BIST 1.531
DOLAR 7,43
EURO 8,97
ALTIN 409,71
HABER /  POLİTİKA

Dışişlerinden Yunanistan ve Mısır'a anlaşma tepkisi

Demirören Haber Ajansı

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan ile Mısır arasında imzalanan anlaşmaya ilişkin, "Yunanistan ile Mısır arasında deniz sınırı bulunmamaktadır. İmzalandığı açıklanan sözde deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşması Türkiye için yok hükmündedir" dedi.

Abone ol

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan ile Mısır arasında deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşmasının imzalanmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, "Yunanistan ile Mısır arasında deniz sınırı bulunmamaktadır. İmzalandığı açıklanan sözde deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşması Türkiye için yok hükmündedir. Bu anlayışımız sahada ve masada ortaya konacaktır. Sözde sınırlandırılan alan, Birleşmiş Milletlere (BM) de bildirilen Türk kıta sahanlığı içinde yer almaktadır.

"Bu anlaşmayla Libya'nın hakları da gasp edilmeye çalışılmaktadır"

2003 yılında GKRY ile imzaladığı anlaşma ile 11.500 kilometre kareden vazgeçen Mısır, Yunanistan'la imzaladığı bu sözde anlaşma ile de yine deniz yetki alanı kaybına uğramaktadır. Bu anlaşmayla Libya'nın hakları da gasp edilmeye çalışılmaktadır. Türkiye'nin söz konusu alanda herhangi bir faaliyete izin vermeyeceği ve Doğu Akdeniz'de ülkemizin ve Kıbrıs Türklerinin meşru hak ve çıkarlarını kararlılıkla savunmaya devam edeceği kuşkusuzdur" denildi.

ÖNCEKİ HABERLER
Şanlıurfa'da 5 gündür kayıp olarak aranan 10 yaşındaki çocuk Gaziantep'te bulundu
2-4 Mart VarVar İndirimi'nde süper fırsatlar!
ASAP: Bugüne kadar öldürülmüş binlerce kadına bir vefadır
Bakan Koca paylaştı: Sağlık sistemimizle gurur duyun!
Kars'ta maske takma zorunlu hale getirildi
PFDK Trabzonspor'a ceza yağdırdı
Trabzonspor'dan Ndiaye, Novak ve Messias'a veda
Hulusi Akar ABD büyükelçisini kabul etti
Galatasaray'dan Arda Turan'ın maaşına ilişkin açıklama
İstanbul'da flaş ekonomi toplantısı!
Yorumlar 35 yorum