BIST 1.144
DOLAR 8,09
EURO 9,57
ALTIN 495,67
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Samanyolu Galaksisi'nin merkezinde 3,5 milyon yıl önce patlama olmuş

Anadolu Ajansı

Samanyolu Galaksisi'nin merkezinde yaklaşık 3 buçuk milyon yıl önce devasa bir enerjinin açığa çıktığı patlama meydana geldiği bildirildi.

Abone ol

Avustralya'da Tüm Gökyüzü Astrofiziği için ARC Mükemmellik Merkezi'nde (CAASTRO) görevli Profesör Joss Bland-Hawthorn liderliğinde yapılan araştırmada, yaklaşık 3 buçuk milyon yıl önce Samanyolu Galaksisi'nin merkezinde süper kütleli kara delik yakınında devasa bir enerji açığa çıkaran patlama yaşandığını ortaya koydu.

İyonlaşma konisi

Seyfert ışıması olarak adlandırılan olayın, Samanyolu Galaksisi'nde iki muazzam "iyonlaşma konisi" yarattığı ve etkisinin 200 bin ışık yılı uzaklıkta bile hissedildiği kaydedildi.

Patlamayı, Güneş'ten yaklaşık 4,2 milyon kat daha büyük kütleli kara delik Sagittarius A ile bağlantılı nükleer hareketliliğin tetiklemiş olabileceği belirtildi.

Keşfin, Samanyolu Galaksisi'nin merkezinin sanılandan daha dinamik olduğunu gösterdiği, bunun galaksinin gelişiminin yeniden yorumlanması ihtiyacı doğurabileceği vurgulandı.

Samanyolu'nu kavrayışımızı çarpıcı biçimde değiştiriyor

Çalışma ekibinde yer alan Sydney Üniversitesinden Magma Guglielmo, "Bulgular, Samanyolu'nu kavrayışımızı çarpıcı biçimde değiştiriyor. Biz hep galaksimizin pasif, merkezi çok parlak olmayan bir galaksi olduğunu düşünüyorduk" değerlendirmesini yaptı.

Hubble Uzay Teleskobu'nun verilerinin kullanıldığı çalışmanın ayrıntılarının, "Astrophysical Journal" dergisinde yayımlanacağı ifade edildi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri iPhone 11 modellerinin Türkiye fiyatları ortaya çıktı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Ekim ayı hacamat günleri 2019 hangi günler yaptırılır?
Hakkari Çukurca'da PKK'ya darbe 3 terörist öldürüldü
Doğu Perinçek'ten Suriye operasyonuyla ilgili dikkat çeken yorumlar
2019 eğitim tatilleri tarihleri ne zaman 15 tatil başlangıcı
Antalya zabıta annesiyle evde yakaladığı polisi bıçakladı
Yıldız Holding’in stratejik dönüşümüne Melih Yalçın liderlik edecek
Yorumlar 1 yorum