BIST 1.391
DOLAR 8,74
EURO 10,37
ALTIN 495,67
HABER /  SAĞLIK

BioNTech aşısının 5 ile 11 yaş arasındaki çocuklardaki son aşama klinik denemeleri başladı

ABD'li Pfizer ve Prof. Dr. Uğur Şahin'in kurucusu olduğu BioNTech'in ortaklığında geliştirilen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının 5 ile 11 yaş arasındaki çocuklardaki son aşama klinik denemelerinin başladığı duyuruldu. Ancak ebeveynler ve doktorlar, tüm Kovid-19 ölümlerinin sadece yüzde 0,1'ini oluşturduğu için çocukları aşılayıp aşılamama konusunda tartışmaya devam ediyor.

Abone ol

ABD'de Pfizer/BioNTech aşısının 12 ile 15 yaş arası ergenler için aşının onaylanmasından sadece birkaç hafta sonra şimdi de daha küçük çocuklar üzerinde dozların güvenlik ve etkinliğini test ediliyor.

Pfizer tarafından yapılan açıklamada; üçüncü aşama testler için ABD'nin 26 eyaletinde, Finlandiya, Polonya ve İspanya'da yer alan 100 araştırma merkezine yaklaşık 4 bin 500 çocuğun kaydedileceği ifade edildi. 6 aydan 4 yaşına kadar olan çocuklar için de aşının testlerinin erken aşamada devam ettiği belirtildi. 

Ancak ebeveynler ve doktorlar, tüm Kovid-19 ölümlerinin sadece yüzde 0,1'ini oluşturduğu için çocukları aşılayıp aşılamama konusunda tartışıyorlar.

mRNA aşısının 5-11 yaş arasında güvenli ve etkili olduğu kanıtlanmasının ardından kısa bir süre sonra onaylanacak. Araştırmacılar, 2021'in ikinci yarısında denemeden veri almayı umduklarını bildirdi.

7 yaşındaki oğlunu Pfizer/BioNTech'in demelerine kaydettiren Adam Bright, yaptığı açıklamada, "Hem ben hem de eşim aşı yaptırdık. Dışarıda rahatça maskesiz bir şekilde dolaşmak istiyorum. Bu yüzden çocuklarımı ne kadar erken aşılatabilirsem o kadar iyi olacağını düşünüyorum" dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Denizli'de midibüs devrildi 4'ü ağır 25 yaralı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Türkiye 9 Haziran 2021 koronavirüs vaka ve ölü sayısı! Sağlık Bakanlığı Kovid-19 tablosu
Bitcoin'i yasal para birimi haline dönüştüren ilk ülke El Salvador oldu
Başkan Erdoğan: FETÖ'nün çirkin yüzünü bir kez daha gözler önüne sermiştir
Donald Trump: Daha fazla ülke Twitter ve Facebook'u yasaklamalı
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'dan Türkiye açıklaması
Letonya'dan açık çağrı: Türkiye isterse memnuniyetle karşılarız
İnegöl Kalesi fethi ne zaman nasıl fethedildi? İnegöl Kalesi nerede
Suriye'de Rus askeri aracının geçişi sırasında mayın patladı 1 ölü 3 yaralı
Yorumlar