç haberi
Fenerbahçe resmen açıkladı Adil Rami İstanbul'a geliyor
3600 ek gösterge kimleri kapsar maaşlar ne olur?
Yorumlar 1 yorum