BIST 1.454
DOLAR 8,48
EURO 10,28
ALTIN 508,21
HABER /  SAĞLIK

Ücretsiz maskeler ne zaman ve nasıl alınacak? İstanbul Eczacılar Odası Başkanı açıkladı

İSTANBUL Eczacılar Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu, ücretsiz maskelerin Sağlık Bakanlığı tarafından Ankara'daki dağıtım kanallarına bugün itibariyle ulaştırılacağını ve ardından da vatandaşa dağıtılmaya başlanacağını belirtti.

Abone ol

İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu, ücretsiz maske dağıtımının eczaneler üzerinden yapılması kararına ilişkin Habertürk'ten Esra Boğazlıyan'a konuştu. 

"Sevkiyatı tamamlamak üzere"

Eczanelerden ne zaman bedava maske alınabileceğini açıklayan Sarıalioğlu şunları söyledi: Sağlık Bakanlığı, 3 büyük dağıtım kanalımıza sevkiyatı tamamlamak üzere. İstanbul Ecza Koop. Selçuk Ecza ve Allians Ecza'ya sevkiyat tamamlanır tamamlanmaz 2.5 milyon maske dağıtılacak.

Bu üç depoya sevkiyat tamamlandıktan sonra Sağlık Bakanlığı 20-65 yaş arası vatandaşın telefonlarına bir kod numarası gönderecek. Vatandaşlar da bu kod numarası ve TC kimlik numaralarıyla herhangi bir eczaneden ücretsiz maskelerini alabilecek.

Bugünden itibaren eczanelerden vatandaşa ücretsiz maske dağıtımı başlayacak. 10 gün için kişi başı 5 maske. Bu maskeler günlük, normal cerrahi maskeler. 

"Eczanede koronavirüs testi olmaz"

Sarıalioğlu 'Eczanede koronavirüs testi olur mu?' sorusunu şöyle yanıtladı: Testlerin eczanelerde yapılması ya da kişilerin testleri temin ederek kendi kendine yapması doğru yöntem değil. Tüm bilgiler devlet tarafından toplanmalı. En önemlisi test sonucundaki pozitif devletle paylaşılması ve vakanın etrafının izole edilmesi. Bu nedenle koronavirüs testinin mutlaka hastanede, Sağlık Bakanlığı denetiminde yapılması gerekli. Eczanede ya da başka bir yerde test olmaz.

"20 eczaneye virüs girdi"

Eczacıların risk grubunda olduğunu belirten Sarıalioğlu, İstanbul'da 20 eczaneye virüs girdiğini ve 7-8 eczacının koronavirüs testinin pozitif çıktığını söyledi: 

Eczaneden İçeri giren kişinin pozitif mi negatif mi olduğunu bilme şansımız yok. Şu ana kadar bize ulaşan bilgilere göre İstanbul’da 20 eczaneye virüs girdi. 7-8 meslektaşımız pozitif. Tabii eczane çalışanlarından da vakalar var. Bir arkadaşımız yoğun bakımda. 5200 eczaneye tulum, siperlik gönderdik. Toplamda 20 bin tulum ve siperlik gönderdik. Ancak bunu kendi imkanlarımızla sürdürmemiz çok zor. Sağlık Bakanlığı’ndan tulum ve siperlik talebinde bulunduk.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Ücretsiz maske eczaneden nasıl alınır? Cebinize yaşa göre kod geliyor Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
LGS başvuruları MEB tarafından otomatik olarak yapıldı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
MSÜ askeri öğrenci sınavı 2020 ertelendi! MSB yeni tarihi açıkladı
Cristiano Ronaldo koronayı sallamadı antrenman yaptı
Karabük'te kononavirüsten 4. kişi hayatını kaybetti
Paskalya ne zaman paskalya bayramı nedir?
Metrobüs hatlarında termal kamera sistemine geçildi! Ateşi yüksek yolcular binemiyor
Denizli'de ölüm teğet geçti bariyer otomobile saplandı
Genco Erkal: Coşkun Tunçtan'ı Koronavirüsten kaybettik
Gaziantep'te mermer işçisi 'Evde kal' çağrısını mesleğine yansıttı
Yorumlar 17 yorum