BIST 10.992
DOLAR 32,97
EURO 35,83
ALTIN 2.517,12
HABER /  DÜNYA

Türkiye - Rusya Suriye mutabakatı! İşte 10 maddelik anlaşmanın tam metni

TÜRKİYE ile Rusya, Suriye konusunda anlaştı. Soçi'de gerçekleşen tarihi zirvenin maddelerini Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu açıkladı. İşte Türkiye-Rusya anlaşmasının detayları;

Abone ol

Türkiye'nin Suriye'deki terör hedeflerine yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekatı'na ABD mutabakatıyla 120 saatlik ara vermişti. Soçi'deki Rusya ile yapılan anlaşma itibariyle bu kez 150 saatlik süre işletilecek. 23 Ekim (bugün) saat 12.00 itibariyle başlayan bu süre 29 Ekim'de sona erecek.

Bu süre içinde Rusya ve Suriye, Barış Pınarı Harekat alanının dışında kalan Türkiye-Suriye sınırının Suriye tarafına, YPG unsurları ve silahlarının 30 km’nin dışına çıkarılmasını temin etmek üzere girecek. Sürenin bitimi itibariyle 10 km derinlikte Türk-Rus ortak devriyeleri başlayacak. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin'in imzaladığı ortak mutabakatla Münbiç ve Tel Rıfat’ın YPG tarafından tamamen boşaltılması da yer alıyor. Kamışlı ise 'hariç' tutuldu. 

İşte 10 maddelik tarihi Soçi mutabakatının tam metni:

1. Her iki taraf Suriye’nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün muhafazasına ve Türkiye’nin milli güvenliğinin korunmasına olan bağlılıklarını teyit ederler.

2. Terörizmin tüm şekil ve tezahürleriyle mücadele etme ve Suriye topraklarındaki ayrılıkçı gündemleri boşa çıkarma yönündeki kararlılıklarını vurgularlar.

3. Bu çerçevede, Tel Abyad ve Ras Al Ayn’ı içine alan 32 km derinliğindeki mevcut Barış Pınarı Harekatı alanındaki yerleşik statüko muhafaza edilecektir.

4. Her iki taraf Adana Anlaşması’nın önemini teyit eder. Rusya Federasyonu mevcut koşullarda Adana Anlaşması’nın uygulanmasını kolaylaştıracaktır.

5. 23 Ekim 2019, öğlen saat 12.00’den itibaren, Rus askeri polisi ve Suriye sınır muhafızları, Barış Pınarı Harekat alanının dışında kalan Türkiye-Suriye sınırının Suriye tarafına, YPG unsurları ve silahlarının Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 km’nin dışına çıkarılmasını temin etmek üzere girecektir. Bu işlem 150 saat içinde tamamlanacaktır. Aynı saat itibarıyla, mevcut Barış Pınarı Harekat alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 km derinlikte Kamışlı şehri hariç Türk-Rus ortak devriyeleri başlayacaktır.

6. Münbiç ve Tel Rıfat’tan bütün YPG unsurları silahlarıyla birlikte çıkarılacaktır.

7. Her iki taraf terörist unsurların sızmalarının önlenmesinin temini için gerekli tedbirleri alacaktır.

8. Mültecilerin güvenli ve gönüllü şekilde geri dönüşlerini kolaylaştırmak maksadıyla ortak çalışma yapılacaktır.

9. Bu muhtıranın uygulanmasını gözetmek ve koordine etmek amacıyla müşterek bir denetim ve doğrulama mekanizması ihdas edilecektir.

10. Taraflar Astana Mekanizması çerçevesinde Suriye ihtilafına kalıcı bir siyasi çözüm bulunması amacıyla çalışmalarını sürdürecek ve Anayasa Komitesi’nin faaliyetlerini destekleyecektir.