BIST 1.314
DOLAR 7,88
EURO 9,33
ALTIN 478,60
HABER /  POLİTİKA

Dışişleri Sözcüsü Aksoy'dan AB'ye 'seyahat kısıtlaması' tepkisi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "AB'nin Türkiye için seyahat kısıtlamasını kaldırmamasından hayal kırıklığı duyuyoruz." ifadelerini kullandı.

Abone ol

Aksoy, "AB'ye zorunlu olmayan seyahat kısıtlamalarının 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren kaldırılmasının tavsiye edildiği üçüncü ülkelere dair kabul edilen listede Türkiye’ye yer verilmemiş olmasından hayal kırıklığı duyuyoruz" diye konuştu.

Türkiye’nin koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında aldığı önlemler, yaptığı çalışmalar ve başarısının ortada olduğunu vurgulayan Aksoy, "Başta Dünya Sağlık Örgütü ve uluslararası toplum tarafından örnek gösterilen bu başarının dikkate alınması ve kararın objektif kriterler temelinde verilmesi gerekirdi" değerlendirmesi yaptı.

Tavsiye kararı almıştı

Aksoy, Türkiye'nin salgın süresince uluslararası toplumla örnek bir dayanışma sergilediğini belirterek, şunları kaydetti:

Salgın çerçevesinde Avrupa kurumlarıyla tam ve şeffaf bilgi paylaşımına ve iş birliğine devam edecektir. Vatandaşlarımıza yönelik seyahat kısıtlaması konusunda yapılan bu yanlışlığın, en kısa sürede düzeltilmesini bekliyoruz.

AB Konseyi, üçüncü ülkelerden Schengen bölgesine gelenler için uygulanan seyahat kısıtlamalarında değişiklik yapılması yönünde tavsiye kararı almıştı. Buna göre, salgın tedbirleri kapsamında mart ayında kapatılan dış sınırlar, AB ülkelerine yakın Kovid-19 verilerine sahip olduğu belirlenen Cezayir, Avustralya, Kanada, Gürcistan, Japonya, Karadağ, Fas, Yeni Zelanda, Ruanda, Sırbistan, Güney Kore, Tayland, Tunus ve Uruguay'a 1 Temmuz'dan itibaren açıldı. Çin'e ise mütekabiliyet gereği AB ülkelerinin vatandaşlarına seyahat izni vermesi halinde kısıtlama uygulanmayacak.

Türkiye, ABD, Rusya, Brezilya, Hindistan gibi ülkelere ise AB ülkelerinin seyahat kısıtlamaları devam ediyor.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri 2020 yılı MTV ödeme listesi! Motorlu Taşıtlar Vergisi ikinci taksit ödemeleri başladı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Libya Müftülüğünden 'Rus paralı askerlere karşı seferberlik' fetvası
İkinci el cep telefonu ve bilgisayar satışlarıyla ilgili flaş gelişme
Fenerbahçe'de Moussa Wague harekatı
Esra Albayrak kimdir, kaç yaşında Esra Albayrak biyografisi
Afyonkarahisar'da bir beldede giriş çıkışlar sınırlandırıldı
Öğretmenler Günü mesajları uzun komik ve anlamlı 24 Kasım sözleri
Yorumlar