BIST 1.417
DOLAR 8,15
EURO 9,70
ALTIN 457,31
HABER /  SAĞLIK

Avrupa İlaç Ajansından dikkat çeken AstraZeneca açıklaması

Avrupa Birliğinin (AB) ilaç düzenleyicisi olan Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Oxford–AstraZeneca'nın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının yan etkileri listesine nadir olarak görülen 'kan pıhtılaşmasının' eklenmesi gerektiğine karar verdi.

Abone ol

Avrupa Birliğinin (AB) ilaç düzenleyicisi olan Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Oxford–AstraZeneca yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı ile kan pıhtıları arasındaki bağlantının olası olduğunu ancak aşının faydalarının hala risklerden ağır bastığının altını çizdi.

EMA, kan pıhtılaşmasının aşının 'çok nadir' yan etkisi olarak listelenmesi gerektiği sonucuna vardığını belirtirken; EMA'nın güvenlik komitesi, düşük trombositli olağandışı kan pıhtılarının Oxford–AstraZeneca aşısının çok nadir yan etkileri olarak listelenmesi gerektiğini belirtti.

"Çok nadir bir yan etki"

EMA, Oxford–AstraZeneca aşısının tüm yaş gruplarında kullanılmaya devam etmesi gerektiğini belirtirken; düşük trombositli olağandışı kan pıhtılarının çok nadir bir yan etki olarak listelenmesi gerektiğini, aşı uygulanacak kişilere aşılamadan sonraki 2 hafta içinde meydana gelebilecek düşük seviyelerde kan trombositleri ile birlikte çok nadir görülen kan pıhtılaşması olasılığının bildirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Yapılan açıklamada, Oxford–AstraZeneca'nın Kovid-19 aşısını olan kişilerin bildirdiği kan pıhtısı ve düşük kan trombositlerinin kombinasyonunun çok nadir olduğunu ve aşının Kovid-19'u önlemedeki genel faydalarının yan etki risklerinden ağır bastığını söyledi.

EMA, kan pıhtıları ve düşük trombosit kombinasyonunun nedenini ise bazen heparin ile tedavi edilen hastalarda (heparine bağlı trombositopeni) görülen duruma benzer bir soruna yol açan bir bağışıklık tepkisi olduğunu bildirdi.

ÖNCEKİ HABERLER
Covid-19 aşısı için gitti kanser olduğunu öğrendi
Bakan Soylu duyurdu: Etkisiz hale getirildiler
11 milletvekiline ait 14 dokunulmazlık dosyası TBMM'de
Johnson&Johnson'ın 62 milyon doz koronavirüs aşısı daha çöpe gitmiş olabilir
Gençlerbirliği'nin serisine BB Erzurumspor son verdi
Ayak parmağı doktoru bile şaşkına çevirdi: İlk defa görüyorum
Sarıklı cübbeli amiral Mehmet Sarı ihraç ediliyor! Şoförü ve koruması anlattı
Mansur Yavaş kendisini tehdit eden Çin Büyükelçiliği önünde kazı çalışması başlattı
Kocaeli'de yaşandı! 'Ben daha çocuğum' diyen cinayet sanığına 15 yıl hapis
Her şey bir anda oldu! Kocaeli'de haberi alınca gözyaşlarına boğuldu
Yorumlar 1 yorum