BIST 1.365
DOLAR 8,11
EURO 9,79
ALTIN 463,95
HABER /  POLİTİKA

Emekli amiral Atillla Kıyat Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan özür diledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçim tartışmaları üzerinden kendisine 'Kenan Evren' benzetmesi yapan Emekli Koramiral Atilla Kıyat'a açtığı davada uzlaştı. Erdoğan, Kıyat'ın yazılı özür metni vermesi üzerine şikayetinden vazgeçti.

Abone ol

Geçen yıl yapılan seçim barajı tartışmaları sırasında, emekli Koramiral Atilla Kıyat sosyal medya hesabından, "Seçim barajını yüzde 10'a çıkaran Kenan Evren'le, bugün seçilme barajını yüzde 40'a düşürmeye kalkan kişi arasında hiçbir fark yoktur. Sonları da benzeyebilir" mesajını paylaşmıştı.

Hakkında kamu davası açıldı

Bu paylaşım sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın, Kıyat hakkında suç duyurusunda bulundu. Avukat Hüseyin Aydın'ın, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdiği suç duyurusu dilekçesinde şu ifadelere yer verdi:

"Şüphelinin söz konusu paylaşımı ile hedef aldığı kişinin Cumhurbaşkanımız olduğu açıktır. Kaldı ki Cumhurbaşkanımız şüphelinin iddiasının aksine seçilme barajını yüzde 50 artı 1'den 40 artı 1'e düşürülmesine yönelik bir görüşü beyan etmemiştir. Cumhurbaşkanımız, TBMM açılış resepsiyonunda 'Mevcut durumu Meclis'e getiren biziz, onu halkımıza götüren de biziz. Halkımızın büyük çoğunluğuyla bu onaylandığına göre şimdi bunu tekrar revize edip gündeme getirmek siyasetçi ciddiyetine yakışmaz. Böyle bir şey olacaksa bu bizim değil, adı üzerinde muhalefetin yapacağı bir iştir, bizim işimiz değil' şeklinde görüşlerini net olarak ortaya koymuştur. Dolayısıyla şüpheli gerçek dışı bir varsayım üzerinden Cumhurbaşkanımıza son biçmeye çalışmakta, bir darbecinin akıbetiyle tehdit etmektedir."

Avukat Aydın, Atilla Kıyat adlı kullanıcı hakkında tehdit suçundan kamu davası açılmasını talep etti.

Uzlaşma için yazılı özür şartı

Savcılık ilk olarak soruşturma evrakını uzlaştırma bürosuna gönderdi. Uzlaştırma Bürosu taraflara uzlaşma konusundaki görüşlerini sordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Avukatı Aydın, Kıyat’ın yazılı özür beyan etmesini durumunda uzlaşma sağlanabileceğini bildirdi.

Kıyat yazılı özür verdi

Bu gelişme üzerine Atilla Kıyat uzlaşmak istediğini belirterek, yazılı özür metni gönderdi. Kıyat özür metninde, "Yaptığım paylaşımın hedefi Sayın Cumhurbaşkanımız değildir. 43 yıl taşıdığım üniformam ve yarım asra yakın devlet terbiyemle Sayın Cumhurbaşkanımızı tehdit gibi bir amacım söz konusu olamaz. Bu şekilde anlaşılmasına sebebiyet veren açıklamam nedeniyle sayın cumhurbaşkanımızdan özür diliyorum” ifadelerini kullandı.

Dosya kapandı

Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre; özür metni Cumhurbaşkanı tarafından yetkilendirilen Avukatı Aydın tarafından kabul edildi. Aydın, herhangi bir tazminat taleplerinin bulunmadığını da bildirdi. Böylece soruşturma dosyası uzlaşma ile sonuçlandı.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Öldürülen dev timsahın midesinden kadın parçaları çıkarıldı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
BBC müjdeli haberi dünyaya duyurdu! Corona virüs ilacı bulundu
Sivas'ın köyünde yaşanan kazada 1 kişi can verdi
Kovid-19'a karşı en dayanıksız hastalıklar belli oldu! 11 çok riskli grup var
Rusya ve Türkiye'den Libya'ya çağrı! Lavrov'dan çarpıcı açıklamalar
Abdurrahim Albayrak'tan Ali Koç'a teşekkür
Hatay Valiliği açıkladı: 11 bombalı eylemi gerçekleştiren teröristler yakalandı
Başak Demirtaş'a sinkaflı küfür eden bir zanlı tutuklandı
Gaziantep'te 50 kişilik bina karantinaya alındı endişeleri yüzlerine yansıdı
Emekli TOKİ Emlak Daire Başkanı Ali Seydi Karaoğlu vefat etti
Gazeteci İsmail Saymaz Hürriyet'ten neden ayrıldığını açıkladı 2 şart yolları ayırdı
Yorumlar 8 yorum