BIST 1.096
DOLAR 7,66
EURO 8,96
ALTIN 467,51
HABER /  GÜNCEL

Son dakika Türkiye Akdeniz'de yeni Navtex ilan etti

TÜRKİYE, son dakika Akdeniz'de araştırma çalışmaları yürütecek Oruç Reis gemisi için yeni Navtex ilan etti. Oruç Reis Antalya'dan hareket etti.

Abone ol

Türkiye, Akdeniz'de araştırma çalışmaları yürütecek Oruç Reis gemisi için yeni Navtex ilan etti.

Oruç Reis gemisi Antalya'dan hareket etti. Öte yandan Navtex, 23 Ağustos'a kadar geçerli olacak. 

Oruç Reis, Ataman ve Cengiz Han isimli gemilerle birlikte Doğu Akdeniz'de Kıbrıs açıklarında daha önce ilan edilen bölgede sismik çalışmalarını yürütecek.

Çok yönlü araştırma yapabiliyor 

Oruç Reis sismik araştırma gemisi, kıta sahanlığı ve doğal kaynak aramaları başta olmak üzere her türlü jeolojik, jeofizik, hidrografik ve oşinografik araştırmaları gerçekleştirebiliyor.

Tam donanımlı ve çok amaçlı dünyadaki ender araştırma gemilerinden biri olan gemide, 2 ve 3 boyutlu sismik, gravite, manyetik olarak jeofizik araştırması yapılabiliyor. Gemi, 8 bin metre derinliğe kadar 3 boyutlu, 15 bin metre derinliğe kadar iki boyutlu sismik operasyonları gerçekleştirebiliyor.

Oruç Reis gemisi

Oruç Reis Gemisi. Geçtiğimiz ayın son günlerinde Türkiye'nin Navtex ilanı sonrası Atina yönetimi alarm durumuna geçmişti. Yunanistan Genelkurmay Başkanı, Güney Kıbrıs'taki ziyaretini yarıda keserek ülkesine dönmüştü. 

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Navtex'i işaret ederek, "Türkiye'nin tahriklerine karşı tek çarenin yaptırım olduğunu" ileri sürmüştü.


Bakan Dönmez: Oruç Reis yerine ulaştı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, MTA Oruç Reis sismik araştırma gemisinin, Akdeniz'deki yeni görevi için Antalya'dan demir alarak, çalışma yapacağı alana ulaştığını açıkladı. Bakan Dönmez, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "MTA Oruç Reis Sismik Araştırma Gemimiz, Akdeniz’deki yeni görevi için Antalya’dan demir alarak, çalışma yapacağı alana ulaştı. Türkiye'nin enerji bağımsızlığı için Akdeniz’de ve Karadeniz’deki çalışmalarımız aralıksız devam edecek. 83 milyon arkanda Oruç Reis. Rast gele" dedi.

NAVTEX nedir? 

Navtex, denizcilere, meteoroloji tahminleri, seyir bilgileri, aciliyet, emniyet ve denizde çalışma yapılan sahalar hakkında bilgi veren haberleşme cihaz sistemidir. Ülkelerin Deniz Kuvvetleri, yapacağı eğitim ve tatbikatların bilgisini önceden duyurarak bu sahalara girilmemesi konusunda uyarılarda bulunuyor.

Çavuşoğlu'ndan Doğu Akdeniz mesajı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan ile Mısır arasındaki anlaşmadan sonra çok sert bir açıklama yapmıştı. Türkiye'nin kıta sahanlığının hakkını gasp edilmesine müsaade edilmeyeceğini vurgulayan Çavuşoğlu, "Türkiye Cumhuriyeti kendi kıta sahanlığı içinde kendi haklarını ve Kıbrıs etrafında da Kıbrıs Türklerinin hakkını kararlı bir şekilde sahada ve masada korumaya devam edecektir. Bu tür anlaşmalar bizi yolumuzdan alıkoyamaz" ifadelerini kullanmıştı.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Antalya'ya ilk Rus turist kafilesi geldi Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
İzmir'de babasıyla tartışınca ekmek bıçağını eline aldı
Kozan’da 3.8 büyüklüğünde deprem! AFAD duyurdu
Balıkesir'de 'U' dönüşü yapmak isterken denize uçtu
Şiddet gördüğü gerekçesiyle evi terk eden eşinin babasını öldürdü
Aydın'da düğünde damadın yakınları ile gelinin kardeşleri birbirine girdi
Milli Savunma Bakanı Akar Libya Yüksek Devlet Konseyi Başkanı ile görüştü
Yorumlar 11 yorum