BIST 1.471
DOLAR 7,42
EURO 8,97
ALTIN 412,30
HABER /  GÜNCEL

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde büyük vurgun 2 memur 9 milyon lira çarptı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne  bağlı İETT Genel Müdürlüğü'nde görevli iki memur sahte evrakla 9 milyon liralık vurgun yaptı. Memurlardan biri 23 Haziran seçimlerinin ardından Kanada'ya yerleşti ve vatandaşlık aldı.

Abone ol

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İETT Genel Müdürlüğü Mali Hizmetler Daire Başkanlığı’nda görevli 2 memur “sahte evrakla zimmete para geçirmek”le suçlanıyor. 2 memurun 104 farklı hesaba toplamda 9.1 milyon lira para geçirdiği tespit edildi. 

İETT Genel Müdürlüğü’ne 10 Aralık 2019 tarihinde yapılan ihbar sonucunda kurum içinde başlatılan ilk incelemede bir dizi usulsüzlük tespit edildi. İETT Genel Müdürü’nün talimatı ile 13 Aralık 2019 tarihinde Teftiş Kurulu tarafından olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

4 yılda 104 ayrı hesaba 9 milyon 127 bin lira aktarmışlar

Sözcü'nün haberine göre, Teftiş Kurulu müfettişlerinin soruşturması sonucunda İETT Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığı Muhasebe Finansman Müdürlüğünde görev yapan Savaş I. ve Ahmet K. adlı memurların, 2016-2020 yılları arasında İETT ile borç-alacak ilişkisi bulunmayan 104 ayrı kişinin hesaplarına “tazminat” ödemesi adı altında toplam 9 milyon 127 bin 540 TL para aktardığı ortaya çıktı.

Seçimlerden sonra istifa edip Kanada'ya kaçtı

Bu paranın 6 milyon 13 bin 509 lirasının Savaş I., 3 milyon 114 bin 31 TL’sinin Ahmet K. tarafından aktarıldığı belirlendi. Ahmet K.’nın, 23 Haziran 2019 İstanbul seçiminin ertesi günü İETT’den istifa ederek Kanada’ya yerleştiği ve vatandaşlık aldığı tespit edildi. Usulsüzlüğün tespitinin ardından Savaş I. ve Ahmet K. hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Soruşturma kapsamında Savaş I. hakkında tutuklama kararı çıkarıldı. Ancak Savaş I.’nın yakalanamadığı ve arandığı öğrenildi.

İETT 3.5 milyon lirayı geri aldı

İnceleme sonucu hesaplarına para aktarılanlar hakkında da ikinci bir suç duyurusunda bulunuldu. Aynı zamanda İETT, sahte tazminat evrakı düzenlenerek para aktarılan 104 kişiye haciz tebligatı gönderdi. Bugüne dek yasal faizi ile birlikte 3.5 milyon liraya yakın para İETT’ye geri ödendi.

Daire Başkanı ve iki görevli görevden alındı

Ayrıca olayda sorumluluğu bulunan yöneticiler hakkında disiplin soruşturması başlatıldı. 2002 yılından beri İETT’de çalışan Savaş I.’nın memuriyetle ilişkisi kesildi. Sorumluluğu ve ihmali bulunan Mali Hizmetler Daire Başkanı ile iki şube müdürü görevden alındı. Teftiş Kurulu’nun, bu kişiler görevdeyken yapılmış ödeme işlemleri neticesinde başka bir usulsüzlük olup olmadığına yönelik soruşturması da devam ediyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Hakan Karahan kaç yaşında Candan Erçetin'in 25 yıllık sevgilisi kimdir?
Kayseri'de yaşlı adam otobüse bineyim derken canından oldu
Cep telefonunuzda bu uygulama varsa hemen silin ifşa ediyor
Azerbaycan'dan Ersun Yanal'a kanca
Suudi kanalından Türkiye'ye skandal koronavirüs suçlaması
Alman otomotiv devi BMW, logosunda değişikliğe gitti
Başörtülülere hakaret eden Meltem Şişli hakkındaki iddianame kabul edildi
Medipol Başakşehir'den Mehmetçik için anlamlı hareket
Ufka Yolculuk sınav ödülleri neler 2020 kategori ödülleri neler?
Cumhurbaşkanı Erdoğan AB Konseyi Başkanı Michel'i kabul etti gündem mülteciler
Yorumlar 15 yorum