BIST 1.461
DOLAR 8,39
EURO 10,16
ALTIN 506,76
HABER /  SAĞLIK

Aşılamada perşembe günü 45 yaş 14 Haziran 2021'de 40 yaş başlıyor

TÜRKİYE'de aşılama yaşında sıra 45 ve 40 yaş üstüne geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulunda alınan kararı duyurdu. 10 Haziran 2021 Perşembe günü 45 yaş üstü, 14 Haziran 2021 Pazartesi günü 40 yaş üstü aşılanacak.

Abone ol

Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında yeni aşı programını açıkladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şu bilgileri verdi:

"Uzunca bir süreden beri hayatın her alanını kuşatmış bir mücadele veriyoruz. Artık gündemimiz aşı programı ile bağışıklığı elde ederek eski normallerimize en kısa sürede nasıl döneceğimizdir. Bu zor günler artık geride kalıyor. İşlerimize kaldığımız yerden devam edeceğiz. Büyüklerimizin ellerini doya doya öpeceğimiz, sevdiklerimizle kucaklaşacağımız, çekinmeden tokalaşacağımız günler yakın. El ele parklarda yürüyeceğimiz, tatili tatil gibi yapabileceğimiz, gündemimizi salgının değil bizim belirleyeceğimiz günlerin arifesindeyiz."

"45 yaşın üzerindeki vatandaşların aşılanması başlıyor"

Bakan Koca, güvenle eski günlere dönülebilmesi için üç konunun önemine dikkati çekerek "İlki sırası gelen vatandaşlarımızın gecikmeden aşılarını olmalarıdır. Bu, toplumsal bağışıklığı en kısa sürede kazanmamız için ilk şart. İster yaş ister meslek grubu sebebiyle sıranız gelmiş olsun lütfen zaman kaybetmeden aşınızı olun. Yarın (10 Haziran) itibarıyla 45 yaşının üzerindeki vatandaşlarımız da aşılanmaya başlıyor. Gelecek pazartesi (14 Haziran) günü ise 40 yaş üzeri tüm vatandaşlarımız da aşı programına dahil edilmiş olacak" diye konuştu.

İkinci önemli konunun aşılama ile toplumsal bağışıklık elde edilene kadar kişisel tedbirlere tavizsiz uyulması olduğunu vurgulayan Koca, aşı olan vatandaşların da toplumsal bağışıklık elde edilene kadar tedbirlere uyması gerektiğini söyledi.

"Yerli aşımızın son fazı için gönüllülerimizi aşılayacağız"

Bakan Koca, aşının koruyucu olması için belirli bir süre geçmesi gerektiğine dikkati çekerek üçüncü önemli konunun ise salgın kontrolünün sürdürülebilirliğinin sağlanması olduğunu belirtti.

Koca, şunları kaydetti:

"Bunun için şimdiye kadar dışarıdan tedarik ettiğimiz aşıların yerine kendi aşımızın kullanıma girmesi gerekiyor. Bildiğiniz gibi çok sayıda aşı geliştirme projemiz devam ediyor ve birinde son aşamaya geldik. Önümüzdeki hafta yerli aşımızın son fazı olan faz-3 insan çalışmaları için gönüllülerimizi aşılayacağız. Türk aşısı son aşamaya geldi. Salgın kontrolünün sürekliliği ve aşıda dışa bağımlılığı bitirecek bu önemli gelişmeyi hep birlikte yaşayacağız. Aşıların belirli süre ile bağışıklık sağladığı ve iki doz aşı olan kişilerin üçüncü doz aşı olması gerekliliği konusunda bilimsel çalışmalar devam etmektedir. Bu konuda bir klinik çalışma da bakanlığımızca planlanmış, hangi aşıların çapraz kullanılabileceği ve yerli aşımızın üçüncü doz olarak kullanımı değerlendirilmektedir. Elde edeceğimiz somut bilimsel verileri sizlerle de paylaşarak yol haritamızı kesinleştirmiş olacağız. Ülkemizde kullanıma giren aşılar ve yerli aşımızın hangi usullerle kullanılabileceğini belirleyeceğiz."

"Gün gibi aydınlık günler yakındır"

Sağlık Bakanı Koca, "Umarım artık Sağlık Bakanı'nı daha az görecek, sesini daha az duyacaksınız. Bundan sonra size vereceğim en önemli haberin yerli aşımızın başarısı ve salgının son bulduğu açıklaması olacağını görüyor ve o günü iple çekiyorum. Çok yakında salgın haberlerinden kurtulacağız. Gün gibi aydınlık, sağlıklı ve mutlu günler yakındır. Büyük Türkiye güçlü bir devlettir. Bu güce güvenin" diye konuştu.

"Tedbirlerin gevşetilmesi hazirandan sonra değerlendirilir"

Sağlık Bakanı Koca, toplantı öncesinde de çok önemli bir duyuru yapmış ve hafta başında 4.2 milyon BioNTech aşısının geleceğini açıklamıştı.

Tedbirlerle ilgili de açıklama yapan Fahrettin Koca, "Tedbirlerin gevşetilmesi hazirandan sonra değerlendirilir" ifadelerini kullanmıştı.

ÖNCEKİ HABERLER
Kocaeli'de karısı kaybolan adam vahşetle sarsıldı! Yeğeni öldürmüş
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Sedat Peker'in kaldığı otel ifşa oldu! Sedat Peker videolar gecikir deyip toplandı
Denizli'de midibüs devrildi 4'ü ağır 25 yaralı
Türkiye 9 Haziran 2021 koronavirüs vaka ve ölü sayısı! Sağlık Bakanlığı Kovid-19 tablosu
Bitcoin'i yasal para birimi haline dönüştüren ilk ülke El Salvador oldu
Başkan Erdoğan: FETÖ'nün çirkin yüzünü bir kez daha gözler önüne sermiştir
Hindistan'da kara mantar kabusu koronavirüsü unutturdu
Donald Trump: Daha fazla ülke Twitter ve Facebook'u yasaklamalı
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'dan Türkiye açıklaması
Yorumlar 13 yorum