HABER /  SAĞLIK

Sağlık Bakanlığı'ndan mantar uyarısı: Kesinlikle tüketmeyin

Mantar zehirlenmelerinden korunmak için; doğal alanlarda yetişen mantarlar yerine bandrollü kültür mantarlarının tercih edilmesi gerektiğini söyleyen Sağlık Bakanlığı, uyarılarda bulundu.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ülkemizde yağışların artması nedeniyle mantar zehirlenmesi vakalarında artış görüldüğü belirtildi.

Sağlık Bakanlığı Ulusal Zehir Danışma Merkezine 1 Nisan-13 Mayıs 2019 tarihleri arasında yapılan zehirlenme başvurularında 2018 yılına oranla yüzde 34 artış görüldüğü kaydedilerek bu sürede Ulusal Zehir Danışma Merkezine 298 vaka başvurulduğu, Konya, Karaman, Denizli, Mersin, İstanbul, Çorum, Burdur ve Isparta en çok artış gözlenen iller olduğu ifade edildi.

Mantar zehirlenmesi belirtileri mantarda bulunan zehrin niteliğine göre mantarın yenmesini takiben 2 ile 6 saat içinde ortaya çıktığına dikkat çekilerek, " 2 saat içinde sersemlik, uyku hali, tansiyon düşüklüğü, bulanık görme, yüzde ve boyunda kızarma, ağızda metal tat duyusu, bulantı, kusma, terleme; bazı türlerin yenmesinden 6 saat sonra ise bulantı, kusma, ishal, ateş, çarpıntı, karın ağrısı, karaciğer-böbrek fonksiyon bozuklukları ve hatta ölümle sonuçlanan zehirlenme belirtileri de görülebilmektedir" denildi. 

Doğada yetişen mantarları kesinlikle tüketmeyin
Vatandaşların, doğada yetişen mantarları kesinlikle tüketmemesi gerektiğine dikkat çekilerek şöyle denildi: "Tüketme durumunda zehirlenme belirtileri görülmesi halinde vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekmektedir. Panzehirler, Ulusal Zehir Danışma Merkezi tarafından hastanelerde kullanılmak üzere hazır bulundurulmaktadır.
Bilgi almak isteyen vatandaşlarımız 114 numaralı Ulusal Zehir Danışma Merkezini 7/24 arayabilir."

Mantar zehirlenmelerinden korunmak için; Doğal alanlarda yetişen mantarlar yerine bandrollü kültür mantarları tercih edilmelidir. Ancak, bu mantarların yetiştiği ortam itibarıyla bazı mikroorganizmalar mantarların üzerinde bulunabilir. Mikroorganizma bulaşmış mantarların çiğ olarak yenmesi sonucunda çok hafif mide ve bağırsak şikâyetlerinin gelişebileceği de unutulmamalıdır. 

Ayrıca mantar alırken ambalajlı olan mantarlar tercih edilmeli ve ambalajında tüketiciyi bilgilendirmeye yönelik bilgilerin yer aldığı etiketlerin olup olmadığına da dikkat edilmelidir." 

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
Tarım ilacından kanser olan çifte 2 milyar dolar tazminat
TÜİK açıkladı! İşte Mart ayı sanayi üretimi endeksi
MHK Galatasaray - Başakşehir maçının hakemini belirledi
Türkiye'den ABD'nin S-400 erteleme talebine cevap: Geri adım atmayacağız
Sahurda tüketilmesi gereken meyve: Kivi
Adana mutabakatı nedir hangi ülkeyle yapıldı Adana mutabakatı maddeleri
Yorumlar 1 yorum