BIST 1.414
DOLAR 8,72
EURO 10,39
ALTIN 498,66
HABER /  DÜNYA

Kanada, Suudi Arabistan’a silah satışı yasağını kaldırdı

Kanada Dışişleri Bakanı Champagne, kararın ardından, "Suudi Arabistan'ın insan hakları sicili rahatsız edici olmaya devam ediyor" dedi.

Abone ol

Kanada, Suudi Arabistan’a uyguladığı silah satışı yasağını kaldırma kararı aldı.

Kanada Dışişleri Bakanı Francois-Philippe Champagne ve Maliye Bakanı Bill Morneau, yaptıkları ortak açıklamada, Suudi Arabistan'a silah ihracatını engelleyen moratoryumun kaldırıldığını duyurdu.

Zırhlı araç satışları için yeni hükümler 

Bakan Champagne ve Bill Morneau, Kanada’nın 2019 yılında BM Silah Satış Anlaşmasını (ATT) imzaladığını hatırlatarak Suudi Arabistan ile olan zırhlı araç satışının yeni hükümlere bağlandığını aktardı.

Normalleşmenin işareti değil

Yenilenen sözleşmeyi hiç kimsenin iki ülke ilişkilerinin normalleşmesine dair bir işaret olarak yorumlamaması gerektiğini söyleyen Dışişleri Bakanı Champagne, "Suudi Arabistan'ın insan hakları sicili rahatsız edici olmaya devam ediyor. İnsan haklarını savunmaya devam edeceğiz." dedi.

Champagne, Suudilerin araçları nasıl kullanacağına dair sorular üzerine ise, araçların kraliyet ailesinin korunmasından sorumlu ülkenin iç güvenlik gücü tarafından kullanılacağını kabul etti.

Bakan Champagne, araçların ülkenin doğu kesiminde sivillere karşı ve Yemen'deki savaşta kullanıldığına ilişkin Liberal Hükümet tarafından bir yıldan uzun bir süre önce gerçekleştirilen inceleme ile ilgili de yakında detaylı açıklama yapmayı taahhüt etti. Bakan Champagne şunları söyledi:

Çok taraflı tartışmalara...

“Yasalarımıza göre Kanada malları, uluslararası insancıl hukukun, uluslararası insan hakları hukukunun veya toplumsal cinsiyete dayalı şiddet eylemlerinin ciddi ihlallerini gerçekleştirmek veya kolaylaştırmak için kullanıldığında veya bu konuda önemli bir risk olduğunda ihraç edilemez. Bu amaçla, BM Silah Satış Anlaşması (ATT) ile uluslararası uyumu güçlendirmeyi ve uluslararası bir denetim rejiminin kurulmasına yönelik çok taraflı tartışmalara öncülük edeceğimizi de duyuruyoruz.

Kanadalı yetkililer tarafından yürütülen ve bu sözleşmeyle ilgili olanlar da dahil olmak üzere Suudi Arabistan'a yapılan ihracat izinlerinin her zaman olduğu gibi, Kanada kanunları ve ATT uyarınca yukarıda belirtilen yasal gerekliliklere uymalarını sağlayacağız.”

ÖNCEKİ HABERLER
Dünya futboluna 9 milyar Euro'luk Korona darbesi
Babalar Günü için süper fırsatlar!
Van'da cezaevi hükümlüleri maske ve tulum üretmeye başladı
Almanya'da koronavirüs nedeniyle bir günde 266 kişi hayatını kaybetti
Alanyaspor'da Erol Bulut'a Fenerbahçe izni
Seda Akkul kimdir yaşı kaç Burak Akkul'un eşi ne iş yapıyor?
Fahrettin Koca Twitter'dan paylaştı! İşte günün kahramanı ilan ettiği 18 şehir
Türkiye'den koronayla mücadele için İngiltere'ye yardım malzemesi desteği
Michael Schumacher'in istediği yıllarca gizlenmiş! İşte şoke eden gerçek
Tokat'ta soba zehirlenmesinden genç yaşında hayatını kaybetti
Yorumlar 1 yorum