BIST 117.741
DOLAR 6,86
EURO 7,82
ALTIN 398,76
HABER /  AK PARTİ

Seçim yenilenecek mi? Sarıkaya'dan çok konuşulacak çıkış: Prof. Zihni Sinir hocam işe başlamış

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, İBB seçimleriyle ilgili "Kendini partili görenler de seçim iptaline yönelik önerilerini süratle hazırlayıp AK Parti’ye yollamış"diye yazdı.

Abone ol

Muharrem Sarıkaya, "Bunların içinde biri var ki bir üniversitenin akademik kadrosundan geliyor olması bir yana içeriği de oldukça önemli ve ilginç" diye konuştu.

Sarıkaya, "Seçimin şeffaflığı" başlığıyla yayımlanan yazısında "İstanbul seçimlerinin iptaline ilişkin Cumhur İttifakı’nın taraflarının Yüksek Seçim Kurulu (YSK) nezdindeki girişimleri dikkat çekiciydi" görüşünü dile getirdi.

"AK Parti’de iki görüş var"

Sarıkaya şunlara değindi:

Bir noktaya işaret etmeliyim ki AK Parti’de iki görüş var; sayısı az olmakla birlikte bir kesim iptal için var gücüyle çabalıyor.

Diğer grup ise YSK’nın daha fazla zorlanmaması gerektiğine inanıyor; var olan seçim sonucuna ve YSK kararına herkesin saygı göstermesi gerektiğinin altını çiziyor.

Bir daha seçime gidilmesi halinde ortaya çıkabilecek kaygılara işaret ediyor.

"Prof. Zihni Sinir hocam işe başlamış"

Sarıkaya, "Uzun yıllardır özlemini çektiğim Prof. Zihni Sinir hocam anladım ki üniversitede işe başlamış; 'proceler külliyatına…' yeni formüller eklemeye koyulmuş…" diyerek yapılan öneriyi açıkladı.

Özetle, şu öneride bulunulmuş:

Geçilen başkanlık sistemine göre, ilk turda yüzde 50 artı biri bulamayan adaylardan en çok oy alan ikisi ikinci turda yeniden yarışır. Bu uygulama Başkan’ın alt yansıması olan belediye başkanları için de geçerli olmalı. Sistem ülkenin bütününde uygulandığına göre yüzde 50 artı birden aşağı oy alan belediye başkanları ikinci tur seçime girmeli…

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
Zajc kulübeye mahkum oldu rest çekti
Ersun Yanal kurtarıcı diye geldi fos çıktı
Bayern Münih, Almanya Kupası'nda finalde
İtalya Kupası'nda ilk finalist Lazio
City derbiyi kazandı şampiyonluğa koşuyor
Dilara Aydın yaşı kaç sevgilisi kimdir? Exatlon Challenge Dilara blog
Yorumlar 2 yorum