BIST 1.391
DOLAR 8,74
EURO 10,37
ALTIN 495,67
HABER /  POLİTİKA  /  AK PARTİ

AK Partili Bülent Turan duyurdu! Müsilaj araştırma komisyonu kuruluyor

Demirören Haber Ajansı

Marmara Denizi son üç aydır deniz salyası kabusu yaşıyor. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan yaptığı son dakika açıklamada TBMM'de müsilaj araştırma komisyonu kurulacağını bildirdi.

Abone ol

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Bu hafta Meclis'te görüşülecek konularla ilgili bilgi veren Turan, yarın TBMM Genel Kurulunda 21 maddeden oluşan İcra İflas Kanununda değişiklik öngören yasa teklifinin görüşmelerine başlanacağını belirtti. Turan, Marmara Denizindeki müsilaj sorununa ilişkin Meclis'te araştırma komisyonu kurulmasını hedeflediklerini belirterek, "Araştırma Komisyonunun tüm partiler tarafından değerlendirilip yarın Meclis'e verilmesini, perşembe günü görüşülmesini talep ediyoruz. Gündemde olan bu sorunun araştırılmasını, hangi adımlar atılınca sorunun ortadan kalkacağını araştırmak üzere tüm partilerimizin konuya ilişkin kanaatlerini, yaklaşımlarını almak istiyoruz. İklim değişikliği nedeniyle, su sıcaklığının artması nedeniyle, çevre kirliliği gibi etkenlerle Marmara’nın durağan denizinin durağan yapısı nedeniyle önümüzde bir sorun var. Bu sorunu araştırmak hepimizin görevi. Tüm partilerin ortak hareket etmesinde büyük fayda olacağı kanaatindeyim" dedi.

'Cumhur ittifakı görevinin başındadır'

Turan, muhalefetin erken seçim çağrılarıyla ilgili, Afyonkarahisar'ın Sinanpaşa ilçesine bağlı Güney beldesinde yapılan seçimin sonucunu hatırlatarak, "Oradaki seçimler 2 bin seçmenli küçük bir seçim. Ancak en kıymetli anket sandık sonucudur, en kıymetli reel sonuç sandıkta ortaya çıkar. Erken seçimden başka rüya görmeyen, sürekli bunu gündeme getiren partilerin aynaya bakmasına vesile olmasını ümit ediyorum. Türkiye’nin pozitif gündemine rağmen, yukarıda SİHA'ların ihracı, aşağıda doğal gaz, petrol bulunmasına rağmen, siz sürekli 'seçim' derseniz, insanlar size 'ne oldu da seçim istiyorsunuz' diye sorar. Afyon'daki seçimler aslında tüm partilerin aynaya bakmasını zorunlu kılan bir sonucu ortaya koydu. Türkiye'de hala tartışmasız büyük bir farkla Cumhur ittifakı görevinin başındadır. Milleti ile olan bağı devam etmektedir" diye konuştu.

'Sedat Peker'den başka gündemleri yok'

Turan, muhalefetin organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in iddialarına ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında soruşturma komisyonu kurulması çağrılarının hatırlatılması üzerine  şöyle konuştu:

"Biz Meclisimizi, mafya liderlerinin gündemiyle değerlendirmeyiz. Toplumun tüm dertleri derdimiz, merakları merakımız. Yanlış yapan varsa ayıklamak bizim görevimiz. AK Parti’nin hatası varsa gereğini AK Parti yapmak durumundadır, yaparız; ama Meclisimizin gündemini bir adamın ekran karşısındaki konuşmalardan yola çıkarak belirlemenin doğru olmadığı kanaatindeyim. Muhalefet; bir mafya babasının argümanlarını alıp taşımak değildir. Muhalefet; dedikodunun, hakaretin karşılık bulacağı bir yer değildir. Biz 17 Aralık’ta oynanmış ses kayıtlarının nasıl CHP grubunda izletildiğini üzülerek gördük. Bir ana muhalefet partisi yani iktidara en yakın partinin düştüğü rol, FETÖ’nün sözcülüğüdür. Şimdi de geldikleri yer, bir mafya babası diye adlandırılan kişinin kasetlerinden başka gündemleri olmaması, vahim tabloyu ortaya koyuyor. Sedat Peker’den başka gündemleri yok gibi. 'Meclis bunu yapsın, mahkeme bunu yapsın, bakan bunu yapsın' demenin CHP’ye de faydası yok. Yarın CHP grubu var; Sedat Peker kasetini koysunlar, izletsinler. Bunu yapmadılar mı? 75 yıldan beri oyların neden artmadığını sorarsanız gerekçesi budur. Milletin dertleri değil hakaretlerin iftiraların merkezi olmalarıdır. Biz Meclis’imizi planlanmış yapıların sözcüsü haline getirmeyeceğiz."

'Hatalarımız varsa gereğini yaparız'

Turan, ilgili kurumların gereğini yaptığını kaydederek, "Sayın Soylu da Sayın Yıldırım da mahkemeye başvurmadılar mı? Biz temiz siyaset isteyen insanlarız; ama asla Meclis’imizi yanlış politikalara alet etmeyeceğiz. Bir kişinin ne söylediği kadar nerede söylediği de kıymetlidir. Türkiye düşmanlığıyla bilinen bir ülkenin otelinde konuşuyor. Yetmedi otel değiştiriyor, aynı patronun otelleri, farklı zincirler. Biz bu oyunlara gelmeyeceğiz. Hatalarımız varsa temizleriz, gereğini yaparız. Kaldı ki mafya ile AK Parti en son bir araya gelecek iki kavramdır. Hatırlayın Türkiye’de değnekçilik, çetecilik, mafyacılık her gün manşetlerdeydi. Biz çetelerle mücadelelerde en çok adım atan ekibiz. Eskisi gibi çete, mafya, değnekçi manşetleri var mı? Kalmadı artık. Ama insanız; hatamız vardır, eksiğimiz vardır, bunları temizleriz. Ama Meclis’imizin alet edilmesini doğru bulmuyoruz" dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Bakan Karaismailoğlu: Kanal İstanbul projesi ile hizmetlerimizi taçlandıracağız
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Vakalar arttı! Trabzon'da toplu cenaze namazı kılınan mahalle karantinada
Aşı sırası kimde nasıl öğrenilir MHRS aşı sırası sorgulama ekranı
LGS'de kaç net kaç puan eder 2021 net sayısına göre hesaplama
Son dakika HSK'da görev dağılımı belli oldu
Kars'ta 20 yaşındaki Yonca'nın sır ölümünde ''külotlu çorap'' detayı
2021 Diyarbakır lise taban puanları nitelik lise puan sıralaması
Merkez Bankası 'yeni' repo ihalesine çıktı!
CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin çiftçilerin kredi borçlarının ertelenmesini istedi
Yorumlar 3 yorum