BIST 1.431
DOLAR 8,61
EURO 10,33
ALTIN 506,44
HABER /  EKONOMİ

IMF'den 25 ülkeye borç yardımı

IMF, corona virüs salgınının etkileriyle mücadeleye yardımcı olma çalışmalarının bir parçası olarak, 25 üye ülkeye acil borç yardımı yapacak.

Abone ol

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınının etkileriyle mücadeleye yardımcı olmak amacıyla, 25 üye ülkeye acil borç yardımı sağlanacağını bildirdi.

Yardımın Afet Etkilerinin Sınırlandırılması ve Borcun Hafifletilmesi Fonu (CCRT) kapsamında olacağını söyleyen Georgieva, söz konusu kararın Yönetim Kurulu tarafından onaylandığını bildirdi. 

En yoksul ve kırılgan ülkelerin IMF borç yükümlülüklerini gelecek 6 ayda karşılaması için hibe sağlanacağını bildiren Georgieva, bunun ülkelere finansal kaynaklarını acil tıbbi ve diğer yardım çalışmalarına yönlendirilmesine yardımcı olacağını aktardı.

Georgieva, CCRT kapsamında halihazırda 500 milyon dolarlık hibe bazlı borç yardımı sağlanabileceğini kaydetti.

Söz konusu fona İngiltere'nin yakın zamanda 185 milyon dolar, Japonya'nın ise 100 milyon dolarlık katkı sunduğunu hatırlatan Georgieva, Çin ve Hollanda'nın da önemli katkılarda bulunacağını bildirdi.

Georgieva, en yoksul üye ülkelere 2 yıl boyunca ilave borç yardımı sağlanabilmesi amacıyla fonun kaynaklarının artırılmasına yardımcı olmak için diğer bağışçılara da çağrıda bulundu. 

Açıklamada, acil borç hizmeti yardımı alacak ülkelerin Afganistan, Benin, Burkina Faso, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Komor Adaları, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Gambiya, Gine, Gine-Bissau, Haiti, Liberya, Madagaskar, Malavi, Mali, Mozambik, Nepal, Nijer, Ruanda, Sao Tome ve Principe, Sierra Leone, Solomon Adaları, Tacikistan, Togo ve Yemen olduğu bildirildi. 

ÖNCEKİ HABERLER
Soylu ile Koca arasında ciddi bir tartışma oldu! Hande Fırat'ın iddiası
Babalar Günü için süper fırsatlar!
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yapısında yeni düzenleme
Koronavirüs şüphelisi hastaneden firar etti! Film sahnelerini aratmadı
Ali Babacan'dan Soylu'nun kabul edilmeyen istifasıyla ilgili çarpıcı ifadeler
Evinde intihar etti komşularının bıraktığı yemekler kapıda asılı kaldı!
Son dakika! İstanbul'da deprem oldu 3.8 şiddetindeki deprem korkuttu
Ekrem İmamoğlu’ndan sokağa çıkma yasağı tepkisi: Umarım bedeli ağır olmaz!
CHP'de koronavirüs nedeniyle üçüncü ölüm! Hem de 27 yaşındaydı
Denizli'de koronavirüs şüphelisi hastanenin 3. katından çarşafla firar etti
Yorumlar