BIST 1.410
DOLAR 9,26
EURO 10,74
ALTIN 526,53
HABER /  GÜNCEL

Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na yaptığı 8 milyon dolar bağışla ilgili bomba açıklamalar

Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na yaptığı 8 milyon dolar bağış tartışmalara neden oldu. Torunlar Holding’in sahiplerinden Mehmet Torun, “Vergiden daha fazlasını bağışlamışım. İnsan daha fazlasını vergiden kaçınmak için bağışlar mı?” diye sordu.

Abone ol

“Ben bu bağışın şerefiyesinin Kızılay’a kalmasını istiyorum. Madem yanlıştı, Kızılay kabul etmeseydi” diye konuşan Mehmet Torun, Kızılay üzerinden bağış yapma kararını 15 Temmuz sonrası aldığı ve bundan da geri adım atma niyetinde olmadığını söyledi. 

Verdiği 8 milyon doların, 2017 yılı için çıkarılan vergi meblağından çok daha yüksek olduğunu vurgulayan Torun, “Kamuyla bizim hak ediş nispetinde taahhüdümüz yoktur” şeklinde konuştu.

HaberTürk'ten Muharrem Sarıkaya’nın sorularına Mehmet Torun’un yanıtları şöyle:

"Muhatabımız Ensar Vakfı…"

Soru: Kızılay’a yardımı veriyorsunuz. Kızılay Ensar Vakfı’na aktarıyor; o da TÜRGEV’e aktarım yapıyor. Neden dolaylı bir yönteme başvurdunuz. Neden doğrudan vermediniz?

Torun: Bizim buradaki muhatabımız Ensar Vakfı… Kamu yararına çalışan bir vakıf olduğu kararı bulunan bir vakfa bağış yapmakla Kızılay’a bağış yapmak arasında hukuki ve ekonomik açıdan bir fark yoktur. Derdimizin herhangi bir ekonomik menfaat olmadığı bağışçı olmamızdan da anlaşılmaktadır.

Arasında fark var mı?

Soru: Fark vardır, birinde vergi sıfırdır, diğerinde ancak %5 kısmını bağış yapabilirsiniz.

Torun: Kızılay’da matrahınız kadarını düşersiniz, diğerinde kurum kazancının yüzde 5’ini düşebilirsiniz. Yüzde 5’ini aşan kısmı vergiye tabidir. Yani 100 milyon liralık bir kurum kazancınız varsa 10 milyon da yardım yapmışsanız, bunun 5 milyonu vergi dışıdır, geriye kalan 5 milyonu ise vergiye tabidir. Takdir edersiniz ki bizim kazancımızın sınırı bu %5 oranını çok rahat karşılıyor. Biz Kızılay veya Ensar olsun hangisine yaparsak yapalım, matrahtan indireceğimiz kısım aynı.

"Bizim antin kuntin işimiz olmaz"

Soru: Diyorsunuz ki Kızılay ile Ensar’a bağış yapma arasında hukuki ve ekonomik bir fark yok. O zaman neden doğrudan kendilerine yapma yerine dolambaçlı yol izlediniz? Siz Kızılay’a, Kızılay Ensar’a, Ensar da TÜRGEV’e. Bu da “Kızılay Keyman Adası mı?” eleştirilerini yaratıyor. Buna ne diyeceksiniz?

Torun: Bizim buradaki düşüncemiz şu; Kızılay ile bizim başka bağışlarımız da var. Bu işin şerefiyesi Kızılay’a ait olsun. Bağış da bizden kaynaklansın istedik. Yoksa biz kendi paramıza ne gibi bir şey düşünebiliriz. Zaten para bizim. Yani başkasının parası da antin kuntin yapalım, aradan götürelim diye düşünüldüğü söylenebilir. Ama para bizim. Bizim antin kuntin işimiz olmaz.

"Yani şerefiye diye bir şey var"

Soru: Ama kullandığınız araç kamunun ortak referans noktası olan Kızılay…

Torun: Kamunun ortak değerine halel getirecek bizim bir düşüncemiz de eylemimiz de yok. Kamunun değerli kuruluşunun aracı olması, yani şartlı bağışçı kurumda Kızılay adı geçiyor. Bizim adımız geçmiyor. Yani şerefiye diye bir şey vardır. Caddenin bile önde olanının bir şerefiyesi vardır, iki sokak arkada olan binaların bile farklı şerefiyesi vardır. Bunun dışında başka bir amaç varsa bunu çıksın biri söylesin.

Soru: Sadece şerefiyesi Kızılay’ın olsun mu?

