BIST 1.342
DOLAR 7,87
EURO 9,39
ALTIN 457,91
HABER /  EKONOMİ

Bloomberg ekonomisi pandemiden en az zarar gören ülkeleri sıraladı Türkiye ilk 3'te

Koronavirüs salgınının küresel ekonomiye vurduğu ağır hasarlar devam ediyor. ABD'li ünlü ekonomi yayın kuruluşu Bloomberg pandemide en az daralmayı kaydeden ülkeler listesini yayınladı. Türkiye bu listede ilk üçe girdi.

Abone ol

Tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgını, 2020 yılının başından bu yana sağlık ve ekonomi alanlarında birçok zorluğu da beraberinde getirdi.

Pandeminin etkisini giderek arttırdığı 2020 yılının ikinci çeyreğinde, ekonomik faaliyetleri durma noktasına gelen onlarca ülke, ithalat ve ihracatta küçülme, üretimi askıya alma gibi birçok alanda gerileme kaydetti.

Türkiye tüm büyükleri geride bıraktı 

Küresel ticaretteki olumsuz tabloya rağmen, faaliyetlerini pandemiyle uyum sürecinde canlı tutan ve ihracat faaliyetlerini artırarak sürdüren Türkiye’nin başarısı, Bloomberg tarafından tescillendi.

Bloomberg, pandemi sürecinde ekonomisi en az zarar gören ülkelerin yer aldığı bir araştırma sonucu yayınlayarak, Türkiye'nin ekonomik büyüme açısından pandemiden en az etkilenen ülkeler arasında yer aldığını gösterdi.

Yayınlanan araştırmada tüm dünya ekonomilerine yer verilirken, ülkelerin üretim, ithalat-ihracat aktiviteleri ve kaydedilen zarar oranı temel alındı.

Türkiye'nin daralma oranı, diğerlerine oranla daha düşük kaldı

Yılın ikinci çeyreği itibarıyla yalnızca yüzde 4 oranında daralma kaydeden Türkiye, ABD’nin yüzde 5, İngiltere’nin yüzde 9.9, İspanya’nın yüzde 12’lik oranlarının yer aldığı listede ekonomik başarısıyla üst sıralarda yer aldı.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Gayrettepe-İstanbul Havalimanı Metrosu'nda ilk tren seti raylara indi Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
1. sınıflar ne zaman açılıyor 2020 2+5 formülü hazır
Ankara Amerikalıların YPG’lilere verdiği iki 'talimatı' biliyor Hande Fırat ayrıntıları yazdı
CHP'nin kuruluş yıl dönümü etkinliklerinde sıkı önlem!
Derya Bedavacı kiminle evli eşi Murat Bedavacı kimdir, yaşı kaç?
Kenan Karaman: Türkiye'ye sıcak bakıyorum
AÖL sınav tarihleri 1. dönem sınavı ertelendi mi ne zaman?
Yorumlar 18 yorum