BIST 1.483
DOLAR 7,17
EURO 8,72
ALTIN 414,49

Mustafa Sandal Kimdir?

Mustafa Sandal, bestekar, söz yazarı ve Türk pop müziği sanatçısıdır.Erzincanlı Yusuf Sandal ve Adanalı Tülin İleri’nin oğlu olan Mustafa Sandal İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde doğmuştur. İstanbul Arnavutköy’de yaşamaktadır. Dedesi TRT eski sanatçılarından, Ritim - Saz ustası Hüseyin İleri’dir. 13 Ocak 2008' de Boşnak şarkıcı Emina Jahovic ile evlenmiştir. Çift 8 Ağustos 2008 tarihinde bir erkek çocuk sahibi olmuştur. Bebeğe Yaman ismini...

Mustafa Sandal, bestekar, söz yazarı ve Türk pop müziği sanatçısıdır.Erzincanlı Yusuf Sandal ve Adanalı Tülin İleri’nin oğlu olan Mustafa Sandal İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde doğmuştur. İstanbul Arnavutköy’de yaşamaktadır. Dedesi TRT eski sanatçılarından, Ritim - Saz ustası Hüseyin İleri’dir. 13 Ocak 2008' de Boşnak şarkıcı Emina Jahovic ile evlenmiştir. Çift 8 Ağustos 2008 tarihinde bir erkek çocuk sahibi olmuştur. Bebeğe Yaman ismini vermişlerdir. 
Sağ kolunda Yada'yı simgeleyen küçük bir dövme vardır. Beşiktaş Taraftarıdır. 

Eğitim Hayatı 
Mustafa Sandal, ilköğrenimini Tarabya'daki 'Özel Dost İlkokulu'nda tamamladı. Daha sonra orta ve lise öğrenimi için İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan 'College Du Leman'a gitti. 8 yıllık tahsil süresinden sonra yüksek öğrenim için ABD'nin New Hampshire eyaletindeki New Hampshire Üniversitesi'nde okumaya başladı. 1996'da Londra'ya yerleşen sanatçı Amerika'da yarım bıraktığı işletme eğitimine American College of London'da devam etti. İngilizce, İtalyanca ve Fransızca bilmektedir. 

Meslek Hayatı 
1989-1993: Bestecilik ve Söz Yazarlığı Kİmliği 
1989 yılında müzik tutkusu yüzünden Amerika'daki 2,5 yıllık üniversite tahsilini yarıda bırakarak Türkiye'ye döndü. Yurt dışında çeşitli ülkelerde geçirdiği uzun yıllar müziğine de yansıdı. Profesyonel müzik yaşamına İstanbul Gelişim Stüdyosu'nda başladı.Burada bestecilik ve söz yazarlığı yönünü ortaya çıkardı. Bülent Tezcan ile birlikte oluşturduğu "Vazgeçme" isimli ilk şarkısını 1991 yılında Ajda Pekkan yorumladı. Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Zerrin Özer, Muazzez Abacı, Ayşegül Aldinç, Yonca Evcimik, Reyhan Karaca, Ozan Orhon, Burak Kut, Deniz Arcak, Emel Müftüoğlu, , İzel, Sibel Alaş, Asya, Hakan Peker, Sertab Erener, Ferda Anıl Yarkın ve Mert Ekren gibi birçok sanatçıya besteler verdi. Kendi albümünü çıkarmak için daha fazla tecrübe kazanmayı istedi ve bu bağlamda özel bir radyo olan Power FM'de bir süre DJ'lik yaptı. 

1994 - 1998: Şarkıcılık ve Yapımcılık kimliği 
1994 Ağustos'unda ilk albümü "Suç Bende"yi çıkardı. Albüm piyasaya verildikten 3 ay sonra başlayan Türkiye Turnesi'nde bir seneden kısa bir süre içerisinde yurt içinde 140, yurt dışında ise 30 konser verdi. İlk albümünün ardından evine bir stüdyo kuran sanatçı, aranjör olarak da çalışmaya başladı. 

