BIST 2.391
DOLAR 15,63
EURO 16,34
ALTIN 916,17
HABER /  POLİTİKA

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan eleştiri: Onlar 5 yerden maaş alıyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ev işçisi kadınlarla bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, "Çocuklarınız ve siz iş bulamıyorsunuz ama onlar 5 yerden maaş alıyor, yine de doymuyor." düşüncesini dile getirdi.

Abone ol

Kılıçdaroğlu, ev işçisi kadınların sorunlarını dinlemek için katıldığı video konferans toplantısında, kadınların taleplerini TBMM'de dile getireceği sözünü verirken, "Çocuklarınız işsiz, siz iş bulamıyorsunuz ama milletvekili emekli aylığı, bilmem ne bankasının yönetim kurulu üyeliği 5 yerden en az 10 bin lira aylık alıyorlar. Bir yerden değil beş yerden alıyorlar. Yine de doymuyorlar. Bunlara son vermemiz lazım artık. Bunları bitirmemiz lazım artık. Bu ülkede herkesin huzur içinde yaşaması lazım artık. Bu düzeni değiştirmek zorundayız, insanca bir düzen kurmak zorundayız. Sağar kulakların duyması lazım. Benim görevimde o sağar kulaklara sizin feryadınızı aktarmak" ifadelerini kullandı. 

ANKA'da yer alan habere göre Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin dört bir yanındaki ev işçisi kadınlarla görüşerek yaşadıkları sorunları ve taleplerini dinledi. Güvencesiz çalıştıklarını belirten kadınların ortak istediği sigorta ve insanca şartlarda çalışabilmek oldu. Kılıçdaroğlu kadınlara, "Bu ülkede herkesin huzur içinde yaşaması lazım artık. Bu düzeni değiştirmek zorundayız, insanca bir düzen kurmak zorundayız. Sağır kulakların duyması lazım. Benim görevimde o sağır kulaklara sizin feryadınızı aktarmak" sözleriyle seslendi.

Ev işçisi kadınların konuşmalarından öne çıkanlar şöyle:

"Hayatta kalabilmek için yapıyoruz"

"Biz ev içi çalışanları tabii ki tamamen güvencesiz çalışıyoruz, ben gündelikçi çalışan biriyim. Sürekli bir mobing, aynı zamanda çalıştığımız yerde zorunlu yapmamız gereken işlerimiz oluyor. Çalışma koşullarımızın düzeltilmesini istiyoruz. Sesimizi duyurmak istiyoruz. Güvence alına alınmak istiyoruz. Bu işi hayatta kalabilmek için yapıyoruz. Ben ilkokul mezunuyum. Çok isterdim okumak ama okuyamadım. Şartlarımız buna el vermedi.

"İsterseniz okutmayın' dediler"

Yeri geldi soğukta, ayazda çocuğumu kucağıma sarıp sarmalayarak beraber işe gittiğim oldu. Çocuğumu anasınıfına yazdırmak için para talep edildiğinde, okulda onu veremeyeceğimi söylediğim zaman, kız çocuğu olduğu halde bana dedikleri şuydu ‘İsterseniz okutmayın.’ Yaşadığım en büyük dram, acı benim.

20 yıldır bu işi yapıyorum. Üniversite mezunuyum. Bazen 2 günde 2 tane ev temizliğini gecenin 12’sine kadar yaptığımı bilirim.

"Bu iş yüzünden astım hastası oldum"

Ben de günlük işe gidiyorum. Bugün 230 lira elektrik faturası gelmiş. Evde yaşayan 2 kişiyiz. Anlam veremedim, ne yapacağımızı şaşırdık kaldık. Güvencem yok. Çalışmak zorundayım. 180 liraya günlük iş bulabilirsem gidiyorum, bulamazsam gidemiyorum. 3 aydır çalışamıyorum. Pandemiden dolayı böyleyim. Bu iş yüzünden astım hastası oldum. Yarın ne olacağım belli değil. Ev yok, bark yok. Aylık 1500 lira giderim var, ben 1500 lira kazanamıyorum ki başkanım.

Ev işçisi kadınların sorunlarını Meclis'te dile getirme sözü veren Kılıçdaroğlu şunları söyledi: 

"Hayatın gerçeğini bir siyasetçi öğrenmek istiyorsa..."

