BIST 1.471
DOLAR 7,42
EURO 8,98
ALTIN 410,95
HABER /  GÜNCEL

Gönenç Gürkaynak yaşı kaç karısı Serra Gürkaynak kimdir mesleği ne?

Gönenç Gürkaynak kimdir, kaç yaşında ve Gönenç Gürkaymak mesleği ne araştırmaları günün konusu oldu. Vergi rekortmeni olan Gönenç Gürkaymak işadamı ve sanayici. Gönenç Gürkaynak, İstanbul ve New York barolarına kayıtlı avukatlık yapan Serra Gürkaynak ile evli...

Abone ol

Gönenç Gürkaynak kimdir, aslen nereli ve kaç yaşında araştırmaları başladı. Vergi rekortmeni olan ve listede büyük isimleri sollayan Gönenç Gürkaynak gündeme oturdu. Kendisi avukat olan Gönenç Gürkaynak, aynı zamanda işadamı ve önde gelen sanayicilerden biri. Peki Gönenç Gürkaynak'ın eşi Serra Gürkaynak kimdir, ne iş yapıyor? 

Türkiye'nin 2018 yılı kurumlar vergisi rekortmeni 10 milyar 610 milyon 547 bin 65 lira vergi tahakkuk ettirilen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası oldu. 2018 yılında en çok vergi ödeyen ilk iki rekortmeni ise merak konusu oldu. Zira bu kişilerin kimler olduğu, hangi alanda iş sahibi oldukları açıklanmadı. 

Rahmi Koç üçüncü, Şarık Tara dördüncü sırada
Gelir vergisi beyannameleri ile 87 milyar 914 milyon 102 bin 970 lira matrah beyanında bulunulurken, bu tutar üzerinden 23 milyar 617 milyon 67 bin 834 lira gelir vergisi tahakkuk ettirildi. 

En fazla gelir vergisi beyan eden mükellef listesinin 3. sırasında 54 milyon 169 bin 334 lirayla Mustafa Rahmi Koç yer aldı. Geçen yılın birincisi Şarık Tara da 36 milyon 215 bin 996 liralık vergiyle dördüncü sırada yer buldu. 

Listedeki Gönenç Gürkaynak kimdir :Türkiye'de en çok vergi ödeyen ilk 10 kişi arasında bir isim dikkat çekti. Bu kişi Gönenç Gürkaynak oldu. Gönenç Gürkaynak ne bir işadamı ne sanayici. Kendisi bir avukat. 1997 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Gönenç Gürkaynak, Harvard Üniversitesi’nden yüksek lisans yapmış bir isim. Uluslararası alanda avukatlık yapan Gönenç Gürkaynak, 2017 yılı vergi listesine de girmişti. 

Gönenç Gürkaynak, İstanbul ve New York barolarına kayıtlı avukatlık yapan Serra Gürkaynak ile evli...

Gelir vergisi rekortmenleri arasında bu sene tüm Türkiye'de 9. olmuşum. Herkes vergisini benim gibi memnuniyetle kuruşu kuruşuna ödese, dolaylı vergilerle ihtiyaç sahiplerine yüklenileceğine, adil, objektif ve şeffaf kamu maliyesi politikası oluşturulsa, hep güzel günler görürüz. pic.twitter.com/UA8h11uyP6

— Gönenç Gürkaynak (@GurkaynakGonenc) November 20, 2019

Okul ve yeşil için memnuniyetle veririm
-Her yıl Türkiye'nin her iline okul yaptırabilecek gelir vergisini memnuniyetle başımla beraber veriyorum. O okullar yapılsın ki çocuklarımız adil ve şeffaf bir kamu maliyesi rejimi kursunlar. Vergi vermekte ve kamu kaynağını doğru kullanmakta yarışsınlar. Gönençli günler görelim.

-Her yıl Türkiye'nin her iline 31000 ağaçlı ormanlar yapabileceğimiz kadar vergiyi gururla ödüyorum. Kamu kaynaklarını betona ayırdığımız kadar yeşile ayıracağımız güne dek gücüm kuvvetim yerinde kalır ve günün birinde vergimin yeşile de kullanıldığını görürüm diye ümit ediyorum.

Listenin ilk 10 sırasında 6 banka yer aldı

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), 2018 Vergilendirme Dönemi Kurumlar Vergisi Türkiye Geneli İlk 100 Sıralaması'nı da açıkladı. Buna göre, 2018'in Kurumlar Vergisi rekortmeni Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nı Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Türkiye Petrolleri AO, İskenderun Demir ve Çelik AŞ, Ereğli Demir ve Çelik Fab. TAŞ, Türkiye Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası ile Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü izledi.

Listenin ilk 10 sırasında 6 banka yer aldı. Listede bankacılığın yanı sıra doğal gaz, ham çelik üretimi ile metal tuzları ve temel inorganik kimyasalların imalatı sektörlerinde faaliyet gösteren kurum ve şirketler ön plana çıktı.

Rekortmenlerin 49'u İstanbul'dan
En fazla Kurumlar Vergisi ödeyen ilk 100'de isimleri açıklan mükelleflerin 49'u İstanbul'dan çıktı. Listede Ankara'dan 14, İzmir'den 3, Hatay, Antalya, Zonguldak, Kocaeli, Rize, Manisa ve Elazığ'dan birer firma yer aldı.

Listedeki 70 kuruluşun geçen yıl 100 milyon liranın üzerinde kurumlar vergisi ödediği anlaşılırken, ilk 100'deki en düşük vergi tutarı 73 milyon 101 bin 60,31 lira oldu.  Rekortmenler listesinde ilk 100'e giren kurum ve şirketlerden 27'si ise isminin açıklanmasını istemedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Bursa'da hırsızlar önce dua ettiler sonra camiyi soydular
Galatasaray revire döndü Terim'in eli zayıfladı
DSP Genel Başkanı Önder Aksakal 'kanımıza dokunuyor' dedi hükümete seslendi
Gönenç Gürkaynak kimdir kaç yaşında eşi kimdir mesleği ne?
24 Kasım Öğretmenler Günü indirimleri 2019 kampanyalar
Galatasaray'da Nazım Sangare sesleri
Güleda Cankel cinayetinde yeni gelişme! Soruşturma başlatıldı
Şule Çet davasında yeni gelişme! Savcı mütalaasını açıkladı
3 çocuk annesi olan eşinin boğazını kesen koca : Mart ayında geleceğim
Dünyaca ünlü iş insanına operasyon: Gözaltına alındı
Yorumlar