ÇANKIRI'ya ilişkin haberleri okuyacağını bu kategoride sizler için Çankırı ile ilgili temel bilgileri de biraraya getirdik.

Çankırı, Türkiye Cumhuriyeti'nin İç Anadolu Bölgesinde bulunan bir ildir. Kuzey ilçeleri Karadeniz Bölgesi'nde kalan il, kuzeyde Karabük ve Kastamonu, doğuda Çorum, güneydoğuda Kırıkkale, güneyde Ankara ve batıda Bolu illeriyle çevrilidir. 2010 TÜİK verilerine göre ilde merkez ilçeyle beraber 12 ilçe, 19 belde ve 366 köy vardır.

Çankırı İç Anadolu Bölgesinin en kuzeyinde bulunan bir ilimizdir. Çankırı’nın denizden yükseliği 723 metre olup il sınırları içindeki dağlarda yaklaşık 6 ay boyunca kar bulunur. Çankırı coğrafi yapısı bakımından birçok turizm aktivitelerine ev sahipliği yapmaktadır. kamp, karavan, yaya ve atlı yürüyüş, bisiklet, fotoğrafçılık, avcılık, yaylaları, zengin termal kaynakları ve içmeleri gibi. Karabük, Kastamonu, Çorum, Kırıkkale, Ankara ve Bolu Çankırı’nın komşularıdır. Çankırı 12 ilçe, 19 belde ve 366 köyden oluşmaktadır.

Çankırı'nın İlçeleri: Çankırı (Merkez), Atkaracalar, Bayramören, Çerkeş, Eldivan, Ilgaz, Kızılırmak, Korgun, Kurşunlu, Orta, Şabanözü, Yapraklı

Haber Çankırı

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro