BIST 1.417
DOLAR 8,15
EURO 9,70
ALTIN 457,31
HABER /  MAGAZİN  /  KÜLTÜR VE SANAT

Orhan Pamuk'tan Ayasofya açıklaması: Atatürk'ün laikliğine artık saygı duymuyoruz

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, Ayasofya'nın camiye çevrilmesiyle ilgili "Bu, basitçe, "Kemal Atatürk'ün laikliğine artık saygı duymuyoruz" demek anlamına geliyor" dedi.

Abone ol

Ayasofya'da bugün ilk namaz kılındı. Nobel Edebiyat ödüllü yazar Orhan Pamuk, bu tarihi dönüşümle ilgili duygu ve düşüncelerini DW İstanbul muhabiri Julia Hahn ile paylaştı.  Pamuk'un sorulara verdiği yanıtlar şu şekilde:

‘‘Avrupa kültür ve medeniyetinin bir parçası olmak istiyoruz’ demek istedi’

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu büyük Atatürk Ayasofya'yı müzeye dönüştürmüştü. Bunu niye yaptı? Modern dünyaya, özellikle de Batı dünyasına Rum Ortodoks mimarisinin bu başyapıtını müzeye çevirerek "Biz Türkler laikiz. Fransız laiklik anlayışını benimseyerek büyük Avrupa kültür ve medeniyetinin bir parçası olmak istiyoruz" demek istedi. Aldığı karar buydu. Şimdi bunu geriye çeviriyorlar.

‘Kemal Atatürk'ün laikliğine artık saygı duymuyoruz’

Bu, basitçe, "Kemal Atatürk'ün laikliğine artık saygı duymuyoruz" demek anlamına geliyor. "Popüler olmak istiyoruz, popülist olmak istiyoruz" diyorlar. Dünyanın geri kalanına Batı'dan memnun olmadıklarını söylüyorlar. Bu, benim hoşlandığım bir mesaj değil. Buna eleştirel yaklaşıyorum. Ancak muhalefetin de buna karşı çıkmaması beni şaşırtıyor. Niye karşı çıkmıyorlar? Çünkü bunun çok popüler bir karar olduğunu düşünüyorlar. Maalesef bu, Türk halkının benimsediği popüler bir karar. Ayasofya'nın kaderini Türk halkının belirlemesi gerek. Ama ben de bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım ve milyonlarca laik vatandaş gibi ben de buna karşıyım. Ama maalesef sesimiz duyulmuyor.

‘Lütfen bunu değiştirmeyelim" demeye maalesef korkuyorlar’

Seslerini yükseltmemelerinin bir nedeni, Türkiye'de buna karşı çıkacak ifade özgürlüğünün bulunmaması. "Bu, Kemal Atatürk'ün laiklik geleneğidir. Lütfen bunu değiştirmeyelim" demeye maalesef korkuyorlar. Türk milleti laik yapısıyla diğer Müslüman milletlerden ayrılıyor ve bunu tüm dünya biliyor. AKP'ye oy verse bile her Türk gizli ya da açık şekilde diğer Müslüman milletlerden farklı olduğu için gurur duyar, "Biz Avrupalılar gibi laikiz" der ve bu Türkiye'ye mahsus bir durumdur. Şimdi aynı anda hem Müslüman hem laik olmaktan duyulan bu gururu yok ediyorlar. Bu Kemal Atatürk'ün projesiydi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Şahan Gökbakar'dan Ayasofya'da cuma namazıyla ilgili 'korona' eleştirisi Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Ali Erbaş nereli Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş kimdir, yaşı kaç?
ABD Başkanı Donald Trump'ın Ayasofya rahatsızlığı ilk namaz günü toplandılar
İkinci el konut kredisinde değişikliğe gidildi faiz oranı yükseldi
Ayasofya Camii Almanya'da en çok konuşulanlar arasına girdi Twitter'da TT oldu
Erdoğan, Fatih'in türbesini ziyaret etti! '350 bin kişi cuma namazına iştirak etti'
Ali Erbaş mimbere neden kılıçla çıktı? Kılıç ne anlama geliyor
Walison Fonseca kiminle evli Türk eşi Melisa Pınar kimdir?
Burak Yılmaz takım arkadaşlarıyla vedalaştı
Bursa'da boş inşaatta vahşet! Gözlerini oydular
Koronavirüslü anne bebeğini emzirebilir mi? ABD'de 120 bebek incelendi
Yorumlar 88 yorum