BIST 1.345
DOLAR 8,34
EURO 10,06
ALTIN 478,75
HABER /  POLİTİKA  /  AK PARTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'ışıklar yanıyor' açıklaması istifa etsin siyasete girsin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan AYM üyesi Engin Yıldırım'ın 'ışıklar yanıyor' paylaşımıyla ilgili son dakika açıklama yaptı. Erdoğan, "AYM üyesi açıkça siyasete soyunmuş İstifa etsin siyasete girsin" dedi.

Abone ol

Anayasa Mahkemesi üyesi Engin Yıldırım'ın "Işıklar yanıyor" paylaşımıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika açıklamaları geldi. Hükümet kanadından peş peşe gelen tepkiler içinde sert ifadeleri Erdoğan yaptı. 

AYM üyesi Yıldırım'ın "Işıklar yanıyor" paylaşımının tartışıldığı dile getirilerek, "Sizin AYM'yle ilgili yorumlarınız ne olur?" sorusu üzerine Erdoğan, şunları söyledi:

"Çok arzu ediyorsan istifa edersin"

"Demek ki tartışmalı bir tweet attı. Tartışmalı bir tweet attığı için de tartışılır hale geldi. Bunu özellikle bireysel bir tweet olarak değerlendirmek doğru olmaz. Çünkü 'Bütün çalışıyoruz. Işıklarımız yanıyor.' ifadesiyle zaten bir bütünü adeta bir kolektif yapıyı ifade eden bir yaklaşım burada söz konusu. Çok talihsiz bir açıklama. Bu talihsiz açıklamayı keşke yapmamış olsaydı. Kaldı ki bir üyenin üzerine böyle bir şey düşmezdi. AYM üyesinin adeta böyle bir sürecin içinde farklı bir şekilde yer alması adeta bir siyasete soyunmuş olması; çok arzu ediyorsan bu işi istifa edersin, gelirsin siyasetin içerisine girersin. Siyasetin içinde bunu da bundan daha ötesini de söyleme şansını da yakalarsın."

"AYM Başkanı gereğini yapmalı"

AYM Üyesi Engin Yıldırım’ın yanlış anlaşıldığı yönündeki açıklamasının hatırlatılması üzerine Erdoğan, “Bunu AYM Başkan ve heyeti düşünmelidir. Ortada böyle bir tablo varsa gereğini de onlar yapmalıdır” ifadelerini kullandı.

AYM açıklamasında ne denildi?
Skandal paylaşıma ilişkin Anayasa Mahkemesi'nden de açıklama geldi. AYM açıklaması şöyle:
- "Anayasa Mahkemesi'nin herhangi bir üyesinin şahsi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar Anayasa Mahkemesi'nin kurumsal görüşünü yansıtmaz. Anayasa Mahkemesi 15 Temmuz 2016 gecesi yaptığı basın açıklamasında ifade ettiği gibi anayasal düzene karşı her türlü demokrasi dışı girişimi reddetmekte ve demokratik hukuk devletinin yanında durmaktadır."

IŞIKLAR YANIYOR OLAYI NE?

AYM üyesi Engin Yıldırım dün akşam twitter hesabından Anayasa Mahkemesi binasının fotoğrafını paylaşıp 'ışıklar yanıyor' diye yazdı. Bu paylaşım 'darbe' iması yapıyor şeklinde yorumlanınca ortalık ayağa kalktı. İlk tepki İçişleri Bakanlığı'ndan 'Işıklarımız hiç sönmüyor' paylaşımı ile geldi.içişleri bakanlığı ışıklarımız sönmüyor Ardından hükümet kanadından sert mesajlar yükselince Engin Yıldırım paylaşımı silip hesabını korumaya aldı. Hemen ardından da 'yanlış anlaşıldım' açıklaması yaptı. Ancak bu açıklaması oluşan tepkiyi dindirmeye yetmedi. Hükümet kanadından sert tepki alan twit için AYM bugün bir açıklama yaptı ve Engin Yıldırım'ın görüşlerinin kurumla ilgisi olmadığını vurguladı. 

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Anayasa Mahkemesi Üyesi Engin Yıldırım'ın 'ışıklar yanıyor' twitine tepki yağdı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
'Işıklar yanıyor' diyen Anayasa Mahkemesi üyesi Engin Yıldırım'dan yeni açıklama
Kırklareli Valisi Osman Bilgin: Gizlemişler, 30 yeni vaka tespit ettik
Manisa merkezli 7 ilde ByLock operasyonu: Eski emniyet personeli 16 kişiye gözaltı
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'den AYM üyesi Yıldırım'ın 'Işıklar yanıyor' paylaşımına tepki
ABD'li şirket açıkladı! 12 yaş ve üzeri çocuklarda koronavirüs aşısı denemesine başlanacak
Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir'den 'ZMA' paylaşımı: Modernizasyonu tamamlandı
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak: YEP hedeflerimiz kapsamında yeni döneme giriyoruz
Bu hattan aranıyorsanız dikkat! Yüzlerce kişiyi dolandırdılar
Kimlik yenileme randevu alma nasıl olur 2020 kimlik başvurusu
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika açıklamalar! Türk Tabipler Birliği'ne 'Türk' yakışmıyor
Yorumlar 140 yorum