HABER /  EKONOMİ

Trump-Erdoğan zirvesi doları direkt hareketlendirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump görüşmesi sonrası iyimser haber akışıyla birlikte Dolar/TL 5.73 seviyelerine gerilerken güne 5.7680 TL seviyelerinde başladı.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump arasındaki görüşme sona ererken piyasalarda gece sınırlı da olsa hareket yaşandı.

Dolarda son durum

Karşılıklı olumlu açıklamalar

Trump, toplantının çok verimli geçtiğini söylediği açıklamasında Türkiye'nin ABD'nin çok iyi bir müttefiki olduğunu ve NATO'ya karşı da yükümlülüklerini yerine getirdiğini belirtti. ABD ve Türkiye'nin güvenlik konularında birlikte çalıştığını söyleyen Trump, S-400 alımının ciddi bir zorluk olarak masada durduğunu yineledi ancak bunu çözebileceklerinin de altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise ABD ile mutabakata bağlılıklarının sürdüğünü söyleyerek terörle mücadeleye dikkat çekti. "İlişkilerimizde yeni bir sayfa açmakta kararlıyız" diyen Erdoğan, "uygun şartlarda Patriot alabileceğimizi söyledim." şeklinde konuştu. Erdoğan, 100 milyar dolarlık ticaret hacmi konusunda da çalışmaların sürdüğünü, siyasi meseleler ile ticari konuların birbirine karıştırılmaması gerektiğini belirtti.

5.73-5.76 bandında hareket etti

Dün ABD basınında iki ülkenin ticari ortaklığına dair haberlerle dolar/TL akşam saatlerinde düşüşe geçmiş ve 5.73'lere dek inmişti. Fed Başkanı Powell'ın da açıklamalarının olduğu gece sığ piyasada kur 5.76'lara geldi.

FED Başkanı Powell'ın açıkalamaları

Fed Başkanı Jerome Powell, Kongre'deki sunumunda ekonomi rayında gittiği sürece mevcut para politikasının uygun olduğunu söyledi ve ekonominin güçlü olduğunu yineleyerek enflasyon ve istihdamdaki olumlu seyre vurgu yapması yatırımcıların dikkati çekti. Powell istihdam piyasasının güçlü olduğunu, gelirlerin ve tüketici güveninin arttığını belirtti. Atılan adımların izleneceğini belirten Powell, enflasyonun hedefin altında kalıcı olmasının uzun vadeli enflasyon beklentilerini de düşürebileceğini ifade etti.

Altında son durum

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri ABD Başkanı Trump Başkan Erdoğan'ı böyle karşıladı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Kritik Erdoğan-Trump zirvesi! Heyetler arası toplantıda MHP sürprizi
Mustafa Cengiz: Buraya kazık çakmayacağız
Cenk Tosun Milli Takım kadrosundan çıkartıldı
İngiltere'de sel bölgesine geç giden Başbakan Johnson'a tepki
Ekrem İmamoğlu suya zam açıklaması! İndirimi yanlış yapmışlar
Askerlik yerleri ne zaman belli oluyor saat kaçta açıklanacak?
Yorumlar