BIST 11.156
DOLAR 33,05
EURO 36,04
ALTIN 2.560,88
HABER /  GÜNCEL

MSÜ geç başvuru ücreti kaç para hangi bankaya ödenecek?

Milli Savunma Bakanlığı MSB Milli Savunma Üniversitesi MSÜ geç başvuru ekranı açıldı. ÖSYM tarafından yapılan MSB sınavı geç başvurusu için adaylar 150 lira ödeyecek.

Abone ol

MSÜ geç başvuruları bugün ÖSYM üzerinden yapılabilecek. Geçtiğimiz haftalarda sona erken MSÜ sınavı başvuruları için geç başvuru işlemi nasıl yapılır? İşte MSÜ sınav tarihi ve merak edilen ayrıntılar…

MSÜ GEÇ BAŞVURU NE ZAMAN: Adaylar 25 Şubat 2020 günü geç başvurularını tamamlayabilecekler. Saat 10:00'da başlayan geç başvuru işlemleri 25 Şubat'ta sona erecek. 2020 yılında tapılacak sınav için geç başvuru ücreti olarak 150 TL belirlendi.

MSÜ GEÇ BAŞVURU EKRANI

MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ SINAVI NE ZAMAN: 2020 Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı ise 29 Mart 2020 tarihinde gerçekleştirilecek.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER: 1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak (Çifte vatandaşlığı olan adaylar sınava başvurabilirler ancak, Harp Okulları/Astsubay Meslek Yüksekokullarından mezun olacakları tarihe kadar diğer vatandaşlıklarından vazgeçmeleri gerekeceğini göz önünde bulundurmalıdırlar.),

2) Harp Okullarına (HO) kadın ve erkek, Astsubay Meslek Yüksekokullarına (Asb. MYO) sadece erkek öğrenci alınacaktır.

3) Gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 (yirmi) yaşında olmak (01 Ocak 2000 ve sonrası doğumlu), Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 (yirmibir) yaşında olmak. (01 Ocak 1999 ve sonrası doğumlu) Yaş hesabı, içinde bulunulan yıldan doğum yılı çıkarılarak hesap edilecektir. Çıkarma işlemi sonucunda elde edilen rakam Harp Okulları için 20, Astsubay Meslek Yüksekokulları için 21 ve daha küçük olmalıdır. Kadın öğrenciler, sadece Harp Okullarına (HO) alınacağından kadın öğrencilerin, en fazla 20 (yirmi) yaşında olmaları (2000 ve sonrası doğumlu) gerekmektedir.

4) Lise ve dengi okullarda öğrenciliği devam edenler için 2020 yılında Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarının kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar mezun olmak veya dönemine bakılmaksızın 2018 ve 2019 yılında mezun olmak (Daha önceki yıllarda mezun olanlar başvuramazlar.), 2017 yılı ve öncesi bir ortaöğretim kurumundan mezun olanların başvuru yapmaları sistem tarafından engellenecektir (MEB e-Okulda birden fazla ortaöğretim bilgisi olup bunlardan herhangi biri 2017 ve öncesi mezun durumda olanlar dâhil). Lise ve dengi okulların tamamından bu maddede belirtilen tarihlerde mezun olan/mezun olabilecek tüm adayların başvuru yapmalarında herhangi bir engel bulunmamaktadır.

5) Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarına başvuru için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca 29 Mart 2020 tarihinde yapılacak 2020 Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavına (2020-MSÜ) katılmış ve bu sınavdan Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek olan çağrı taban puanı almış olmak.