BIST 11.129
DOLAR 33,09
EURO 36,12
ALTIN 2.595,58
HABER /  GÜNCEL

Taksiye bir zam daha: İndi-bindi artık 90 TL

Zamlar arka arkaya gelmeye devam ediyor. İzmir'de taksi ücretlerine bir zam daha yapıldı. İndi-bindi ücreti 90 TL, kilometre ücreti ise 30 TL oldu.

Abone ol

İzmir'de taksi tarifelerine 1 ay önce yapılan zammın ardından yeni bir düzenleme daha yapıldı. Son yapılan zam kararı, Ulaştırma Koordinasyon Merkezinden (UKOME) geçti. Buna göre, 80 TL olan indi-bindi ücreti 90 TL'ye çıktı. Açılış bedeli olan 20 TL, taksilerin kilometre ücretleri ise 30 TL olarak belirlendi.

"1 ay önce tarife uygulamıştık; fakat akaryakıta 6 lira daha zam geldi"
İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, 1 ay önce zam kararı alınmasının ardından neden tekrar bir fiyat artışı yapıldığını anlattı. Anık, “Biz 1 ay önce bir tarife uygulamıştık; fakat ondan sonra akaryakıta 6 lira daha zam geldi. Daha sonra biz İzmir Büyükşehir Belediyesine müracaat ederek, revize yapmak istediğimizi söyledik ve revizemizi yaptık. Son karar, UKOME genel kurulundan geçti; yakın mesafe 90 TL, kilometre 30 TL, ilk açılış 20 TL oldu” dedi.

Celil Anık, taksimetre ayarlamalarının ise ücretsiz bir şekilde, İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası tarafından uzaktan erişimle yapılacağını söyledi.

Anık, “Biz geçen sene, ağustos ayının 11'inde fiyat ayarlaması yaptık. Tam 1 yıl oldu. 1 yıl önce 22 liraydı kilometre ücreti. Enflasyonun yüksekliği, araçların masrafının yükselmesi, sigorta paralarının yükselmesi, hepsine baktığımız zaman ayarlamamızı, revizemizi yaptık. Önümüzdeki günlerde imzadan çıktıktan sonra da esnaf arkadaşlarımıza duyuracağız” ifadelerine yer verdi.

Korsan taşımacılıkla ilgili mücadeleye değinen Celil Anık, İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası olarak üzerlerine düşen görevi yaptıklarını ifade ederek korsan taksilere dikkat çekti. Anık, korsanın önüne geçilmesi için yasal düzenlemeye ihtiyaç olduğunu belirtti.

Korsan yapanlara verilen cezaların yetersiz olduğunu belirten Anık, korsana verilen cezaların yetersiz olduğunu vurgulayarak "İki ay araç kapanıyor, 30 bin TL ceza yazılıyor. 2 bin 300 lira da aracın içine binen yolcuya ceza yazılıyor. Ne oldukları belli değil. Bu araçlarda bir kaza olduğu zaman sizin hiçbir can güvenliğiniz yok. Bu araçlara binenlerin dikkatli olması gerekiyor.

Birleşik yolcuyla biniyorsunuz, toplama yolcuyla biniyorsunuz. Bir tanesinin poşetinden madde çıktı. Bir kontrolde bunlar ortaya çıksa. O arabanın içine binen düzgün yolcu da suçlu konumuna düşer.” ifadelerini kullandı.