1995 yılında Sibel Alaş'ın "Adam" adlı albümünün müzik direktörü ve prodüktörlüğünü yaptı. Aynı yıl Bay E adlı sinema filminde konuk oyuncu olarak yer aldı ve filmin müziğini seslendirdi.. 

1996 Haziran'ında "Gölgede Aynı" adındaki bütünüyle kendi yapımı olan ikinci albümünü hazırladı. Bu 
albümünden sonra çıktığı Türkiye turnesinde 140'tan fazla stadyum konseri verdi. "Bir Anda" adlı şarkısına aksiyon tarzında klip çekti. Albüm, 3,5 Milyon tirajına ulaştı. 

1997 yılında, Londra'ya yerleşip üniversite eğitimine kaldığı yerden "American College Of London"da devam etti. İzel'in "Emanet" adlı albümünün prödüktörlüğünü üstlendi, Reyhan Karaca'ya söz ve besteler vererek albümüne vokal yaptı. 

1998 Eylül'ünde üçüncü albümü "Detay"ı çıkardı. Yurt içi ve yurt dışı olmak üzere pek çok ülkede toplam 120 konser. veren sanatçı, bu albümde de iyi bir satış tirajını yakaladı. 

1999-2006: Avrupa'ya açılma Kararı ve Sonuçları 
1999 Mayıs ayında Fransa'da "Sony Music"le yaptığı anlaşma ile, yurt dışında yayınlanmak üzere "Araba" adlı şarkısına yeni aranjmanıyla Marakeş Fas'ta klip çekti. "Araba" şarkısı Rusça, Arapça ve Yunanca'ya çevrilerek ülkelerinin ünlü sanatçıları tarafından seslendirildi. Ancak yapımcısı Sony Music ile yaşadığı sorunlar nedeniyle ilk Avrupa defterini kapatmış oldu. 

2000 Haziran'ında "Akışına Bırak" adlı dördüncü albümünü dinleyenlerine sundu. Bu albümde önceki albümlerinden farklı olarak müzik direktörlüğünü İskender Paydaş'la paylaşarak, daha çok besteci ve yorumcu kimliğini ortaya çıkarttı. 

2001 Haziran'ında İstanbul Metrosu için Can Cana isimli bir şarkı besteledi. Avrupa ve Türkiye'de çıkaracağı albümler için girişimlere başlayan sanatçı İtalyan sanatçı Eros Ramazotti ile birlikte Ali Sami Yen Stadı'nda 25 Bin kişi önünde düet yaptı.Kasım ayında, yeni stüdyosunu kurdu ve beşinci albümünün kayıtlarını burada gerçekleştirdi. Kendi yapım şirketi olan Yada Prodüksiyon bünyesinde kurduğu ve alt yapı çalışmaları 2 yıllık bir süreyi alan hayran kulübünü, internet sitesi üzerinden faaliyete geçirdi. 

2002 31 Mayıs' da çıkardığı "Kop" adlı albümünü ile yılın en çok satan ikinci albümüne imzasını atmayı başardı. Kendi yapım şirketi olan Yada Prodüksiyon bünyesinde kurduğu ve alt yapı çalışmaları 2 yıllık bir süreyi alan hayran kulübünü, internet sitesi üzerinden faaliyete geçirdi. 

2003 yılında Ekibiyle dünya turnesine çıkarak, Paris Olympia'da bir konser verdi. Türkiye'de "Maxi Sandal 2003" isimli bir maksi single çıkardı. Bu kez Universal Music etiketiyle "Aya Benzer 2003 (Moonlight)" isimli bir single ve "Seven" isimli bir albümle Avrupalı müzikseverlerle buluştu. Çalışması Avrupa'da 2.5 ay boyunca en çok satan İlk 10 arasında yer alırken, bu başarısı yurt dışındaki basın yayın organlarınca birçok kez haber edildi. Öyleki, sanatçı Almanya'nın en etkin gazetelerinden "Bild"e kapak olmayı başaran ilk Türk olurken, en çok satış tirajına sahip "Der Spiegel" dergisi de sanatçıya tam 5 sayfa ayırdı. "Bunte" dergisi ise haberinde Türk Pop'u Almanya'yı fethetti başlığı kullanarak, müzikteki yeni eğilimin Türk Pop'a yöneldiğini ve bu tarzı en iyi temsil edenin ise Mustafa Sandal olduğu yorumunda bulundu. Ayrıca Beşiktaş 'ın 100. yılı için 100. Yıl Marşı ve Hadi Hisset adlarında besteler yaptı. 

