BIST 1.445
DOLAR 8,29
EURO 10,07
ALTIN 488,99
HABER /  SAĞLIK

'İlk kez görülen bir tür keşfettik' deyip dünyaya duyurdular! Adana ismini verdiler

Demirören Haber Ajansı

ÇUKUROVA Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Balık Hastalıkları Anabilim Dalı Üyesi Doç. Dr. Argun Akif Özak, zargana balıkları üzerinde ilk kez görülen öldürücü bir parazit keşfettiklerini, ismini ise Adana’yı onurlandırmak için 'Caligus Adanensis' olarak adlandırıp literatüre kaydettirerek tüm dünyaya duyurduklarını söyledi.

Abone ol

Türkiye sularında özellikle ekonomik değeri bulunan balıklarda görülen ve halk arasında balık biti ya da balık paraziti olarak bilinen parazit türleri, balıkların yüzgeçlerine, solungaçlarına ve ağız içlerine yerleşerek deniz canlıların beslenememesine ve ileri dönemde ölmesine neden oluyor. Türkiye sularında 512 balık türünün olduğunu ve 34 türün üzerinde yapılan incelemelerde 24 tür balık paraziti tespit ettiklerini söyleyen Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Balık Hastalıkları Anabilim Dalı Üyesi Doç. Dr. Argun Akif Özak, balıkların yüzgeçlerine, ağız içerisine ve solungaçlarına tutunan parazitlerin dokularda deformasyon yaptıkları ve balıkların hastalıklara bağlı olarak öldüklerini söyledi.

Her geçen gün yeni bir parazit türünün ortaya çıktığını belirten Doç. Dr. Özak, ‘’Yumurtalık ilçesinin açıklarında araştırma yaparken ilk kez görülen bir tür keşfettik. İsmini ise Adana’yı onurlandırmak için 'Caligus Adanensis' olarak adlandırdık. Bu tür zargana balıkları üzerinde bulundu. Ben ve doktora öğrencim Yetkin Sakarya ile birlikte keşfettik. Bu türü dünya genelindeki 270 tür ile karşılaştırdığımızda yeni bir tür olduğunu belirledikten sonra bunu dünya literatürüne duyurduk." dedi. 


"Tutundukları yerlerde kanamalara sebebiyet veriyorlar"
Sözlerinin devamında Doç. Dr. Özak "Akdeniz'deki 24'üncü tür bizim bulduğumuz türdür. Bu tür caligus ailesine mensup bir tür ve kanca yapılarıyla balıkların solungaçlarına tutunuyor. Tutundukları yerlerde kanamalara sebebiyet veriyorlar. Oluşan yaraların da daha sonra bakteri ve mantar oluşmasına sebep veriyor. Bu hastalıklar da balıkların ölmesine neden oluyor." ifadelerini kullandı.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Uçakta duyduğu cümle hayatını değiştirdi! Osmaniyeli genci görenler şaşırdı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Hüsnü Bayramoğlu kimdir aslen nerelidir neden vefat etti?
Abdurrahim Albayrak başkan adayı olacak mı? 'Arkandayız'
Erol Demiröz aslen nereli aslen nereli eşi ve çocuğu var mı?
Adana'da 4 yaşındaki kızını evde tek başına bıraktı! Savunması şok etti
65 yaş üstü vatandaşlar için 'Adrese teslim e-Devlet şifresi' uygulaması
Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan, koronavirüse yenik düştü
Adana'da adliyede korku dolu anlar! Ölmek isteyen çocuk kendini atmaya çalıştı
Pendik’te yan bakma kavgası kanlı bitti 2 kişi yaralandı
İngiltere Karadeniz'e savaş gemilerini göndermeye hazırlanıyor
Irak'ta 9 PKK'lı terörist öldürüldü! Milli Savunma Bakanlığı duyurdu
Yorumlar