BIST 10.677
DOLAR 32,22
EURO 34,94
ALTIN 2.418,47
HABER /  POLİTİKA

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: 10 ilde 3 aylık OHAL ilan edildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, can kaybının 3 bin 549'a yükseldiğini ve 22 bin 168 yaralı olduğunu açıkladı. Erdoğan, ayrıca 10 ilde 3 aylık olağanüstü hal ilan edildiği duyurdu.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraş merkezli depremlere ilişkin son dakika açıklamalarda bulundu. Can kaybının 3 bin 549'a yükseldiğini açıklayan Erdoğan, "Depremin yaşandığı 10 ilimizi afet bölgesi olarak ilan ediyoruz. Arama kurtarma faaliyetlerimizin yürütülebilmesi için 3 aylık olağanüstü hal ilan ediyoruz" dedi.

Erdoğan şunları söyledi:

Uzmanlar deprem için "Dünyada örneği yok" diyor.  Sadece Cumhuriyet tarihimizin değil, coğrafyamızın ve dünyanın en büyük felaketlerinden biriyle karşı karşıyayız. Acil yardım ve destek faaliyetleri için ilk etapta 100 milyar liralık kaynağı tahsis ettik. Ulaşım ve iletişim hatlarının açık tutulması hayati öneme sahip. Zorunluk olmadıkça kimsenin deprem bölgesine giden yolları kullanmamasını hatırlatıyorum. İnsansız hava araçlarımızı da devreye aldık. Binlerce gönüllümüz AFAD'ın koordinasyonunda akın etmektedir. Parti ayrımı gözetmeksizin belediyelerimiz araç gereçlerini yardım  malzemelerini bölgeye göndermektedir.

Can kaybı yükseldi

Arama kurtarma çalışmalarında mesafe kat edildikçe ölü ve yaralı sayımız artıyor 3 bin 549 vefatımız 22 bin 168 yaralımız var. 8 binin üzerinde vatandaşımızın enkaz altından sağ olarak kurtarıldı. Milli yas ilan ettik. Eğitim öğretime ara verildi. Kamuoyu tüm uygun binalar afetzedelerin barınma ihtiyaçları için tahsis edildi. Otellerin afetzedelerin hizmetlerine sunulması için gereken planlamalar yapılıyor. Antalya bölgesinde 50 bin yatak hazırlanmıştır. 

Haberleşmede kesinti yaşanmaması amacıyla bölgeye uydu iletişim terminalleri gönderildi. Yalan Haberler ve çarpıtmalarla insanımızı birbirine düşürmeye niyetlenenleri yakından takip ediyoruz. Yeri geldiğinde şu anda tuttuğumuz defteri de açacağız.

10 ilde 3 aylık OHAL ilan edildi

Anayasanın 119. maddesinin bize verdiği yetkiye dayanarak OHAL ilan etme kararı aldık. Depremin yaşandığı 10 ilimizi afet bölgesi olarak ilan ediyoruz. Çalışmaların süratle yürütülmesini temin için olağanüstü hal ilan etme kararı aldık. 10 ilimizi kapsayacak 3 ay sürecek kararla süreçleri hızla tamamlayacağız. felaket alanının büyüklüğü olumsuz hava şartları gibi sebeplerle arzu ettiğimiz hıza ulaşamadığımız yerler elbette vardır. Önceliğimiz arama kurtarma çalışmalarını hızlandırmaktır. 

"Acil ihtiyacı olan ailelere tahsis edeceğiz"

Deprem yaralarının sarılmasına yardım etmek isteyen vatandaşlarımızı ve iş dünyamızı AFAD hesaplarına bağışta bulunmaya davet ediyorum. Katar 10 bin konteyner ülkemize gönderme hazırlığı içinde. Birçok yerlerde bizim acil olarak yardımımızı ulaştıracağımız karavanlar da merkeze ulaşmakta. Acil ihtiyacı olan ailelere tahsis edeceğiz. 

BU FOTO GALERİYE BAKIN
İşte Kahramanmaraş'ın merkezi! Depremin caddede verdiği yıkım böyle görüntülendi
Foto Galeri İşte Kahramanmaraş'ın merkezi! Depremin caddede verdiği yıkım böyle görüntülendi Galeriye Gözat