BIST 1.391
DOLAR 8,74
EURO 10,37
ALTIN 495,67
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

Trafik sigortası fiyatları il il belirlendi en pahalı poliçe İstanbul'da en ucuz iller ise..

Trafik sigortası fiyatları tavan fiyat her ay güncelleniyor. Peki haziran ayı itibariyle trafik sigortası ne kadar oldu? İşte il il trafik sigortası ücretleri.

Abone ol

Trafik sigortası zorunlu olduğu için poliçe fiyatları da yakından izleniyor. Devlet sigorta şirketlerinin yapacağı zamma da bu kapsamda bir sınırlama getirmiş durumda.

Bir ara sigorta fiyatları aşırı yükselince 12 Nisan 2017 itibarıyla tavan fiyat uygulamasına geçildi. Tüm araç sınıflarında basamaklara ve illere göre uygulanabilecek en üst fiyatlar (tavan fiyat) belirlendi.

Aylık yüzde 1 artış

Tavan fiyat aylık olarak devletin tespit ettiği oranda artıyor. Bu artış 1 Ocak 2021 itibarıyla aylık yüzde 1 olarak uygulanıyor. Araçların sigorta primleri 7 basamakta belirleniyor.

İlk kez araç alıp trafiğe çıkanların basamağı 4’ten başlıyor. Sürücüler kazaya karıştıkça 1’inci basamağa kadar düşüyor. Art arda üç yıl hiç kaza yapmayanlar 7’nci basamağa yükseliyor. 7’nci basamağa yaklaştıkça sigorta ucuzluyor, 1’e yaklaştıkça pahalanıyor.

En pahalı poliçe İstanbul'da

Posta gazetesinde yer alan habere göre İstanbul’da bu ay trafiğe ilk kez çıkacak yani 4’üncü basamakta yer alacak bir sürücü için kesilecek poliçenin tavanı, otomobiller için 1.708 lira olacak. İstanbul ile Hakkari veya Şanlıurfa arasında 4’üncü basamaktaki fiyat farkı 176 lira.

Poliçesi en ucuz iller

En ucuz trafik sigortası Aydın, Tokat, Sinop, Isparta, Tunceli, Çanakkale, Mardin, Hatay, Osmaniye, Kütahya, Muğla, Kars, Kastamonu, Burdur, Adıyaman, Şanlıurfa, Ardahan, Hakkari ve Kilis’te.

Buradaki sürücülerden 3 yıl ve daha fazla kaza yapmamış olanlar, otomobiller için 7’nci basamakta 842 lira , ilk kez trafiğe çıkan ise 1.532 lira ödeyecek.

7’nci basamakta yüzde 45 indirim

Tavan fiyatta, 5’inci kademedeki sürücüye yüzde 15, 6’ncı kademedeki sürücüye yüzde 30, 7’nci kademedeki sürücüye yüzde 45 indirim uygulanıyor.

Bu indirim 4’üncü basamağa göre belirleniyor. Poliçenin ilk yılı hasarla kapatılırsa, sigorta bedeli yüzde 50 artıyor. Art arda üçüncü yılı da hasarlı kapatıp 1’inci basamağa düşenler için fiyatlar yüzde 150 artırımlı oluyor.

Risklik şehirlerde fiyat artışı daha yüksek oluyor

Fiyatlar illere ve o illerdeki kaza riskine göre değişiyor. İstanbul’da fiyatlar yüzde 6, Kocaeli, Ankara ve Bursa’da yüzde 3 artırımlı uygulanıyor. Diğer illerde yüzde 1-5 arasında indirim yapılıyor. Trafik sigortalarında tavan fiyat uygulansa da rekabetin yoğun olduğu sektörde, daha ucuza fiyat veren şirketler olabiliyor. Buna karşılık hiçbir şirket, tavan fiyatın üzerinde bir fiyat teklif edemiyor.

Taksilerde 11 bin lirayı aşıyor

En pahalı trafik sigortası 1’inci basamakta bulunan otobüsler için 26 bin 507 lira ile İstanbul’da uygulanıyor. Çok kaza yapan taksilerde de en yüksek fiyat İstanbul’da bugün 11 bin 59 lira. 

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Antalya'da 5 gün önce not bırakıp kaçan genç kız gönderdiği video ile ailesini şoke etti Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
ABD Dışişleri Bakanı Blinken'den Biden - Erdoğan zirvesi öncesi skandal açıklamalar
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
İYİ Parti lideri Meral Akşener'den hükümete Kanal İstanbul ve müsilaj tepkisi
Adana’da FETÖ tehdidiyle dolandırıcılık 4 kişi tutuklandı
Paramount Hotel nerede sahibi kim? Paramount Hotel yeni adı nedir?
Sedat Peker'in Ankara Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Esat Toklu paylaşımlarına erişim engeli
Harry ve Meghan kızlarına ismini Kraliçe'ye danışmamış
Mersin merkezli 18 ilde yasa dışı bahis operasyonu: 86 gözaltı
Atilla Uras kaç çocuğu var kızı Yasemin ve Nilüfer kimdir?
Hadi Özışık anlatıyor: Sedat Peker'le yaptığım görüşmenin detayları ve tüm gerçekler...
Yorumlar 1 yorum