BIST 1.116
DOLAR 7,29
EURO 8,58
ALTIN 451,67
HABER /  DÜNYA

Yağışlar sonrası ortaya çıktılar 200 milyon yıllık yaşayan fosil

İran ’ın Sistan eyaletinde varlığı 200 milyon yıl öncesine dayanan yaşayan fosil yağan yağmurlar sonrası ilk kez göründü.

Abone ol

İran’da Sistan ve Belucistan Eyaleti Çevre Koruma Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada dünyanın en eski hayvanının uluslararası Hamun Göleti'nde görüldüğü bildirildi.

Sistan ve Belucistan Eyaleti Çevre Koruma Genel Müdürü Vahid Purmardan, Sistan eyaletinde bulunan Hamun Göleti'nde son haftalarda etkili olan yağışlar sonrasında birçok farklı canlının görülmeye başladığını söyleyerek ”Göletin etrafında Triops Cancriformis, bir diğer adıyla yaşayan fosil görüldü.” dedi.

Bölgenin verimliliğine işaret ediyor

Yaşayan fosil olarak adlandırılan bu canlı türünün 200-300 milyon yıllık bir ömre sahip olduğunu belirten Purmardan, “Şu ana kadar dünyada sadece 10 farklı Triops türü keşfedildi. Bu türde bir yaşayan fosilin Sistan bölgesinde görülmesi bu bölgenin verimliliğine işaret etmektedir.“ ifadelerini kullandı.

Yaşayan fosil nedir?

Eski çağlardan günümüze büyük yapısal değişikliklere uğramadan soyunu devam ettiren canlılardır. Geçmişte kitlesel yok oluş dönemlerinden geçmiş ve yakın akraba oldukları türlerin soyları tükenmiştir.

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
Suudi Arabistan'dan Sudan'daki Askeri Geçiş Konseyi'ne destek
Fenerbahçe'nin derbide konuğu Galatasaray
Galatasaray, Kadıköy'de galibiyet hasretini sonlandırma peşinde
15 -21 Nisan 2019 Terazi Burcu Hande Kazanova Bu hafta ilişkiler önemli
İşle ilgili konular önemli 15 -21 Nisan 2019 Akrep Burcu Hande Kazanova
Gaziantep'te FETÖ sanığı eski kaymakama 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi
Yorumlar