BIST 1.392
DOLAR 8,47
EURO 10,07
ALTIN 498,09
HABER /  POLİTİKA

Bakan Mustafa Varank'tan çarpıcı tespit: Her zamankinden çok daha...

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği SAHA İstanbul'un 3. Olağan Genel Kurulu toplantısında, 'Her zamankinden çok daha güçlü olmamız gereken bir dönemden geçiyoruz.' dedi.

Abone ol

Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği SAHA İstanbul'un 3. Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi. 

Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen genel kurula, Bakan Varank, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, SAHA Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar,  ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, İTO Başkanı Şekip Avdaviç ve İSO Başkanı Erdal Bahçıvan'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

"Savunma sanayi göz bebeğimizdir"

Sanayi ve teknoloji Bakanı Mustafa Varank konuşmasında, savunma sanayisinin önemine vurgu yaparak, "Savunma sanayi, bir devlet politikası olarak üzerine titrediğimiz, stratejik sektörlerin başında gelmektedir. Deyim yerindeyse, göz bebeğimizdir. Türkiye bugün kendi uydusunu, insansız hava aracını, eğitim uçağını, helikopterini, piyade tüfeğini, zırhlı araçlarını, füze ve roket sistemlerini, muharebe gemisini üretecek seviyelere gelmiştir.

Türk savunma sanayinin ürettiği üstün nitelikli ürünlerin, uluslararası fuar ve projelerde büyük ilgi görüyor olması bizleri gururlandırmaktadır. Dünyanın en büyük savunma sanayi firmalarının arasına, her geçen yıl daha fazla sayıda Türk firmasının giriyor olması bizleri yüreklendirmektedir. Gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki; milli teknoloji hamlemizi gerçekleştirmek için gerekli olan altyapı büyük ölçüde kurulmuştur" dedi.

Bakanlık olarak tüm kaynaklarını yerli ve milli savunma, havacılık ve uzay sanayisi için seferber ettiklerini belirten Varank, "Kırıkkale'de kurduğumuz silah ihtisas organize sanayi bölgesinde yatırımcılara yer tahsisi aşamasına gelindi. Ankara'da Savunma Sanayi Başkanlığı liderliğinde yürüttüğümüz uzay ve havacılık ihtisas organize sanayi bölgesinde altyapı çalışmaları hızla devam ediyor" diye konuştu. 

"Her zamankinden çok daha güçlü olmamız gereken bir dönemden geçiyoruz. "

Bakan Varank, "Ülke olarak, savunma sanayinde 'yerli ve milli üretimin' vazgeçilmez önemde olduğunu, birçok vesileyle yaşayarak öğrendik. Kahraman güvenlik güçlerimizin gerek yurt içinde, gerek yurt dışında yürüttüğü birçok başarılı operasyonda bir kez daha gördük ki, kendi yerli ve milli gücümüzle aşamayacağımız hiçbir engel yoktur. Açıktan ya da kapalı, birçok kısıtlamanın, ekonomik saldırının ve tehditlerin hedefinde Türkiye Cumhuriyeti var.

Bu nedenle, her zamankinden çok daha güçlü olmamız gereken bir dönemden geçiyoruz. Yüzlerce yıllık tecrübemizle biliyoruz ki, bu kadim coğrafyada, güçlü kalmak bizim için bir tercih değil, mecburiyettir. Bu da demektir ki, gerek savunma sanayindeki çalışmalarımız gerek milli teknoloji hamlesiyle başlayan millileşme gayretimiz; kesintisiz ve güçlenerek devam etmelidir, inşallah da devam edecektir" şeklinde konuştu.

"Dışarıya bağlı olduğunuz herhangi bir konuda tehdide, parmak sallamaya maruz kalabilirsiniz"

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ise  savunma ve havacılık sanayinin önemli bir kavram olduğunu belirterek, "Savunma ve havacılık ciromuz bir önceki yıla oranla yüzde 31 civarında artarak 8 milyar 761 milyon doları bulmuş. İhracatımız ise bir önceki yıla oranla yüzde 20'lik bir artışla 2 milyar 188 milyon dolara ulaşmış. 2018 yılında savunma alanında 1 milyar 448 milyon dolar Ar-Ge için harcanmış.

Savunma sanayimizin bu noktaya gelmesinde bu önemli bir katkı oluşturmuştur. Bununla birlikte büyüyen sektörde 68 bin kişiye yakın bir istihdam varö dedi. Bu artışlar bu rakamlar iyi ama asla olmamız gereken ve olmayı hedeflediğimiz yer değil. Çok daha ileri gitmemiz, çok daha hızlı koşmamız. Millilik ve yerlilik konusunda, çok ciddiye alınıp sürekli peşinden koşulması gerekiyor" dedi. 

Demir, "Bugünlerdeki tartışmaları duyuyorsunuz. F35, S-400 tartışmaları vesaire. Bugün F35'in verilmemesi ile tehdit edilirken, şöyle bir örnek veriyim biz 4 yıl önce Patroit almaya karar verseydik. Amerika'nın politikasıyla çelişen bir politikamız olsaydı, rahip krizinde olduğu gibi. Bu seferde Patroit'lerin verilmemesi tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktık. Meselenin özeti şu dışarıya bağlı olduğunuz herhangi bir konuda tehdide, parmak sallamaya maruz kalabilirsiniz" ifadelerini kullandı.

"Milli teknoloji hamlesi aynı zamanda milletin kendisine olan özgüvenidir"

SAHA Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar da milli teknoloji hamlesinin önemine dikkat çekti. Bayraktar, "Milli teknoloji hamlesi, bilimsel ve teknolojik gelişmelerde tekelleşmeye bir itirazdır. Bilimin, teknolojinin ve refahın sadece birkaç ülke veya birkaç şirketin elinde dengesiz şekilde toplanması, insanlığın geleceği için bir tehdittir. Milli teknoloji hamlesi aynı zamanda milletin kendisine olan özgüvenidir" dedi.  

ÖNCEKİ HABERLER
Horozunu sattı ’Fener Ol’ kampanyasına katıldı
Horozunu sattı ’Fener Ol’ kampanyasına katıldı
Ağız kokusuna ne iyi gelir?
Ağız kokusuna ne iyi gelir?
Tokat'taki huzurevinde 17 günde 10 ölüm oldu
Tokat'taki huzurevinde 17 günde 10 ölüm oldu
TBMM'de terör eylemi girişiminde bulunanlar hakkında yeni gelişme
TBMM'de terör eylemi girişiminde bulunanlar hakkında yeni gelişme
DHMİ'den İstanbul Havalimanı açıklaması
DHMİ'den İstanbul Havalimanı açıklaması
Kuveyt Türk 5'inci kez Türkiye’nin en etik şirketleri arasında
Kuveyt Türk 5'inci kez Türkiye’nin en etik şirketleri arasında
Zlatan Ibrahimovic'e 2 maç ceza
Zlatan Ibrahimovic'e 2 maç ceza
Suriye'nin kuzeyinde YPG/PKK ile ÖSO sıcak çatışmaya girdi
Suriye'nin kuzeyinde YPG/PKK ile ÖSO sıcak çatışmaya girdi
Okay Yokuşlu Premier Lig yolunda
Okay Yokuşlu Premier Lig yolunda
33 kişi uyuşturucudan gözaltında alınıp serbest bırakıldı
33 kişi uyuşturucudan gözaltında alınıp serbest bırakıldı