HABER /  SAĞLIK

Kadınlarda görülen miyom nedir? Dikkat edilmesi gereken hastalık

Kadınlarda miyom problemine dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Bülent Berker, bu hastalığın ne olduğunu açıkladı.

Abone ol

Miyom, rahmin adale tabakasından çıkan urlara verilen addır. Rahimde mevcut olan miyomlar genelde iyi huylu tümörlerdir. Genellikle rahmin kendi dokusundan kaynaklanarak ortaya çıkmaktadır.

Bülent Berker ise bu hastalığın Histerektomi yöntemiyle tedavi edilebileceğini söyledi. Çocuk isteği olmayan, menopoza yaklaşmış ve ilaçla tedaviyle yanıt alınamamış ve belirti veren kadınlar için bunun kesin tedavi şekli olduğunu ifade eden Berker, şu açıklamalarda bulundu;

“Histerektomi karından, laparaskopik veya vaginal yolla yapılabilmektedir. Kişinin bireysel tercihlerinin de değerlendirilmeye alınması gerekir. Üreme kapasitesini koruma isteği hiç olmasa dahi, birçok kadın rahimlerini korumak istemektedirler. Kadınlara tercihlerine saygılı olunarak tüm tedavi seçenekleri ayrıntılı olarak sunulmalıdır."

tümör miyom

"Hastanın üreme kapasitesini koruma isteği varsa, miyomektomi tek tercihtir. Miyomektomi karından, vajinal yolla, laparaskopi ile veya histeroskopi ile yapılabilmektedir. Miyomların tekrarlama riskinin olabildiği ama her tekrar eden miyomun tekrar ameliyat edilmesi gerektiği anlamına gelmediği hastalara anlatılmalıdır. Bebek sahibi olmak isteyen hastalarda ameliyattan önce gerekli tüm değerlendirme ve hazırlıklar yapılarak miyomektomi sırasında rahim mutlaka korunmalıdır”

Gebelikte büyür
Gebelikte miyomların klasik olarak büyüdüğünü kaydeden Prof. Dr. Berker, “Ancak, bazı geniş çalışmalarda bazı miyomların büyüdüğü, buna karşın bir kısmının ise değişmeden kaldığı ve hatta küçüldüğü gözlenmiştir. Yani gebeliğin miyomlar üzerine değişken ve tahmin edilemeyen bir etkisi olmaktadır."

"Bugün için gebelikte miyomların büyük bölümünün büyümeden kaldığı düşünülmektedir. Gebelikte büyük olmayan miyomların belirgin zararı yoktur. Ancak, büyük miyomlar çocuğun başının doğum kanalına girmesine engel olabilecek bir yerde olabilir."

miyom

Erken doğum ve düşük tehlikesi
"Miyomlar düşük ve erken doğum riskini artırabilir. Miyomların eşin önde gelmesi, sezeryan operasyonu ihtimalini ve doğum sonrası kanama riskini arttırdığı bilinmektedir.Gebelik öncesinde miyomektomi ameliyatı olanlarda doğum eylemi sırasında düşük bir ihtimal olsa da rahim yırtılması riskinin bilinmesinde fayda vardır. Laparoskopik miyomektomilerden sonra da doğum sırasında rüptür riski olabilir ancak işlemin laparoskopi ile yapılmasının bu riski artırıp artırmadığı henüz açık değildir” ifadelerini kullandı. 

ÖNCEKİ HABERLER
Yapı Kredi ve Dekar Yapı’dan 'Ödeme Korumalı Finans Modeli'
Yalova'da dünürlerin korkunç kavgası: 1 ölü 1 yaralı
Fetullah'ın eli denilmişti o el kimin? Fuat Uğur'dan yeni açıklama
YKS'ye girecek öğrencilere uzmanından atlanmaması gereken uyarılar
1 gün geç sigortaya, 2 yıl erken emeklilik!
BİLSEM sonuçları açıklanıyor BİLSEM 1. aşama sonuç ekranı
Yorumlar