BIST 5.192
DOLAR 18,81
EURO 20,43
ALTIN 1.164,91
HABER /  SAĞLIK

Prof. Mehmet Ceyhan'dan korkutan açıklama: 11 yıldır görülmüyordu bu yıl ortaya çıktı

Koronavirüs ile ilgili yaptığı açıklamalarla dikkat çeken Prof. Dr. Mehmet Ceyhan bu defa başka hastalıklar için uyardı. 11 yıldır görünmeyen menenjitte bu yıl 6 vaka saptadıklarını açıklayan Ceyhan, çocuk felci için ürkütücü değerlendirmelerde bulundu.

Abone ol

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan çarpıcı bir uyarı yaptı. Çocukluk çağı aşılama oranının çok düştüğünü vurgulayan Ceyhan, bu yıl 6 menenjit vakası saptandığını açıkladı. Prof. Dr. Ceyhan sosyal medya hesabından yayınladığı tweet dizisinde şu ifadeleri kullandı:

-Maalesef pandemi ve artan aşı kararsızlığı çocukluk çağı aşılama oranlarını çok düşürdü.

- Bizde 2017'deki yüzde 98'den sonra aşılama oranı açıklanmadı. Ancak 2005'ten beri yürüttüğümüz menenjit sürveyansında; bu yıl 6 Hib menenjiti vakası saptadık.

-Tamamı aşısızdı (2009'dan beri aşı sayesinde görmüyorduk) Aşı kararsızlığına hiç müdahale edilmedi. Aşı karşıtlarının pandemi aşıları için söylediği yalanların çocukluk aşılarını da olumsuz etkileyeceği yönündeki uyarılarımız dikkate alınmadı.

-Orijinal aşılar yerine Çin'den, Mısır'dan GMP sertifikası yetersiz aşılar alınıyor. Bu aşıya güveni sarsacaktır. Müdahale edilmezse, bizde de polio vakalarının görünmesi yakındır.

-Polio için hemen bir aşı kampanyası, flask paralizi, çevre ve atık sürveyansı yapılmazsa, 1998'den beri görmediğimiz çocuk felci ile yeniden uğraşmak zorunda kalırız ki, köy köy, mezra mezra dolaşılarak verilen bu mücadeleye şu anda ne kadar gücümüz var bilmiyorum.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
İstanbul'da 8 ilçede su kesintisi! İSKİ duyurdu 28 Mart kesinti yapılacak yerler
Foto Galeri İstanbul'da 8 ilçede su kesintisi! İSKİ duyurdu 28 Mart kesinti yapılacak yerler Galeriye Gözat