2004 yılında LR Kozmetik toplam 24 ülkede kendi adına üretilen "7" adlı parfümü piyasaya sundu. Akabinde Türkiye'de 13 Temmuz 2004'de "İste" isimli maksi single'ı piyasaya çıktı. Sanatçı yaz boyu "Volkswagen ile Müzik Aşkına" konserlerinde sevenleriyle buluştu. 

2005'in Ocak ayında "İsyankar" isimli şarkısının single çalışmasını Universal Music etiketiyle yurt dışındaki sevenlerine sundu. "İsyankar" ile Türkiye'de gördüğü ilgiyi, Almanya, Avusturya ve İsviçre'de de en çok satanlar listelerinde üst sıralarda yer aldı.. Ağustos'ta ise "Yamalı Tövbeler" isminde bir maksi single çıkardı. 

2006 Önceki yıl yurt dışında piyasaya çıkardığı “İsyankar” adlı single çalışması ile Almanya'da 150 bin tirajı geçerek "Gold Record (Altın Plak)" ödülünü kazandı . Universal Music etiketiyle piyasaya sürülen İsyankar'ın İstanbul’da çekilen video-klibinde İstanbul Boğazı'nın görüntüleri gözler önüne serilmiş ve klip MTV TRL Charts listesinde bir numara olmuştu . Mustafa Sandal, İsyankar single'ı ile Almanya resmi satış listelerinde en uzun süre kalan Türk sanatçısı unvanını elinde bulunduruyor. 

2007-2009: Rekorlar ve Devamı Var 
2007 13 Haziran'da Devamı Var adlı albümünü çıkardı. Bu albümün çıkış şarkısı şarkısı 'İndir' önce, Mustafa Sandal'ın dedesi olan eski TRT sanatçılarından ritim ustası Hüseyin İleri'nin eşlik ettiği Muhabbet Kart reklamlarında tanıtıldı. 

2008 Mayıs ayında Muhabbet Kart sponsorluğunda Samsun‘da başlayan ve Kasım ayında Muğla'da biten Türkiye turnesi kapsamında tam 500 bin seyirci rakamına ulaşarak kendi alanında bir rekora imza attı. Dünyanın en popüler oyun konsolu Play Station 2'de Mustafa Sandal'ın İndir, Aşka Yürek Gerek ve İsyankar adlı şarkılarına yer verildi. Firma yetkilileri oyun konsolunda bir Türk pop starın yer almasının özellikle düşünüldüğünü söylerken, Sandal'ın tercih edilmesinin nedeni olarak sanatçının Avrupa'da büyük ilgi görmesi gösterildi. Mustafa Sandal, cep telefonuyla hava atan ancak her defasında yalanı ortaya çıkan acemi bir çapkını canlandırdığı muhabbet kart reklamıyla 2008 yılının en iyi reklam filmi ödülünü aldı. 

2009 yılında Türkiye'deki sanatçılar arasında en fazla 'fun club' üyesine sahip olan Mustafa Sandal, yeni bir rekora imza attı. Kendine ait internet sitesinde 200 bin hayranı bulunan şarkıcı, Avrupa'da Madonna ve Britney Spears'ın ardından üçüncü sırada yer alıyor.Mustafa Sandal şu sıralar haziran ayında çıkaracağı yeni albümü üzerinde çalışıyor.Ve yapıla anketler sonucu 2009 yılına damgasını vuracak sanatçıların başında geliyor.