HABER /  RAMAZAN

Orhaneli'de erken okunan akşam ezanı için fetva

Bursa'nın Orhaneli ilçesinde, 72 camiye merkezi sistemle bağlı Durdubey Camii'nde, imam ezanı 4 dakika erken okuyunca binlerce kişi orucunu erken açınca müftülük 'Kazaya gerek yok' dedi.

Yaklaşık 20 bin nüfuslu Orhaneli ilçesinin sakinlerinden Mehmet Gözükara, "İmam saate bakıyor, saat de ilerde olduğu için, namaz vaktini gösterdiği için ezanı erken okuyor. Ben orucumu erken açmadım, fakat erken açan arkadaşlarımız oldu. Yetkililer saatin ileride olduğunu, bundan dolayı böyle bir hata oluştuğunu söyledi." dedi.

İlçe müftüsü: kazaya gerek yok

Orhaneli İlçe Müftüsü Hanefi Çakmak da ilçede günün konusu olan olaya ilişkin açıklama yaptı. Çakmak, "Dün akşam biz il müftümüzün iftarındaydık. Bizim ilçemizdeki merkez caminin yılların tecrübesi imamımızın, ezanı 4 dakika önce okuduğu söyleniyor. Bu konuda yaptığımız inceleme ve araştırma soncunda saatler ileride olduğu için böyle bir yanlışlık oldu. Burada da Din İşleri Yüksek Kurumu'muzun fetvası var.

Fetvada 2-3 dakika önce ezan okunsa, herhangi bir kaza gerekmez diyor. 5-10 dakika olsaydı, sıkıntı olurdu. O zaman kaza gerekir. Fakat bunun dışında verilen fetvaya göre 2-3 dakika için bir şey gerekmez. Biz o fetvaya göre hareket ediyoruz. Müsterih olun, herhangi bir endişeye düşmeyin." diye konuştu.

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
İkili ilişkiler devrede Balık Burcu Hande Kazanova 13-19 Mayıs 2019
Kova Burcu Hande Kazanova 13-19 Mayıs 2019 Alacak verecek dengesi önemli
Seyahat ve eğitim işleriniz önemli Oğlak Burcu Hande Kazanova 13-19 Mayıs 2019
Kariyer ve iş önemli olacak Yay Burcu Hande Kazanova 13-19 Mayıs 2019
Akrep Burcu Hande Kazanova 13-19 Mayıs sosyal çevre ilişkileriniz önemli
Cuma namazı kılınışı kaç rekat cuma namazı nasıl kılınır Diyanet
Yorumlar