BIST 1.061
DOLAR 7,29
EURO 8,53
ALTIN 477,15
HABER /  GÜNCEL

Ekrem İmamoğlu'ndan olay Ayasofya açıklamaları! Erdoğan'ın 1 yıl önceki sözlerini hatırlattı

"Ayasofya, benim aklımda ve vicdanımda 1453’ten beri cami" diyen İstanbul Büşükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 1 yıl önceki "Bunun bir götürüsü var" sözlerini hatırlattı ve sordu: "Dünyanın çeşitli yerlerindeki camilerin başına ne gelir diye düşünüyorlar mı?"

Abone ol

Ayasofya'nın cami olarak ibadete açılmasıyla ilgili suskunluğu nedeniyle eleştirilen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu sonunda konuştu. Ayasofya'nın kendi aklında ve vicdanında 1453’ten beri cami olduğunu belirten İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir yıl önceki sözlerini hatırlatıp  "Dünyanın çeşitli yerlerindeki camilerimiz bu kararla riskli bir duruma düşmüş müdür?" diye sordu. Cumhuriyet'e konuşan İmamoğlu'nun Ayasofya ile ilgili sorulara verdiği cevaplar şöyle: 

Benim aklımda ve vicdanımda 1453'ten beni cami

- Ayasofya, benim aklımda ve vicdanımda 1453’ten beri cami. Aynı zamanda İstanbul medeniyetinin dünyaya mal olmuş bir değeri. Benim tüm konuşmalarımdaki ifadem “Ayasofya Camii’dir”. Danıştay’ın Ayasofya Camii kararının ardından gördük ki aslında bu konuyla çok ilgiliymiş gibi davrananlar Ayasofya Camii’nin statüsünden bile habersiz.

- Kendisine muhafazakâr diyen TV kanalları “İlk ezan okundu”, “İlk namaz 24 Temmuz’da kılınacak” diyor. Oysa 30 yıldır Ayasofya’da 5 vakit ezan okunuyor. İçindeki Abdülmecit Mescidi’nde namaz da kılınıyor. 1991’den beri kapısında tabela var. Bu konuda hassasiyetiniz varsa ve “İlk ezan okundu”, “İlk namaz 24 Temmuz’da” diyorsanız çok vahim. Ben çok şaşırdım. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın o sözlerini hatırlattı

- Öte yandan üzerine çokça kafa yormamız gereken bir unsur daha var.

- Ayasofya kararı iyi mi kötü mü diye sorgulamak yerine, sorgulanması gereken şey şu: Sadece bir yıl önce “Bu kararın getirisi götürüsü nedir? Burada bunu açıklamam doğru olmaz. Bunun bir götürüsü var. Bizim için faturası çok daha ağırdır, unutmayalım. Şu anda dünyanın çok çeşitli ülkelerinde bizim binlerce camimiz var. Acaba bunu söyleyenler (Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması) bu camilerin başına ne gelir bunu düşünüyor mu? Bunu söyleyenler dünyayı tanımıyorlar, muhataplarını bilmiyorlar. Onun için, ben bir siyasi lider olarak bu oyuna gelecek kadar istikametimi kaybetmedim” denilirken bir yılda ne değişti?

Dünyadaki camilerimiz kapatılma riski ile karşı karşıya mı?

- Şimdi ben sormak isterim: Dünyanın çeşitli yerlerindeki camilerimiz bu kararla riskli bir duruma düşmüş müdür? On binlerce Müslümanın, gurbetçi kardeşlerimin huzur içinde ibadetlerini yaptığı bu camilerin başına bir şey gelir mi? O ülkelerin yöneticileri böyle adım atarsa ve “Camilerle ilgili kararımıza yönelik ithamları, doğrudan egemenlik haklarımıza saldırı sayarız” derse ne olacak? Sadece bir yıl arayla doğan bu zıtlığın nedenlerini muhakeme etmeyeceğiz ama Danıştay’ın sonuç kararına siyah ya da beyaz diyeceğiz. Bu olmaz, bu, aklıselim milletimizce mutlaka muhakeme edilecektir.

Bu değişiklik milyonlarca işsizin derdine derman olacak mı?

- Ben insanların bunu tartmasını çok isterim ve tartacaklardır da. Eğer Ayasofya’daki bu değişiklik benim ülkeme, milletime hem maddi hem manevi zenginlik katacaksa, milyonlarca işsizin derdine derman, üniversite mezunu milyonlarca gencime iş imkânı yaratacaksa ve dünyada ülkeme saygınlık ve muhabbet kazandıracaksa ben bu kararın sonuna kadar arkasındayım. 

ÖNCEKİ HABERLER
İstanbul'da dev uyuşturucu operasyonu! 75 kişi gözaltına alındı
Antalyaspor Alanyaspor maçı golleri ve geniş özeti
Ukrayna’ya yeni İHA ihracatı gündemde
Otomotiv üretimi ilk yarıda yüzde 29 daraldı
Formula 1'de sezonun ikinci zaferi Hamilton'dan
Okullar ne zaman açılıyor 2020-2021 eğitim takvimi gönderildi
Yorumlar 101 yorum