BIST 1.461
DOLAR 8,39
EURO 10,16
ALTIN 502,83
HABER /  POLİTİKA

İstifa krizi bakın nasıl çözüme kavuştu! Erdoğan'ın tek sözü Soylu'yu vazgeçirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İçişleri Bakanı Soylu arasında geçen istifa diyaloğu, ortaya çıktı. Soylu, Erdoğan'a "Biz siyasetçiler geçiciyiz. Önemli olan siz yıpranmayın, devletimiz bundan zarar görmesin" diyerek istifasında ısrarcı oluyor. Erdoğan istifayı kabul etmeyip "Sabırlı ol" deyince kararından vazgeçiyor.

Abone ol

Saat 20.00 civarında Erdoğan'ı arayan Soylu, sokağa çıkma yasağıyla ilgili raporları okuyup, yasağın sonra ermesinin ardından uygulanacak tedbirleri anlatıyordu. Soylu ardından "Efendim bir konu vardı" diyerek konuya giriyor ve istifa kararını Erdoğan'a duyuruyor. Erdoğan "Gerek yok" dese de Soylu kararından dönmüyor, yardımcısına verdiği talimatla istifa metni planlandığı gibi 21.24'te Twitter'dan yayınlanıyor.

Ardından Erdoğan'ın tavrı ve halkın tutumu sonrası Soylu'nun üzerinde istifadan geçmesi yönünde bir baskı oluşuyor. Krizin çözüldüğü görüşme ise gece saat 01.30'da gerçekleşiyor.

"Biz siyasetçiler gelir gideriz. Önemli olan siz yıpranmayın"

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi'nin yazısındaki ilgili kısım şöyle:

İletişim Başkanlığı'nın istifanın kabul edilmediğine dair açıklamasına rağmen istifa konusu kesin bir şekilde netliğe kavuşmuyor. İstifa krizini sona erdiren görüşme ise 12 Nisan'ı 13 Nisan'a bağlayan gece saat 01.30'da gerçekleşiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Süleyman Soylu telefonla görüşüyorlar.

Soylu, kendisini onurlandıran açıklamasından dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür ediyor. 'Beni mahcup ettiniz' diyor. Ama 'İstifa geri alındı' ya da 'Bu iş nereden çıktı' şeklinde bir konuşma cereyan etmiyor. Soylu, sıkıntılarını aktarıyor. Siyasi sorumluluk almak adına istifa kararı aldığını söylüyor. 'Biz siyasetçiler gelir gideriz. Önemli olan siz yıpranmayın, devletimiz bundan zarar görmesin' diyor.

"Biraz sabır Süleyman, sabır"

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise 'Biraz sabır Süleyman, sabır' diyor. Soylu, iki yıl önce Trabzon'da istifa kararı aldığında da kendisine çok büyük destek verdiğini belirtip Cumhurbaşkanı'na teşekkür ediyor. 'Çok sağ olun. Bize sahip çıktınız. Bizi etrafınıza topladınız. Hayatımın sonuna kadar size sadık kalacağım' diyor. Erdoğan bunları dinledikten sonra Soylu'ya çalışmalarından memnun olduğunu söylüyor. Kritik bir süreçten geçildiğini ve mücadelenin devam ettiğini anlatıyor. 'Sen Bakanlar Kurulu toplantısına katıl. Ben Bakanlar Kurulu'ndan sonra açıklama yapacağım' diyor. Erdoğan ile Soylu arasındaki konuşma böylece sona eriyor.

Tüm yazarlar sayfası için linki tıklayınız...

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Serin ve yağışlı hava geliyor! Meteoroloji paylaştı: Sıcaklıklar 12 derece birden düşecek Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Koronavirüs şüphelisi hastaneden firar etti! Film sahnelerini aratmadı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Ali Babacan'dan Soylu'nun kabul edilmeyen istifasıyla ilgili çarpıcı ifadeler
Evinde intihar etti komşularının bıraktığı yemekler kapıda asılı kaldı!
Son dakika! İstanbul'da deprem oldu 3.8 şiddetindeki deprem korkuttu
CHP'de koronavirüs nedeniyle üçüncü ölüm! Hem de 27 yaşındaydı
Denizli'de koronavirüs şüphelisi hastanenin 3. katından çarşafla firar etti
90 bin kişinin tahliye olacağı infaz düzenlemesi Meclis'ten geçti
Kılıçdaroğlu vatandaşları eleştiren köşe yazarlarına tepki gösterdi
Murat Ongun açıkladı! İBB'deki koronavirüs vaka sayısı
Yorumlar 25 yorum