BIST 1.540
DOLAR 7,42
EURO 9,00
ALTIN 442,16
HABER /  SAĞLIK

Uğur Şahin ve Özlem Türeci aşıyı kendilerine yaptı mı? Trump'ın çirkin iddiasına da yanıt

Avrupa'da koronavirüs aşısına ilk onayı alan BioNTech firmasının kurucuları Uğur Şahin ve Özlem Türeci, onay almalarına rağmen kendilerine klinik düzenlemeleri nedeniyle aşı yapmadıklarını, diğer insanlarla beraber aşı olacaklarını belirtti.

Abone ol

Corona virüs aşısını bulan Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin, çalışmalarına ilişkin yeni açıklamalarda bulundu. Pfizer ile ürettikleri aşının BioNTech şirketi çalışanlarına yapılıp yapılmadığına ilişkin sorusuna Şahin-Türeci çifti "Henüz değil" yanıtını verdi.

"Klinik düzenlemelerden dolayı aşı yaptırmamıza izin verilmiyor" diyen Şahin, "Aşı şu anda sadece klinik deneyler dahilinde uygulanabiliyor. Ve klinik denemelere şirket çalışanlarının katılmasına izin verilmiyor. Yani bu, aşıya diğer insanların da erişimi olduğunda bizim de erişebileceğimiz anlamına geliyor" diye konuştu.

Trump'ın çirkin iddiasına yanıt
İkili, ABD Başkanı Donald Trump'ın seçimi kaybetmesi için aşı keşfinin geç açıklandığı yolundaki iddiasını da değerlendirdi. "Burada Almanya'da, geciktirmek ya da ABD seçimlerine müdahale etmekte herhangi bir çıkarımız yok" diyen özlem Türeci şu ifadeleri kullandı: "Biliyorsunuz ki, klinik denemeler son derece kurallara uygun düzenleniyor ve bu gerçekten geciktirebileceğiniz, durdurabileceğini ya da hızlandırabileceğini bir şey değil."

"Siyasetle ilgilenmiyoruz''
Uğur Şahin ise iddiaya ilişkin şu ifadeleri kullandı: "Siyasetle ilgilenmiyoruz. Günün sonunda bizim çıkarımız mümkün mertebe en hızlı şekilde bu aşıyı geliştirmek. Etik standartları takip etmek, bilimsel standartları takip etmek zorundayız.

''Bu, hiçbir siyasi gündemle eşleşmez''
Pazar günü akşam etkinlik sonuçlarını öğrendim ve ertesi sabah sonuçları açıkladık. Bu öylesine önemli bir bilgiydi ki, ekibimiz, basın ekibimiz uygun haberle ortaya çıkmak için bütün gece çalıştı. Yani günün sonunda, biz bilimle hareket ediyoruz, kendi standartlarımızla hareket ediyoruz. Bu, hiçbir siyasi gündemle eşleşmez."

ÖNCEKİ HABERLER
Herkes koronavirüs aşısı olmak zorunda mı? Prof. Dr. Ceyhan aşı karşıtlarına böyle seslendi
Başakşehir, Yeni Malatyaspor deplasmanında
Galatasaray'ın konuğu Hatayspor
Zeytinburnu'nda dini nikahlı eşini baltayla öldüren kadın: Kızını taciz etti, camla bileğimi kesti
ABD’nin yeni Suriye Özel Temsilcisi Joel D. Rayburn: Türkiye ile çıkarlarımız örtüşüyor
Kanada polisi alarma geçti! Her yerde Türk genci arıyor
Suriye Milli Ordusu, ilk askeri kışlasını törenle açtı
Pendik'te yaşlı kadının darp yalanını kameralar ortaya çıkardı
İzmir'de engelli psikolog kötü haberi 1 buçuk ay sonra aldı: İkinci kez korona oldu
Artık zorunlu! İstanbul Adalet Sarayı'nda HES kodu kuyruğu
Yorumlar 7 yorum