BIST 2.405
DOLAR 16,69
EURO 17,51
ALTIN 970,06
HABER /  POLİTİKA  /  AK PARTİ

Erdoğan: İstanbul seçimlerinde çok ciddi hatalar var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Milletvekilleri için verilen iftar yemeğinde konuştu. İstanbul seçimlerinde çok ciddi yanlışlar tespit ettiklerini söyleyen Erdoğan, YSK'nın iptal kararında sadece sandık kurullarındaki hataları kapsamadığını ifade etti.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'daki usulsüzlüklerle ilgili olarak YSK'nın gereken cevabı verdiğini; ancak muhalefetin bunu kabullenmediğini söyledi. YSK'nın Iğdır, Maltepe ve Küçükçekmece'de seçimlerin yenilenme talebini reddettiğini; ancak bu karara itiraz edilmediğini ifade eden Erdoğan, İstanbul'daki seçimlerde çok ciddi usulsüzlükler olduğunu kaydetti.

Recep Tayyip Erdoğan, AK Partili vekiller ile iftar programında konuştu. Önümüzde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin olduğunu ve bu seçimlerin ihmal edilmemesini isteyen Erdoğan, seçim sonuçlarının iyi değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti. İşte Erdoğan'ın açıklamalarından bazı satır başları:

"Milletimiz her alanda icraatlar bekliyor. Partimizin kurulduğu günden beri hep yanımızda olan milletimize vefa borcumuzu ödeyeceğiz. Genel merkezimiz ve Meclis Grubumuz arasındaki ahenk ne kadar iyi olursa yaptığımız işlerimizin önemi o derecede artar. Bundan sonraki başarılarımız da bu birlik, beraberlik, kardeşliğimizi güçlendirmekten geçiyoruz. Milletvekili seçiminde yeterli başarıyı elde edemediğimiz yerlerin çoğunda da belediye başkanlığında da sıkıntılar yaşadık. Demek ki üzerinde çalışmamız gereken konular var. Her bir şehrimizle ilgili değerlendirmemizi yapıyoruz. Hiçbir arkadaşımızı, kardeşimizi, dışlamadan sürekli yeni insanlar kazanarak önümüzdeki döneme hazırlanacağız. Velev ki bizim gönlümüzü, kalbimizi kırsalar da.

"Hataları araştırırken çok ciddi yanlışları tespit ettik"

Her şeyden önce seçimlerin niçin yenilendiğini milletimize çok iyi anlatmamız gerekiyor. Sandık kurulu başkanı ve bir üyesinin kamu görevlisi yani memur olması şartı getirilmiştir. 24 Haziran 2018 seçimlerinde kanunun bu hükmüne herhangi bir işlem yapılıp, yapılmadığını bilmiyoruz. Çünkü ilçe seçim kurulu listeleri partilere vermiyordu. Büyükşehir seçimleri konusundaki usulsüzlükleri, eksiklikleri, hataları araştırırken sandık kurullarıyla ilgili yanlışlığı tespit ettik. Bu bizim için fırsat oldu. Burada çok ciddi yolsuzluklar yapıldı. Oy sayım döküm cetvellerine ilişkin çok ciddi yanlışlıklar belirledik. Mesele 5 bin 388'i mühürsüz,  214'ü tamamen boş, 498'i eksik doldurulmuştur. 919'unda rakam belirtilmemiştir. YSK partimizin yaptığı itiraz üzerine 22 sandıktaki oy sayım döküm cetvellerinin kayıp olduğunu ve sisteme boş olarak işlendiğini tespit etmiştir.

"Aslında YSK bunu cevabını veriyor ama"

YSK'nın kararı sadece sandık kurulu üyelerinin usulüne uygun atanmamış olmasına dayanmıyor. Kurul kararını verirken hem bu durumu hem de oy sayım döküm cetvellerindeki usulsüzlükleri gözeterek her ikisinin çatıştığı sandıkları gözönüne almıştır. Ayrıca YSK bizim Büyükçekmece ve MHP'nin belediye başkanlığı seçimleri reddetmiştir. Kars'ı, Iğdır'ı reddetmiştir. Buna karşı her taraf ayağa kaldırılmış mıdır? Hayır. Seçim yenilenmesi kararı itibarsızlaştırmak isteyenler aynı zarfa 4 oy konduğu halde nasıl olur da sadece büyükşehir seçimleri yenilenir? Aslında YSK bunun cevabını veriyor ama, bunu sadece dinlemek isteyenler duyuyor. 123 sandık İstanbul'un 26 ilçesine aittir. 26 ilçenin her birinde ilçe belediye başkanlığında sonucu değiştirmeyen oylar büyükşehir toplandığında seçimin neticesini tersine çevirebiliyor."

ÖNCEKİ HABERLER
ABD'den İran'a karşı körfezde F-35'lerle devriye
ABD'den İran'a karşı körfezde F-35'lerle devriye
Beşiktaşlı taraftarlardan Fikret Orman'a tepki
Beşiktaşlı taraftarlardan Fikret Orman'a tepki
Beşiktaş Alanyaspor maçı golleri ve geniş özeti
Beşiktaş Alanyaspor maçı golleri ve geniş özeti
Kırgızistan'a çok sert FETÖ tepkisi
Kırgızistan'a çok sert FETÖ tepkisi
Binali Yıldırım: Adamlar sağlam çalmış
Binali Yıldırım: Adamlar sağlam çalmış
Beşiktaşlı eski yöneticiden Sergen Yalçın paylaşımı
Beşiktaşlı eski yöneticiden Sergen Yalçın paylaşımı
Fenerbahçe'den "Her şey çok güzel olacak" açıklaması
Fenerbahçe'den "Her şey çok güzel olacak" açıklaması
Gıda fiyatları yarı yarıya düşüyor
Gıda fiyatları yarı yarıya düşüyor
Mansur Yavaş: Yetkimi gasp ettirmem size
Mansur Yavaş: Yetkimi gasp ettirmem size
İstanbul'da bir kişi ATM'ye para yatırırken kaçırıldı
İstanbul'da bir kişi ATM'ye para yatırırken kaçırıldı