BIST 1.391
DOLAR 8,73
EURO 10,37
ALTIN 498,72
HABER /  SAĞLIK

Uğur Şahin ve Özlem Türeci'den Biontech kitabı

BioNTech’in kurucuları Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci Biontech aşısı üzerine kitap yazdılar.

Abone ol

Bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci, dünya genelinde milyonlarca insanın yaşamını yitirmesine neden olan Covid-19 pandemisini sonlandırmak güvenli ve etkinliği kanıtlanmış bir aşı geliştirerek, insanlığa büyük bir katkıda bulundu. Çift, başarısının ardındaki 30 yıllık çalışmayı ve BioNTech/Pfizer aşısının geliştirilme sürecinde yaşadıklarını anlatan bir kitap çıkarıyor. “Aşı”(Vaccine) adlı kitap 2 Kasım’da yayımlanacak.

BioNTech’in kurucuları Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci birlikte yazdıkları “Vaccine” (Aşı) adlı kitap için Financial Times'tan Joe Miller ile işbirliği yaptı.

St. Martin's Publishing Group tarafından basılacak olan kitabın 2 Kasım’da yayımlanacağı duyuruldu. Türkiye de dahil olmak üzere pek çok ülkede onaylanan Pfizer/BioNTech aşısının ortaya çıkışını anlatan “Aşı”, Şahin ve Türeci’nin  birkaç hafta içinde aşı adayları panelini nasıl geliştirebildiklerini, büyük ilaç şirketlerini çalışmalarını desteklemeye nasıl ikna ettiklerini, ABD yönetimi ve AB ile müzakereleri nasıl yürüttüklerini ve dünyada nasıl ilerlediklerini tüm detaylarıyla ortaya koyacak. 

30 Yıllık bilimsel çalışma

Bununla birlikte, St. Martin's'e göre, Şahin ve Türeci çifti Pfizer ile ortaklaşa dünya çapındaki ülkeler için iki milyardan fazla doz üretmeyi başardı. Yayınevinden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Dr. Şahin ve Dr. Türeci, halkın güvenli ve etkiliği kanıtlanmış bir aşıya ihtiyacı olduğu bu dönemde, pandemiden bir çıkış yolu sundu. İki bilim insanı, ilk Covid-19 aşısının temellerini atan 30 yıllık bilimsel araştırmayı anlatacaklar ve  BioNTech aşısının başarısının sunduğu diğer hastalıkların potansiyel tedavisine bir bakış sunacaklar.”

Pfizer CEO'su da kitap çıkarıyor

Diğer taraftan Pfizer Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Albert Bourla da geçen ay duyurulan farklı bir kitap üzerinde çalışıyor. Harper Business, Bourla'nın “Moonshot: Inside Pfizer’s Nine-Month Race to Make the Impossible Possible” (Pfizer’in İmkansızı Mümkün Hale Getirmek için Dokuz Aylık Yarış) adlı kitabını 9 Kasım'da piyasaya sürecek.

ÖNCEKİ HABERLER
Trafik sigortası fiyatları il il belirlendi en pahalı poliçe İstanbul'da en ucuz iller ise..
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
ABD Dışişleri Bakanı Blinken'den Biden - Erdoğan zirvesi öncesi skandal açıklamalar
MEB'in destekleme ve yetiştirme yaz kursları 5 Temmuz'da başlayacak
Adana’da FETÖ tehdidiyle dolandırıcılık 4 kişi tutuklandı
Sure yazmasını istemişti! Burdur'da imam, ne olduğunu anlamadan camide bıçaklandı
Sedat Peker'in Ankara Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Esat Toklu paylaşımlarına erişim engeli
Harry ve Meghan kızlarına ismini Kraliçe'ye danışmamış
Mersin merkezli 18 ilde yasa dışı bahis operasyonu: 86 gözaltı
Atilla Uras kaç çocuğu var kızı Yasemin ve Nilüfer kimdir?
Yorumlar