BIST 1.120
DOLAR 7,62
EURO 8,89
ALTIN 458,58
HABER /  SAĞLIK

Toz fırtınası koronavirüsü başka noktalara taşır mı? Prof. Dr.Hakan Oğuztürk konuştu

Demirören Haber Ajansı

ANKARA Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, toz fırtınasının virüsü taşıma ihtimalinin olmadığını söyledi. Ancak kısa mesafede bulunan kişilerle ilgili uyaran Oğuztürk, 'bir yakınlık-temas söz konusu ise rüzgarın virüsü aldığı yerden kısa mesafede bir başka kişiye bulaştırma riski olabilir' dedi.

Abone ol

Meteoroloji Uzmanı Abdullah Macit, toz fırtınasının lokal olarak yerel gerçekleşen ve fırtına bulutlarının oluşturduğu bir hadise olduğunu, toz taşınımının ise daha büyük alanlarda oluşan özellikle atmosferde çöllerden kalkan tozların uzun süreli gelmesiyle beraber oluştuğunu söyledi.

Macit, "Bununla ilgili uydu görüntülerinden faydalanarak gerekli tahminlerimizi yapıyoruz. Ama şu andaki beklentilerimize göre önümüzdeki hafta boyunca hayatı etkileyecek uyarılık bir toz taşınımını beklemiyoruz" dedi.

Prof. Dr. Oğuztürk, koronavirüsün dış ortamda uzun süre canlı kalmadığını belirterek, "Dolayısıyla bu kum fırtınasının uzak mesafelerden canlı şekilde virüsü başka noktalara taşıma durumunun teorikte kesinlikle olmadığını net bir şekilde söyleyebiliriz. Ancak şöyle bir durum söz konusu ki virüsün kısa mesafede kişiler arasındaki bir yakınlık-temas söz konusu ise rüzgarın virüsü aldığı yerden kısa mesafede bir başka kişiye bulaştırma riski olabilir.

Oğuztürk sözlerine şöyle devam etti:

"Virüsün damlacık yoluyla etrafa bulaştığını bildiğimiz için hava akımının kısa mesafede; örneğin bir kişinin hapşırmasıyla virüsü diğer kişiye bulaştırma ihtimalini aralarındaki mesafe 3-4 metre olsa dahi artırabileceğini söyleyebiliriz. Bunu aslında evdeki klimalarla aynı mantıkla düşünmek gerekiyor."

Klimaların bu virüsün normal mesafeden daha uzaktaki bir kişiye hava akımından dolayı bulaştırma riski olduğunu zaten biliyoruz.

"Onun dışında uzak mesafelerden virüsün uzun süre dış ortamda canlı kalmadığını bildiğimiz için böyle bir riskin olmadığını söyleyebiliriz. Yani teorik olarak böyle bir risk konusu değil"

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri İstanbul'un göbeğinde dehşet! Siyahi kadını hareket halindeki arabadan attılar Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Barış Pınarı ve Fırat Kalkanı bölgesinde 11 terörist öldürüldü
Serdar Tatlı'yı Rıdvan Dilmen getirtti iddiasına Nihat Özdemir'den yanıt
Çin ABD'yi Tayvan ile ekonomik görüşmelerde bulunmaması konusunda uyardı
Bülent Ersoy Kuaförüm Sensin'den ayrıldı mı belgeleri paylaştı
Nihat Özdemir: Semih Özsoy kendi etti, kendi buldu
Nur Viral'ın kızının babası kimdir Nur Viral kiminle evliydi?
Yorumlar