BIST 1.399
DOLAR 8,74
EURO 10,38
ALTIN 498,17
HABER /  MEDYA

TRT ve Diyanet işbirliğiyle TRT Diyanet Çocuk kanalı kuruluyor

Demirören Haber Ajansı

Çocuklara dini değerleri aktarabilmek amacıyla TRT ve Diyanet tarafından işbirliğiyle TRT Diyanet Çocuk Kanalı kurulması kararlaştırıldı.

Abone ol

TÜRKİYE Radyo Televizyon Kurumu (TRT) Çocuk ve Diyanet TV arasında 'TRT Diyanet Çocuk Kanalı' kurulması için iş birliği protokolü imzalandı.

Diyanet İşleri Genel Başkanı Ali Erbaş ve TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, TRT Diyanet Çocuk Kanalı iş birliği protokolü imza tören için Diyanet İşleri Başkanlığında bir araya geldi. İmza töreni Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı ve TRT arasındaki iş birliğinin 80’li yıllardan itibaren başladığını, 2012 yılında TRT Diyanet Televizyonunun kuruluşunda bu iş birliğinin üst seviyelere çıktığını ve 2018 yılına kadar böyle devam ettiğini aktardı. 

TRT Diyanet Çocuk Televizyonu Kuruluyor

Erbaş, öteden beri TRT'nin birikiminden hep istifade etmeye devam ettiklerini belirterek, "Şimdi TRT Diyanet Çocuk televizyonumuzu kuruyoruz. Biz yıllarca çocuklarımıza kendi değerlerimizi tanıtamadık. Tercüme çizgi filmlerle, yabancıların yaptığı filmlerle çocuklarımızı beslemeye çalıştık. Halbuki onları kendi milli ideallerimiz, yapımlarımızla beslememiz gerekiyor. İnsanoğlunun karakterinin yüzde 60-70-80'i 7 yaş öncesi oluşmakta.

7 yaş öncesi oluşacak karakter yapısında Diyanet İşleri Başkanlığının, TRT Genel Müdürlüğünün katkısının olması lazım. Bunu en güzel nasıl yapacağız? Doğru dini bilgiyle çocuklarımızı destekleyerek yapmamız gerekiyor. Yanlışlardan ayıklanmış, Kur'an ve sünnet çizgisinde doğru dini bilgiye dayanan yapımlarla çocuklarımızı yetiştirmemiz gerekiyor. Diyanet İşleri Başkanlığımız ve TRT bundan hiç taviz vermedi.

Diyanet İşleri Başkanlığımızın danışmanlığında ve TRT Genel Müdürlüğümüzün milli, yerli bir duruşla sahiplenmesi ve işin başında olmasıyla çok güzel bir kanalın hayata geçirilmesi milletimiz için İslam alemi için büyük bir müjdedir, mutluluktur" dedi.

Tecrübelerimizi bu projeye aktaracağız

TRT Genel Müdürü Eren ise TRT Çocuk kanalının tecrübesiyle hazırlayacakları çizgi filmlerle geleceğe dair daha sağlam, umutla bakan ve aynı zamanda geçmişini bilen, İslam dinini bilen çocuklar yetiştirilmesine katkıda bulunacakları için mutlu olduklarını ifade etti. Eren, "TRT ailesi olarak bugüne kadarki bilgi birikim ve TRT'nin tecrübelerinin hepsini en üst düzeyde bu projeye de dört elle sarılıp, aktaracağımın sözünü vermiş olayım" diye konuştu.

Konuşmaların andından TRT Genel Müdürü Eren ve Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, TRT Diyanet Çocuk Kanalı iş birliği protokolünü imzaladı.

ÖNCEKİ HABERLER
Sezgin Baran Korkmaz kimdir aslen nereli şirketleri neler?
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
İnegöl'de mahalleli yeni muhtarı meşaleler ve alkışlarla karşıladı
AK Partili Bülent Turan duyurdu! Müsilaj araştırma komisyonu kuruluyor
Bakan Karaismailoğlu: Kanal İstanbul projesi ile hizmetlerimizi taçlandıracağız
Ankara Büyükşehir'in yeni aldığı otobüs rengini başkentliler seçti
Aşı sırası kimde nasıl öğrenilir MHRS aşı sırası sorgulama ekranı
LGS'de kaç net kaç puan eder 2021 net sayısına göre hesaplama
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan 'Patara'dan kum çalındı' iddiasına açıklama
Son dakika HSK'da görev dağılımı belli oldu
Yorumlar 5 yorum