BIST 1.540
DOLAR 7,41
EURO 9,00
ALTIN 442,27
HABER /  MEDYA

Mültecilerle ilgili bomba iddia! Yunanlıların sığınmacılar için kirli planı

New York Times Gazetes mültecilerle ilgili dünyada büyük tepki çekecek bir iddiayı gündeme getirdi. İddiaya göre Yunan hükümetin, Avrupa’ya geçmek isteyen sınırdaki sığınmacıları uluslarası hukuka aykırı bir şekilde iletişim ve yargı sürecinin olmadığı gizli bir lokasyonda tutup Türkiye’ye geri gönderiyor.

Abone ol

New York Times’ta (NYT) yer alan “Yunanlıların sığınmacılar için gizli yeri:’Hayvanlar gibiyiz’” başlıklı araştırma haberde, Yunanistan’da sığınmacıların tutulduğu yargısız merkezlere işaret edildi.

Sığınmacılarla yapılan mülakatlara da yer verilen haberde, Yunanlıların sığınmacı mültecileri yakalayarak üzerlerindeki elbiseler dahil bütün varlıklarını gasbettiği, dövdüğü ve hiç bir hukuki işlem yapmadan Türkiye’ye geri gönderdiği kaydedildi.Haberde, NYT’nin yerinde raporlama ve uydu görüntülerinin adli analizi sonucunda Yunanistan'ın kuzeydoğusunda böyle gizli bir merkezin varlığını doğruladığının altı çizildi.

Zalimane, insanlık dışı ve onur kırıcı muamele

Kendisine alanın şemaları ve gizli merkezin detayları sunulan eski BM insan hakları özel raportörü Francois Crépeau, ilgili merkezin göçmenlerin sığınma talebi haklarının ve Avrupa Birliği hukukunun “zalimane, insanlık dışı ve onur kırıcı muamele” ile ihlal edildiğini temsil ettiğini vurguladı.

İsviçre araştırma grubu Respond tarafından da söz konusu yargısız merkezin varlığının teyid edildiğinin altı çizilen haberde, ayrıca Yunan güçlerinin Ege Denizi'nde içinde kadın ve çocukların bulunduğu sığınmacı botlarına tehlikeli bir şekilde şiddet ve tacizde bulunduğuna değinildi.

NYT, Yunan hükümetinin ‘yalan haber’ diye reddettiği, 22 yaşındaki Muhammed Yarub’un sınırda Yunan güvenlik güçleri tarafından açılan ateş sonucu öldürüldüğünü de olay yerindeki video verileri ve adli incelemeler sonucunda teyid ettiklerini kaydetti.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Türkiye coronavirüs çıktı! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca detayını açıkladı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Terim 3 ismin biletini kesti problemi çözdü
Pakistan'ın başkenti İslamabad'da savaş uçağı düstü
Eski CHP Milletvekili Fikri Sağlar’a 10 ay hapis
New York'ta Koronovirüs ile mücadele için asker devrede
N95 maske nedir fiyatı nedir maskeler kaç paradan başlıyor?
Messi Ronaldinho'yu kurtarmak için kesenin ağzını açtı
Koronavirüs 70 yaş üstü için ölümcül! Bilim Kurulu üyesi Tevfik Özlü açıkladı
Apple Corona virüse karşı ürünlerinde nasıl önlem alınabileceğini duyurdu
Hastanede intihar eden profesör masasına not bıraktı
Esad'ı gizlice ziyaret eden iki isim Türkiye'ye karşı işbirliği teklif etti
Yorumlar 2 yorum