BIST 11.173
DOLAR 32,91
EURO 35,84
ALTIN 2.534,22
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

Manisa'da avcıların yaraladığı iddia edilen kızıl şahinin imdadına koştu

MANİSA'da, avcılar tarafından atılan kurşunla yaralanan kızıl şahinin imdadına bakkal dükkanı işleten Emin Doğu koştu. Yol kenarında gördüğü hayvanı alıp hızlıca uzman veterinere götürerek tedavi ettirdi. Yaralı şahin sağlığına kavuştuğunda tekrar doğaya salınacak.

Abone ol

Manisa'nın Turgutlu ilçesinde, bakkal dükkanı işleten Emin Doğu, yol kenarında bulduğu yaralı kızıl şahini veterinere götürüp, tedavisini yaptırdı. Kızıl şahinin sağlığa kavuşmasının ardından doğal ortamına salınacağı bildirildi.

Turgutlu'nun kırsal Dalbahçe Mahallesi Altı mevkisinde yaşayan bakkal Emin Doğu, bu sabah Turgutlu Garajı'ndaki dükkanına giderken yol kenarında uçmakta güçlük çeken kızıl şahini fark etti. Otomobilini durdurup, yaralı olan kızıl şahini alan Doğu, hayvanı tedavisi için özel bir veteriner kliniğine götürdü. Veteriner Hekim İbrahim Karakurt'un yaptığı incelemede, yırtıcı bir tür olan yaralı şahinin kanadında kurşun yarası ve bacağında kırık olduğu belirlendi. Karakurt, tedavisinin bir hafta süreceğini belirttiği yaralı şahini, sağlığına kavuşmasının ardından doğal ortamına bırakacaklarını söyledi.

Avcıları dikkatli olmaya çağırdı

Yaralı şahini bulup, tedavi ettiren Emin Doğu, doğal hayatın bir parçası olan bu tür hayvanlara karşı avcıları dikkatli olmaya çağırıp, "Onların da bir canlı olduklarını unutmamalı. Bu tür olaylarda bütün vatandaşlarımızı duyarlılığa davet ediyorum. Bu hayvanın doğal hayatına kavuşması benim için büyük mutluluk olacak" diye konuştu.