Hayatın gerçeğini bir siyasetçi öğrenmek istiyorsa aslında öncelikle sizi dinlemesi lazım. Elbette bizler saraylarda oturmuyoruz. Bu toplumda çok sayıda yoksul insan olduğunu biliyoruz. Bir annenin en büyük dramı çocuğunu yatağına aç yatırması olduğunu da biliyoruz. Çok sık ifade ederim, bu ülkede hiçbir çocuk yatağa aç girmesin, her anne çocuğun karnını doyursun ve her anne çocuğuyla beraber çocuğuyla huzur içinde evinde yaşayabilsin. Ama evlerde dram var, acılar var, yoksulluk var biliyorum. Ama bunları aşmak hepimizin elinde olan bir şey. Bunları aşabiliriz aslında. Türkiye zengin bir ülke, güçlü bir ülke. Hepinizin sorunu üç aşağı beş yukarı aynı. Hepiniz Türkiye coğrafyalarının farklı bölgelerinde yaşıyorsunuz. Dolayısıyla bazılarınızın iki çocuğu var, bazılarının bir çocuğu var, üniversiteden mezunu ve onlar da işsiz. Yani dramı sadece siz değil aslında bütün aile yaşıyor. Sizler güç birliği yapabilirseniz, bu sorunların büyük bir kısmı aşılabilir., hatta çözülebilir niye çözülmesin. Neden üniversite mezunları iş bulamasın? Çocuğunuz var üniversite mezunu işsiz, ama sizlerde 2 veya 3 arkadaşım onlarda üniversiteyi bitirmişler ama merdiven temizliyorlar şimdi. Neden bir sorumluluk üstlenmişler, çocukları var çocuklarının iyi bir eğitim almasını istiyorlar.

"Bir yerden değil beş yerden alıyorlar"

Ben size bir söz veriyorum, sizin sorunlarınızı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde dile getireceğiz. Ben bu ülkede garibanların, bu ülkede kendisini kimsesiz hissedenlerin sözcüsü olmak istiyorum. Beylerin paşaların sözcüleri var zaten. Beylerin paşaların bir sorunu da yok zaten. Sarayda oturanların da bir sorunu yok zaten. Çocuklarınız işsiz, siz iş bulamıyorsunuz ama milletvekili emekli aylığı, bilmem ne bankasının yönetim kurulu üyeliği 5 yerden en az 10 bin lira aylık alıyorlar. Bir yerden değil beş yerden alıyorlar. Yine de doymuyorlar. Bunlara son vermemiz lazım artık. Bunları bitirmemiz lazım artık. Bu ülkede herkesin huzur içinde yaşaması lazım artık. Bu düzeni değiştirmek zorundayız, insanca bir düzen kurmak zorundayız. Sağar kulakların duyması lazım. Benim görevimde o sağar kulaklara sizin feryadınızı aktarmak.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Meteoroloji'den İstanbul ve birçok il için sağanak uyarısı! Bakın kaç gün sürecek
Foto Galeri Meteoroloji'den İstanbul ve birçok il için sağanak uyarısı! Bakın kaç gün sürecek Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Mersin'de kaldırımda duran çocuklara çarptı 'şekerim' var deyip serbest kaldı
Mersin'de kaldırımda duran çocuklara çarptı 'şekerim' var deyip serbest kaldı
Galatasaray'da Emre Akbaba gelişmesi!
Galatasaray'da Emre Akbaba gelişmesi!
Tüm araç sahipleri dikkat! Bakanlık az önce duyurdu: Ücreti ve cezası yükseldi
Tüm araç sahipleri dikkat! Bakanlık az önce duyurdu: Ücreti ve cezası yükseldi
Meral Akşener 'Bir Mao'cu neferini ülkücü edip evlendim' demişti! Doğu Perinçek’ten yanıt
Meral Akşener 'Bir Mao'cu neferini ülkücü edip evlendim' demişti! Doğu Perinçek’ten yanıt
Fenerbahçe, Franco Vazquez'in peşinde
Fenerbahçe, Franco Vazquez'in peşinde
Abdurrahman Dilipak'tan terör alarmı: 11 Eylül benzeri bir saldırı olabilir
Abdurrahman Dilipak'tan terör alarmı: 11 Eylül benzeri bir saldırı olabilir
Ankara'da MİT ve jandarma ortak operasyonu: Eylem hazırlığındaki 2 DEAŞ'lı yakalandı
Ankara'da MİT ve jandarma ortak operasyonu: Eylem hazırlığındaki 2 DEAŞ'lı yakalandı
Konya Karapınar'da mahalleli tedirgin! Yanan toprak korkuttu
Konya Karapınar'da mahalleli tedirgin! Yanan toprak korkuttu
Şırnak'ta kömür ocağında göçük: 2 yaralı
Şırnak'ta kömür ocağında göçük: 2 yaralı
Galatasaray'dan Mert Çetin harekatı
Galatasaray'dan Mert Çetin harekatı