BIST 1.153
DOLAR 8,20
EURO 9,66
ALTIN 502,86
HABER /  POLİTİKA

Meclis Başkanı Mustafa Şentop'tan Devlet Bahçeli'ye 'idam cezası' desteği

2 gün önce idam cezasını gündeme taşıyan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye,TBMM Başkanı Mustafa Şentop'tan destek geldi. Şentop, "Çok sınırlı olarak, belli suçlara mahsus olmak üzere idam cezasının bulunması gerektiği kanaatindeyim" dedi.

Abone ol

TBMM Başkanı Şentop, "Çok sınırlı olarak, belli suçlara mahsus olmak üzere idam cezasının bulunması gerektiği kanaatindeyim" dedi. Bahçeli'de 2 gün önce benzer şekilde 'idamın belli kriterler doğrultusunda' getirilmesi gerektiğini söylemişti.

Şentop, Tekirdağ programları kapsamında Marmaraereğlisi ilçesine geldi. TBMM Başkanı Şentop Marmaraereğlisi Adliye binası açılışı sonrası basın mensuplarının sorunlarını yanıtladı.

Bir gazetecinin, "MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin idam cezasının geri getirilmesi" konusundaki görüşlerini sorması üzerine Şentop, konuyla ilgili görüşlerini farklı zaman ve vesilelerde Anayasa Komisyonu Başkanı olduğu dönemlerde de dile getirdiğini anımsatarak, şunları belirtti:

'Çok sınırlı olarak belli suçlara mahsus olmak üzere...'

"Çok sınırlı olarak belli suçlara mahsus olmak üzere idam cezasının bulunması gerektiği kanaatindeyim. Bunlardan bir tanesi eski tabirle teamülden, tasarlayarak adam öldürme, vahşice insan öldürme suçları bir de küçük çocuklara karşı işlenen cinsel suçlar çerçevesinde sadece bunlarla sınırlı olmak kaydıyla idam cezasının olması gerektiğini düşünenlerden birisiyim."

'Takdir parlamentomuzun'

Bununla ilgili akademisyen olduğu dönemlerde çalışmalar da yaptığının altını çizen Şentop, "Bu konuda cezanın gelebilmesi için bir Türkiye içerisinde anayasa değişikliğine ihtiyaç var, bir de Türkiye'nin taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde ek protokoller var bunlarla ilgili de değerlendirilme yapılması gerekir, bu konuda takdir parlamentomuzun, görüşülüp, tartışılması gereken bir konu."

Şentop, cezaların caydırıcı olması gerektiğine vurgu yaptı.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Sakarya'da 13 yaşındaki kız eski sevgilisi tarafından bıçaklandı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Van Valisi Mehmet Emin Bilmez: Bulaş en çok düğünlerde oluyor
Fransa lideri Macron'un ötanazi talebini reddettiği hasta, ölümünü canlı yayınlayacak
Vali Köşger: İzmir'deki vaka artışlarında tatilcilerin etkisi oldu
Messi'nin babasından La Liga yönetimine mektup
Luis Suarez'in yeni adresi Juventus oluyor
Mevlid Kandilinde oruç tutulur mu Diyanet fetvası
Yorumlar 37 yorum