Torun: Başka bir şey yok. Biz 15 Temmuz sonrası bağışlarımızı daha çok Kızılay üzerinden yapma kararı aldık. Bu bizim bir ilke kararımız…

Vergiden kaçınmak açıklaması

Soru: Kızılay Genel Başkanı sizin “vergiden kaçınmak için yaptığınızı” söylüyor. Size böyle bir suçlaması var.

Torun: Vergiden kaçınmadığımı açıkladım. Buyurun işte. Bu şirketler bağımsız denetim ve uluslararası bağımsız denetim şirketleri tarafından da denetlenen şirketler. Benim keyfiyetimle yürütülen şirketler değil. Sorumluluğumuz var burada. Bir bağış yapmak yani %22 kurumlar vergisinden indirim için bağış yapmak gibi bir iddia akla sığmıyor. Yapacağınız bağış matrahtan düşüleceği için sadece %22’lik kısmından indirim alırsınız. Kalan matraha da %22 uygularsınız. Bunun 8 milyonun vergi getirisi 1 milyon 600 bin olur. Ödeyeceğiniz vergiden de %5 düşmezsiniz. Vergiye tabi kurumlar vergisi diyelim 100 milyon lira ve 10 milyon bağış yaptıysanız bunun ancak %5’i kadarını düşebilirsiniz. Yani 5 milyon lirayı 100 milyondan düşüp, 95 milyon üzerinden vergi öderseniz. Bizim için bunun 5 milyonun çok üzerinde bir rakam söz konusu. 100 milyon olsa bile 5 milyona kadar vakıflara bağışa zaten kanun izin veriyor.

"Ne kadar vergi verdiniz?"

Soru: Ne kadar vergi verdiniz? 2017’de tahakkuk eden vergi matrahı ne kadardı?

Torun: Hatırlamıyorum, ama düşebileceğimiz %5’in çok üzerinde bir rakam. 8 milyonun çok üzerinde bir rakam. Ensar’a yapsaydık, matrahın %5’ini düşecektik; matrahın %5’i zaten var bizde. Biz ödeyeceğimiz vergiden 8 milyon doları düşmedik, matrahtan düşüyoruz. Onun için bir yere bağış yaparken vergi boyutunu düşünmüyor, vergiden çok daha fazlası cebinden çıkıyor.

"Uygun görmüyorum, buna cevap vermeyeceğim…"

Soru: O zaman niye Kızılay?

Torun: Söyledim işte… Bir şeyi değiştirmiyor. Başkent Gaz’ın vergiden kaçırma gibi bir durumu yok zaten…

Soru: TÜRGEV’e 31 ev almışsınız zaten, neden doğrudan yardım yapmadınız?

Torun: Uygun görmüyorum, buna cevap vermeyeceğim…

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Ekrem İmamoğlu'nu CHP'nin kalesi Şişli'de yuhaladılar! Neye uğradığını şaşırdı
Foto Galeri Ekrem İmamoğlu'nu CHP'nin kalesi Şişli'de yuhaladılar! Neye uğradığını şaşırdı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Galatasaray'da ortada kalan iki isim
Galatasaray'da ortada kalan iki isim
Haftanın Fırsat Ürünleri Şok’ta
Haftanın Fırsat Ürünleri Şok’ta
3 ülke arasında savaşı önleyen anlaşma Mısır Etiyopya ve Sudan imzaladı
3 ülke arasında savaşı önleyen anlaşma Mısır Etiyopya ve Sudan imzaladı
Sürpriz yapmadı! S&P Türkiye’nin kredi notunu değiştirmedi
Sürpriz yapmadı! S&P Türkiye’nin kredi notunu değiştirmedi
14 kadından İBB Genel Sekreter Yardımcısı hakkında suç duyurusu ağır iddialar var
14 kadından İBB Genel Sekreter Yardımcısı hakkında suç duyurusu ağır iddialar var
Nakliyecilere güzel haber! Dijital takograf cezaları iptal edildi!
Nakliyecilere güzel haber! Dijital takograf cezaları iptal edildi!
Hamza Hamzaoğlu: Savunmada bariz hatalar yaptık
Hamza Hamzaoğlu: Savunmada bariz hatalar yaptık
Musul'da ABD askerlerinin kaldığı üsse füzeli saldırı
Musul'da ABD askerlerinin kaldığı üsse füzeli saldırı
Okan Buruk: Şampiyon olmak istiyoruz
Okan Buruk: Şampiyon olmak istiyoruz
Fenerbahçe Galatasaray derbisinin tarihi belli oldu
Fenerbahçe Galatasaray derbisinin tarihi belli oldu