BIST 10.704
DOLAR 32,96
EURO 35,39
ALTIN 2.465,15
HABER /  POLİTİKA

Selahattin Demirtaş, İmralı'daki Abdullah Öcalan ile görüşmek için başvurdu!

EDİRNE'de tutuklu bulunan HDP'nin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, İmralı'da tutuklu bulunan teröristbaşı Abdullah Öcalan'la SEGBİS yoluyla görüşmek için başvuru yaptığını açıkladı. Demirtaş, görüşme dilekçesini bugün Adalet Bakanlığı'na gönderdiğini de duyurdu.

Abone ol

Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP lideri Selahattin Demirtaş, İmralı Cezaevi'ndeki Abdullah Öcalan ile SEGBİS yoluyla görüşme başvurusunda bulunduğunu açıkladı. Demirtaş'ın Adalet Bakanlığı'nda Çarşamba günü verdiği dilekçede şu ifadeler yer aldı:

Öcalan 20 yıldır İmralı'da...

- Bilindiği üzere Abdullah Öcalan, Bakanlığınıza bağlı İmralı Yüksek Güvenlikli Cezaevinde yirmi üç yıla yakındır tek kişilik hücrede ve tecrit koşullarında tutulmaktadır. Kendisi, yirmi ayı aşkın süredir ailesi ve avukatları ile hukuka aykırı şekilde, görüş hakkından mahrum bırakılmıştır.

Öcalan 'barış' getiriyormuş!

- Oysa geçmiş yıllarda, kendisinin dışarıyla temas kurabildiği dönemlerde Türkiye’de toplumsal barış ve demokratik çözüm umutları her seferinde büyümüş ve toplum nefes alabilmiştir.

Derin bir yoksulluk yaşanıyor

- Şu anda ülkede derin bir yoksulluk, ekonomik kriz ve sosyal bunalımlar yaşanırken hükümetin içeride ve dışarıda sürdürdüğü çatışma ve gerilim politikası büyük kayıplara, acılara yol açmaktadır. Halkın en büyük beklentisi bu hatalı politikalardan bir an önce vazgeçilmesi; yoksulluğun, işsizliğin son bulacağı bir barış ve huzur ortamının sağlanmasıdır.

Öcalan'a tecrit ekonomiyi etkiliyormuş

- Ancak birçok hatalı politikanın yanında İmralı Cezaevinde Abdullah Öcalan’a uygulanan tecrit de bu kaotik ortamı beslemekte, gerilimi giderek tırmandırmaktadır.

- Bakanlığınızın zaten hukuka aykırı olan bu uygulamayı sonlandırmasının tüm Türkiye için daha hayırlı olacağına inanıyorum. Ülkenin her bir evladı paha biçilmez kıymetteyken göz göre göre feda edilmelerine sessiz veya izleyici kalmak, demokratik siyasete ve barışa inanan hiç kimse için ahlaklı bir tavır olmaz, olamaz.

Avukat ve siyasetçi kimliğimle...

- İmralı Cezaevinde uygulanan politikalara kalıcı şekilde son verilmesi için avukat ve siyasetçi kimliğimle, bulunduğum Edirne F Tipi Cezaevinden, SEGBİS marifetiyle Abdullah Öcalan ile görüşmeyi, sonrasında da kendisinin, ailesi ve avukatları ile düzenli görüşebilmesinin sağlanmasını talep ediyorum.

- Hukuka, adalete, toplumsal barışa ve sorunların diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğine inanan bir siyasetçi sorumluluğuyla yaptığım bu başvurunun olumlu karşılanmasını umuyor, diliyorum.