BIST 1.193
DOLAR 7,93
EURO 9,30
ALTIN 484,61
HABER /  POLİTİKA

Soylu'dan gerekçeli karar tepkisi: Birtakım aklı evveller diyorlar ki

YSK'nın yayımladığı gerekçeli kararı değerlendiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Birtakım aklı evveller diyorlar ki, YSK kararında çalmayı söylemedi. Tam da söyledi. Hukuk diliyle söyledi. Bizim söylediğimiz gibi söylemedi" ifadelerini kullandı.

Abone ol

"Gerekçeli kararında tam da bizim söylediğimiz ve iddia ettiğimiz meselelerin tamamını gerekçeli kararında ortaya koydu" diyen Soylu, Arnavutköy'de muhtarlarla buluşmasında yaptığı konuşmada, Yüksek Seçim Kurulu bir karar verdiğini belirterek "sandıklar açıldıktan sonra oyların sayımı ve dökümünde ortaya konulan yanlışlıklar usulsüzlükler ve hileleri dün YSK'nın gerekçeli kararı ortaya koymuştur" diye konuştu.

Soylu'nun konuşmasından satrıbaşları şöyle:  

"Herkes işine gelen tarafı öne çıkarmaya çalışıyor"

-Tartışma şu. YSK'da 7 kişi tekrarlanması konusunda karar verdi. 4 kişi tekrarlanmaması konusunda karar verdi. Herkes işine gelen tarafı öne çıkarmaya çalışıyor. Seçimin tekrarlanmasına karar verenlerin niçin karar verdiklerine bakmak lazım. İtiraz edenler zaten itiraz gerekçeleriyle beraber seçimin tekrarlanmamasını istiyorlardı.

"30 bin 280 oyun bir şekilde..."

-Aynen dediğimiz gibi. Sandıklarda mühürsüz çıkan oylar var. Aynı zamanda sandık başkanlarında kamu görevlisi devlet görevlisi olmayanlar var. Aynı zamanda sayım döküm cetvellerinden sandık torbaları içerisinde bulunmayanlar. Tutanak bulunmayanlar. Bütün bunların üzerinden 30 bin 280 oyun bir şekilde sonuca tesir edecek açıdan tespit edilemeyen sonuçlarla oluştuğunun hükmünü bir şekilde değerlendirerek ortaya koydu.

"Yanlışlıklar usulsüzlükler ve hileler"

-Seçmen iradesinin sandığa yansımasında problem olabilir ya da olmayabilir" diyen Bakan Soylu, "Olan alanlar var olmayan alanlar var. Ama mesele seçmenin sadığa attığı oyda ve o zarfın içerisine koyduğu pusulada değil. YSK'nın kararı da aynı şekilde bunu göstermiştir. Problem şuradadır. Onun oyunu sandığa atmasında ve zarfın içerisine oyları koymasında bir problem değil. Tam tersi sandıklar açıldıktan sonra oyların sayımı ve dökümünde ortaya konulan yanlışlıklar usulsüzlükler ve hileleri dün YSK'nın gerekçeli kararı ortaya koymuştur.

"Bizim söylediğimiz gibi söylemedi"

-Kanuna aykırı olduğunu ispat ettiği değerlendirdiği bütün sonuçları gerekçeli kararına yansıtmıştır. Birtakım aklı evveller diyorlar ki, YSK kararında çalmayı söylemedi. Tam da söyledi. Hukuk diliyle söyledi. Bizim söylediğimiz gibi söylemedi. 30 Bin 200'ün üzerindeki oyun sayım döküm cetvellerinden tutanağına kadar yok olduğunu bunun da o oyların ve oradaki sonuçları yok hükmüne getireceğini çok net bir şekilde altını çizdi.
 

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Türkiye'nin yeni nüfusu açıklandı! İşte Türkiye'nin il il nüfusu Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Bekçilik sınavı ne zaman 2019 bekçilik sınav takvimi
Yunanistan ve Özbekistan maçı biletleri satışta
Ergin Ataman'dan 2 yıllık imza
Berat Albayrak, İVME Finansman Paketi'ni açıklayacak!
NASA'nın başlattığı İsmini Mars'a Gönder projesine büyük ilgi
2020 Dini günler takvimi Mevlid Kandili tarihi ne zaman?
Yorumlar 8 yorum