BIST 1.524
DOLAR 7,46
EURO 9,01
ALTIN 437,81
HABER /  POLİTİKA

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş açıklama: İdlib'e harekat an meselesi

Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan, İdlib'e harekat mesajı da vererek, ''Bir gece ansızın gelebiliriz. İdlib harekatı bir an meseledir'' dedi.

Abone ol

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu.  Erdoğan, İdlib krizine ilişkin kürsüden Şam yönetimine ve Rusya'ya karşı kararlılık mesajları verdi.  

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ne pahasına olursa olsun İdlib'i hem Türkiye hem de bölge halkı açısından güvenli bir yer haline dönüştürmekte kararlıyız." dedi. Erdoğan konuşmasında şunları söyledi:

En sert şekilde cevap veriyoruz

"Sadece sınır güvenliğimiz değil, aynı zamanda 83 milyon vatandaşımızın her birinin evinde huzurla uyuyabilmesi bakımından kritik öneme sahip Suriye'de, gerçekten destansı bir mücadele yürütüyoruz. Harekât bölgelerimize yönelik tacizlere en sert şekilde cevap veriyoruz."

İdlib harekatı an meselesi

"Şayet bu bölgelerde muhatap ülkeler Türkiye'nin güvenlik kaygılarını karşılayamazsa, kendi başımızın çaresine bakmak zorunda kalacağımızı her fırsatta açıkça söylüyoruz. İdlib'de, rejimin saldırganlığını sona erdirip Soçi Muhtırası sınırlarına çekilmesi için son günlere giriyoruz. Artık son ikazlarımızı yapıyoruz. Gerek ülkemizde, gerek Rusya'da, gerekse sahada yapılan görüşmelerde, şu ana kadar maalesef arzu ettiğimiz neticeye ulaşamadık. Her ne kadar görüşmeler devam edecek olsa da, masada bizim istediğimiz yerin çok uzağında olunduğu bir gerçektir. Türkiye, İdlib konusunda kendi harekât planlarını uygulamak üzere her türlü hazırlığını yapmıştır. Her operasyonda olduğu gibi, bu konuda da "Bir gece ansızın gelebiliriz" diyoruz. Daha açık bir ifadeyle, İdlib harekâtı artık bir an meselesidir."

İdlib'i rejime ve onu cesaretlendirenlere bırakmayacağız

"Ülkemizin bu konudaki kararlılığını hala anlamamış olan rejime ve onu cesaretlendirenlere İdlib'i bırakmayacağız. Bu bölgedeki gelişmelerin ülkemizin üzerine getireceği yükü göz göre göre omuzlamaya asla niyetimiz yoktur. Ne pahasına olursa olsun, İdlib'i, hem Türkiye, hem de bölge halkı açısından güvenli bir yer haline dönüştürmekte kararlıyız."

Libya sorunuyla ilgili AB'ye tepki

Libya'daki iç savaşa değinen Erdoğan, meşru yönetime olan desteğini bir kez daha yineleyerek konuşmasına şöyle devam etti:

"Avrupa Birliği'nin Libya ile ilgili olarak herhangi bir karar alma yetkisi yoktur. Şayet uluslararası toplumun da dahil olduğu görüşmelerden adil bir anlaşma çıkmazsa ki şu anda Trablus'un meşru yönetimi masadan çekilmiştir ki olumlu bir karardır, haklı bir karardır, isabetli bir karardır. Çünkü tezgah farklı dolaşıyor. Farklı yöne doğru gidiyor. Meşru Trablus yönetimini ülkenin tamamında hakimiyet kurması için destekleyeceğiz."

ÖNCEKİ HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bomba 1 dolarlık bir banknot açıklaması
Tutunamayanlar dizisindeki Keloğlan kimdir Atakan Özyurt Keloğlan oldu
Şehit Altuğ Verdi soruşturmasında 2 FETÖ'cü itirafçı oldu
Kadir gecesi ne zaman 2020 hangi güne denk geliyor?
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Gezi davasında çıkan karara tepki
Fenerbahçe - Galatasaray derbisinin hakemi belli oldu
Altın rekor üstüne rekor kırıyor! İşte gram çeyrek ve cumhuriyet altını fiyatları
Seda Sayan evlilikleri kaç kere evlendi ilk eşi kimdir?
Beşiktaş'ta Yıldırım Demirören'e dön baskısı
Bakan Akar'dan son dakika İdlib açıklaması 'Gözlem noktalarından çekilmiyoruz
Yorumlar 2 yorum