BIST 5.001
DOLAR 19,05
EURO 20,70
ALTIN 1.203,93
HABER /  EKONOMİ

Avrupa'daki enerji krizi Türkiye'yi etkiler mi? Bakan Fatih Dönmez açıkladı

Anadolu Ajansı
Anadolu Ajansı

Hem elektrik piyasası tarafında hem de doğal gaz piyasası tarafında tedbirler aldıklarını belirten Bakan Dönmez, Avrupa'nın yaşadığı enerji krizine ilişkin konuştu ve bunun Türkiye'yi etkileyip etkilemeyeceğine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Abone ol

 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Avrupa'nın yaşadığı enerji krizinin Türkiye'yi etkileyip etkilemeyeceğine ilişkin konuştu.  "Tedarikçiler sevkiyat planına uyduğu takdirde bir sıkıntı yaşamayacağız inşallah." diyen Dönmez şunları kaydetti:

"Depolarımız dolmak üzere. Tuz Gölü dolu. Silivri de bu ayın sonuna kadar dolmuş olacak inşallah, onu da gün gün takip ediyoruz. İki depo zaten yaklaşık 6 milyar metreküp gazı depolamış olacak. Başta Avrupa olmak üzere birçok ülkede büyük sıkıntı var. Vatandaşlarına daha az gazın veya enerjinin tüketilmesi için birçok kararlar alıyorlar. Artık yaptırım noktasına gidiyor. Zaten fiyatlar anormal yükselmiş durumda. Bu sıkıntıyı yaklaşık 1 yıl öncesinden görmüş ve hem elektrik hem de doğal gaz piyasası için tedbirlerimizi o tarihlerde almaya başlamıştık."

Bakan Dönmez, Türkiye'de doğal gazın yüzde 80, elektriğin ise birinci kademede yüzde 50'sinin sübvanse edildiğini ve arz güvenliği ile ilgili de gerekli tedbirlerin alındığını vurguladı.

Uzun yıllardır enerji sektöründe bulunduğunu ve daha önce küresel anlamda enerji fiyatlarının bu seviyelere çıktığını görmediğini belirten Dönmez, şunları kaydetti:

"Biz bu artışı en az yansıtan ülkelerden birisiyiz. 1 metreküp gazın bugün Ankara'da her şey dahil fiyatı yaklaşık 5,7 lira ama Berlin'de 43,3 lira, Amsterdam'da bu 66,6 lira. Avrupa Birliği maalesef bu enerji krizini iyi yönetemedi. Bir araya gelip karar alamıyorlar, geç kalıyorlar. Biz son 1 yıldır fiyatların bu şekilde seyredeceğini öngörerek hem elektrik piyasası tarafında hem de doğal gaz piyasası tarafında birtakım tedbirler almıştık."

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Hava buz kesecek kar erkenden geliyor! Meteoroloji ve uzman isim gününü açıkladı! İstanbul, Bursa izmir...
Foto Galeri Hava buz kesecek kar erkenden geliyor! Meteoroloji ve uzman isim gününü açıkladı! İstanbul, Bursa izmir... Galeriye Gözat